شکلات لینت

📅 بروزرسانی : 1398/02/03 بازدید : 358

لینت، با نام کامل لینت اند اسپرانگلی یا اشپرونگلی (Lindt & Sprungli) نام کارخانه شکلات سازی معروفی در کشور سوئیس است که امروزه در بین سه کارخانه برتر شکلات سازی جهان قرار دارد. تمامی افرادی که اهل شکلات هستند، نام شکلات های لینت را شنیده و با آن آشنا هستند. در ادامه، به معرفی شکلات لینت، تاریخچه این کارخانه و تاریخچه شکلات سوئیسی می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

 

شکلات لینت

 

تاریخچه شکلات لینت

دیوید اشپرونگلی شوارتز (David Sprüngli Schwarz) و پسرش، رودولف، در سال 1845 و در زوریخ سوئیس، مغازه شیرینی فروشی کوچکی داشتند. آن ها در مغازه کوچک خود در مارکت گاسه، شکلات های جامدی را تولید کردند که در مدت زمان کوتاهی به موفقیت رسید. پس از گذشت دو سال، این پدر و پسر موفق شدند به یک کارخانه در هورگن (Horgen) نقل مکان نموده و 10 کارگر نیز استخدام کنند. شکلات های آن ها روز به روز محبوبیت و معروفیت بیشتری کسب می نمود تا اینکه در سال 1895 توانستند مغازه دوم خود را نیز در پاراد پلاتز (Parade Platz) زوریخ افتتاح نمایند. در سال 1892، یکی از پسرهای دیوید به نام یوهان رودولف (Johann Rudolf) کارخانه شکلات سازی را در دست گرفت و در سال 1899 نیز موفق به راه اندازی شرکت خصوصی خود شد. او سپس شرکت لینت را با قیمت 5.1 میلیون فرانک طلا خریداری نمود و این، شروع فعالیت برند معروف لینت و اشپرونگلی بود. 

رودولف لینت پیش از فروش کارخانه شکلات سازی اش، توانسته بود به موفقیت های زیادی دست پیدا کند و کارخانه او در بین برترین کارخانه های شکلات سازی قرار بگیرد. در آن زمان ها، شکلات ها شباهتی به شکلاتی که ما امروزه می شناسیم نداشتند و خوردن آن ها کار آسانی نبود. لینت در سال 1879 توانسته بود به طور تصادفی، راهی را برای تصفیه شکلات پیدا کند. این کشف، سبب شد تا او خود را مامور بداند که شکلات هایی بسازد که خوردن شان راحت و لذت بخش باشد. لینت پس از این تصمیم، روزها و شب های زیادی را با شکست ها و تلاش های متعدد پشت سر گذاشت تا در نهایت موفق شد روند کونچینگ (conching) را کشف کند. این کشف سبب شد تا بتواند شکلات هایی با طعمی غنی و دلپذیر بسازد.

 

شکلات لینت

 

لینت از کشف خود استفاده کرد و دستگاهی را اختراع نمود که امروزه به آن لانگ کونچ (long conche) می گویند. این دستگاه کره کاکائو را در شکلات پخش نموده و با آن ترکیب می کند. دستگاهی که لینت راه اندازی کرده بود، در یک روز فعالیت کامل، قادر بود یک تن شکلات را تولید کند. زمانی که لینت کارخانه خود را در زوریخ به فروش رساند، در واقع راز کونچینگ خود را نیز با آن کارخانه فروخته بود.

لینت در نهایت در سال 1905 درگذشت اما برند لینت و اشپرونگلی روند رو به رشد خود را ادامه داد. این کارخانه در سال 1915 حدود سه چهارم تولیدات خود را به 20 کشور جهان صادر می کرد. این شکلات ها، پس از جنگ جهانی دوم موفق شدند محبوبیت بیشتری را کسب کنند. توسعه کارخانه در دهه های بعد ادامه پیدا کرد و کسب و کارهای ملی زیادی را در کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان خریداری نمود و عرضه شکلات های لینت به مردم جهان با سرعت بیشتری صورت گیرد. امروزه لینت و اشپرونگلی مالک بیش از 370 شکلات فروشی، کافه و کسب و کارهای مختلف در کشورهای گوناگون می باشد و جایگاه خود را به عنوان یکی از 3 برند مطرح شکلات سازی جهان تثبیت نموده است.

انواع شکلات لینت

شکلات لینت در انواع مختلفی تولید می شود که برای نگهداری هر نوع از این شکلات ها، باید شرایط خاصی را ایجاد کرد. این شکلات ها باید در دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد نگهداری نمود. همچنین شکلات های لینت باید دور از تابش مستقیم نور خورشید و در جای خشک و خنک نگهداری شوند.

 

شکلات لینت

 

شکلات سوئیسی

سوئیس در قرن هفدهم میلادی از موقعیت استراتژیک خود در حمل و نقل کالا در قاره اروپا استفاده نمود تا به یکی از بزرگ ترین و مطرح ترین تولید کنندگان شکلات در جهان تبدیل شود. تاریخچه افسانه ای تولید شکلات در سوئیس به استان تیچینو (Ticino) واقع در مرز جنوبی سوئیس با ایتالیا باز می گردد. در آن زمان شکلات با شکلاتی که ما امروزه می شناسیم خیلی تفاوت داشت و خوردن آن راحت و لذت بخش نبود.

شکلاتی که امروزه ما آن را می شناسیم، سال ها بعد ابداع گردید. اولین کارخانه مکانیزه شکلات سازی، در سال 1819 و در شهر ووی (Vevey) واقع در نزدیکی دریاچه لمان (Lac Léman) راه اندازی شد. این کارخانه حاصل تلاش فردی به نام فرانسوا لویی کیه (François-Louis Cailler) بود که ابتدا در نزد شکلات سازان تیچینو کارآموزی می کرد و از تجربیات خود در ساخت دستگاه های شکلات سازی در سوئیس استفاده کرد. 

پس از فرانسوا لویی کیه، افراد زیادی در سوئیس شروع به فعالیت در زمینه شکلات سازی نمودند. خانواده اشپرونگلی، در مغازه خود در شهر زوریخ، فعالیت خود در زمینه شکلات سازی را آغاز نمودند و بعدها کارخانه لینت را از رودولف لینت خریداری کردند. پس از این ادغام، برند لینت و اشپرونگلی هر ساله پیشرفت ها و موفقیت های زیادی را به ثبت رسانده است.

سوئیسی ها در کار شکلات سازی، نوآوری و خلاقیت زیادی صرف کرده اند. برای مثال در سال 1867، دنیل پیتر (Daniel Peter) پودر شیری که دوستش هانری نستله (Henri Nestlé) تولید می کرد را مورد استفاده قرار داد تا شکلات های جدید بسازد.

 

شکلات لینت

 

تئودور توبله (Theodor Tobler) نیز در سال 1908 از ترکیب شکلات شیری، عسل، نوقا و بادام شکلات های جدیدی ابداع نمود که در قالب های مثلثی ساخته می شدند. نام این شکلات ها توبلرون یا تابلرون (Toblerone) بود. به عقیده بسیاری، توبله از کوه معروف ماترهورن (Matterhorn) در سوئیس الهام گرفته است.

دهه 1930، دهه ای بود که شرکت نستله نوآوری های زیادی از خود نشان داد. ابداع خوشمزه جدید این شرکت، شکلات های شیری سفید بودند. شکلات سازان سوئیسی امروزه نیز تلاش زیادی می کنند تا مردم جهان را با ترکیب های جدید و طعم های خوشمزه شکلات خود، شگفت زده نموده و جایگاه خود را در جهان پر رقابت امروزی نیز حفظ نمایند.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/SouvenirContent/8-%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%AA

امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربران به شکلات لینت