زعفران ایران

📅 بروزرسانی : 1398/02/02 بازدید : 191
کشور ایران سوغاتی های  خوراکی بسیاری دارد، از انواع آن ها می توان به زعفران، پسته، گز، سوهان و چندین مورد دیگر اشاره کرد. در میان سوغاتی های خوشمزه ایرانی، زعفران ارزش بالایی داشته و از محبوبیت بسیاری برخوردار است.
امروزه ایران بزرگ ترین تولید کننده زعفران در جهان به حساب می آید، بهترین زعفران تولید شده در ایران متعلق به استان خراسان بوده و به همین دلیل برخی افراد از آن به عنوان سوغات مشهد یاد می کنند، لازم به ذکر است که در حال حاضر این گیاه توسط چندین کشور دیگر کاشته شده اما مرغوب ترین نوع آن مربوط به ایران است.
این گیاه یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های جهان بوده و امروزه به عنوان رنگ دهنده و طعم دهنده غذا مورد استفاده قرار می گرد اما لازم است بدانید که زعفران مصارف دارویی و درمانی بسیاری نظیر درمان افسردگی دارد.
تاریخچه استفاده ایرانیان از این گیاه بطور دقیق مشخص نیست اما شواهدی از آن در دوران باستان یافت شده است، طبق این شواهد ایرانیان باستان زعفران را به کشور هایی  نظیر یونان، چین و روم صادر می کرده اند، پیش از دوران هخمنشیان زعفران تنها مصارف دارویی داشته است، اما در دوران هخامنشی از این گیاه به عنوان طعم دهنده غذا استفاده کرده اند.
طبق ادعای برخی از کارشناسان، لغت زعفران عربی بوده و در گذشته نام این گیاه زرپران بوده است، صحت این ادعا به طور دقیق مشخص نبوده اما احتمال درست بودن آن بالا است.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/SouvenirContent/2-%D8%B2%D8%B9%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از 100 کاربران به زعفران ایران