کلیسای جامع سنت اسحاق

هنگامی که به روسیه سفر می کنیم، یکی از مکان هایی حتما باید در لیست بازدید های خود قرار دهیم کلیسای جامع سنت اسحاق واقع در شهر سن پترزبورگ است. چرا که کلیسای جامع سنت اسحاق، بزرگ ترین کلیسا در کشور روسیه بوده و رتبه چهارم بزرگترین کلیسای جهان را به خود اختصاص داده و از لحاظ باستانی ارزش بسیار زیادی دارد. این کلیسا در ابتدا به منظور بنایی برای یادبود اسحاق مقدس یا همان سنت اسحاق از دالماتیا، در سال 1710 میلادی ساخته شد و به همین منظور نام کلیسای جامع سنت اسحاق بر روی این کلیسای ارتودوکس گذاشته شد و پس از آن، در طی چهار بار متوالی بنای کلیسا بازسازی گردید.

البته کلیسای سنت اسحاق امروزه با نام دیگر کلیسای ایزاکیوفسکی سابور در دنیا نیز شناخته می شود. در انتها از سال 1818 به مدت چهل سال یعنی تا سال 1858 میلادی کار بازسازی و ساخت توسط معمار معروف فرانسوی به نام آگوست مانفران تکمیل شد و برای اولین بار درهای کلیسای سنت اسحاق بر روی ساکنین شهر سن پترزبورگ گشوده شد.


گنبد طلائی بزرگی که بر بالای این کلیسا قرار گرفته است، از تمامی نقاط شهر قابل مشاهده بوده و در بلند ترین نقطه خود، دارای ارتفاع 101 و نیم متری تا زمین می باشد. روکشی که برای این گنبد به کار رفته است به صورت کامل از طلای خالص می باشد. هنگامی که به بالای این کلیسا می روید، می توانید شاهد منظره بی نظیری از شهر سن پترزبورگ باشید که شما را مدهوش خود می سازد. البته برای این کار می بایست از بیش از 300 پله بالا روید که خب کاملا ارزش دیدن منظره شهر از این نقطه را دارد.


کلیسای جامع سنت اسحاق دارای بنای باشکوهی بوده که می تواند چهارده هزار نفر را در خود جای داده و به خاطر همین موضوع بزرگ ترین کلیسا در روسیه و چهارمین کلیسا در دنیا شناخته می شود. کلیسای سنت اسحاق در اطراف بنای خود، دارای 48 ستون سنگی بزرگ بوده، که جنس آنها از سنگ های گرانیت یک تکه بوده و هرکدام از این 48 ستون دارای ارتفاع پانزده متری و وزنی بیش از یک تن می باشند.


معماری نئوکلاسیکی این بنای با شکوه به وسیله مجسمه های سنگی، موزائیک کاری های استادانه، طلا کاری های خیره کننده و نقاشی های بی نظیر، توسط برتیر استاد کاران آن زمان کامل گردیده و امروزه از این کلیسا به خاطر شکوه و عظمتش به عنوان موزه ای برای تاریخ مذهب و الحاد مورد استفاده قرار می گیرد. البته همچنان از این کلیسا برای مراسم و اعیاد مذهبی خاص و مهم استفاده می شود اما پس از انقلاب روسیه، این کلیسا به عنوان یک موزه در آمده مورد بازدید گردشگران تور روسیه و سن پترزبورگ قرار گرفته است.


گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کلیسای جامع سنت اسحاق

زهرا 13 خرداد 96
4
از مدت زمانی که طول کشیده تا کلیسای جامع سنت اسحاق ساخته بشه کاملا می شه فهمید که کارگراش خسته بودن حال نداشتن کار کنن :)))
مهدی 13 خرداد 96
2
چقدر اطلاعاتی که راجب کلیسای جامع سنت اسحاق گذاشتید کامل و دقیقه. واقا دستتون درد نکنه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر