مسافرت شیراز

تاریخ انتشار : ۸ خرداد
بعد از اینکه تصمیم گرفتیم ایام تعطیلات نوروز 98 را به مسافرت برویم، هر کسی جایی را برای رفتن پیشنهاد داد یکی گفت برویم شمال. یکی اصفهان، شیراز، مشهد و چند  شهر دیگر پیشنهاد شد تا اینکه تصمیم گرفتیم قرعه کشی کنیم. اسم همه  شهرهایی که پیشنهاد شده بود را روی کاغذ نوشتیم و کاغذها را تاکردیم و توی تنگ خالی ماهی انداختیم و یکی از کاغذها را برداشتیم. کاغذ را باز کردیم و شهر شیراز انتخاب شد.
صبح روز جمعه دوم فروردین به راه افتادیم. جاده ها شلوغ و هوا بهاری بود. ساعت نزدیک یازده ظهر بود که در روستای آسپاس 45 کیلومتری شهر اقلید در شمال فارس متوقف شدیم و بساط نهار را پهن کردیم. بعد از خوردن نهار به اطراف روستا سری زدیم. روستای سرسبز و زیبایی بود که از میان آن رودخانه چهل چشمه عبور می کرد. چهل چشمه از همان روستا سرچشمه می گرفت و به زمینهای کشاورزی و بیشه آسپاس و روستاهای هم جوار می ریخت. پس از گشت و گذار در دشتهای اطراف به منطقه گور بهرام واقع در این روستا رسیدیم که به گفته اهالی روستا شکارگاه بهرام پادشاه ساسانی بوده است. گور بهرام باتلاقی قدیمی است که اطراف آن را دشتهای وسیع و درختان سرسبز پر کرده . اهالی روستا می گفتند مناطق زیادی در ایران با نام گور بهرام شناخته شده است اما وجود ده کوشک زر در نزدیکی آسپاس که به نظر می آید یکی از هفت گنبدهای بهرام گور باشد، همچنین تل آسپاس یا تل دختر یزدگرد احتمال دیگری است که گور بهرام باید در این روستا باشد. مردم این روستا بر این عقیده بودند که مومیایی دختر یزدگرد سوم در زیر این تل خاک است و اگر کسی بخواهد آن را بردارد، آب، دشت آسپاس را فرا می گیرد. به علاوه سفال ها و ظروف پیدا شده در تل سیدعبداللهی واقع در این روستا نشان از باستانی بودن این روستا داشت و به عقیده اهالی روستا همه اینها نشان از این بود که ممکن است گور بهرامی که در کتب تاریخی از آن یاد شده و شکارگاه بهرام ساسانی بوده است، در حقیقت همین باتلاق در روستای آسپاس باشد.ساعت حدود 12 ظهر بود که از روستای آسپاس حرکت کردیم و به مسیر ادامه دادیم. مسیر انتخابی جاده معروف به جاده سرحد بود که در مسیر روستاهای بسیاری از توابع شهرستانهای اقلید و مرودشت از شهرستانهای استان فارس می باشد. در اطراف مسیر زمینهای کشاورزی و کوههای سرسبز فراوانی بود. پس از گذر از روستاهای میانه راه به گردنه سرسبز معروف به گردنه امامزاده اسماعیل رسیدیم. گردنه ای پیچ در پیچ با شیب تند و پر از درختان سرسبز و زیبای پسته کوهی. درخت پسته کوهی یا بنه درختیست که در برخی مناطق کشورمان وجود دارد. پسته کوهی دارای پوسته سختی است که در اوایل رسیدن به دلیل اینکه هنوز پوسته آن سخت و سفت نشده در ترشیجات استفاده می شود و بعد از رسیدن کامل نیز مورد استفاده خوراکی است. این درخت خواص طبیعی فراوانی دارد و زیبایی فراوانی را به کوهها و دامنه کوهها بخشیده بود.
پس از گذر از گردنه امامزاده به روستای امامزاده اسماعیل رسیدیم روستایی که در دامنه کوههای بلند واقف شده و امامزاده اسماعیل از نوادگان امام موسی کاظم (ع) در این روستا بارگاه و مرقد داشت. پس از عبور از امامزاده با گذر از مسیر سرسبز و کوهها و آبراهه ها و چشمه های فراوان مسیر به حوزه استفحاظی مرودشت وارد شدیم. مرودشت از شهرستانهای استان فارس در 30 کیلومتری شیراز که دارای آثار تاریخی و باستانی چون تخت جمشید و مقبره کورش کبیر در پاسارگاد می باشد.
تخت جمشید
بعد از حدود یک ساعت و نیم به شهر باستانی تخت جمشید رسیدیم. عظمت تاریخی تخت جمشید از دور نمایان بود. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود داشت که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده است و به مدت حدود 200 سال آباد بوده است . هر چند این مکان تاریخی پس از گذر قرنها خرابیهای فراوانی داشته اما هنوز هم آثار و زیباییهای تاریخی اش در دنیا زبان زد است و همه ساله توریستهای فراوانی برای بازدید از تخت جمشید به این منطقه سفر می کنند. بر دیواره های تخت جمشید سنگوشته ها و عکسها و نقاشیهایی حکاکی شده بود که مربوط به بیش از دوهزار و پانصد سال پیش هستند. بنیان گذار تخت جمشید داریوش پادشاه هخامنشی بوده است. 
پس از بازدید از بنای تخت جمشید به سمت شیراز به راه افتادیم و در ورودی شهر در کنار دروازه قرآن توقف کردیم و پس از صرف شام و کمی استراحت به منزل یکی از دوستان شیرازیمان رفتیم.ارگ کرم خان
صبح روز سوم فروردین را با ارگ کریم خان آغاز کردیم که محل زندگی کریم خان زند پادشاه سلسله زندیه بوده است. معماری این ارگ به گونه ای است که هم محلی برای سکونت و هم جایگاهی نظامیست که هر چهار طرف آن چهار برج با ارتفاع بلند بنا گردیده که با گذشت سالهای سال از ساخت این بنا تنها پایه یکی از این چهار برج بلند کج شده. در بخش داخلی بنا فضایی بود که دور تا دور آن ایوانها و اتاقهایی که همه نقاشی شده و ضلع شرقی آن حمام خصوصی و باستانی کریم خان واقع شده بود. ساخت بنا بیشتر از آجر و سنگ پایه گذاری شده و میانه محوطه حیاطی با درختهای قدیمی که سالیان دراز در این بنا قد برافراشته اند. در بخش شاه نشین مجسمه های پادشاهی  زندگی در آن قصر را برای بیننده تداعی می کرد . درست انگار همه چیز واقعی است و ما نظاره گر هستیم. در اتاقهای داخلی بنا هنرمندان عزیز شیرازی کار صنایع دستی انجام میدادند و هنر زیبایشان در ارگ بزرگ کریم خان جذابیت فراوان داشت و نظر بازدیدکنندگان و توریستها را به خود جلب کرده بود.بازار وکیل
با خروج از ارگ راهی بازار وکیل و بازارهای اطراف آن شدیم. بازارهای تو در توی قدیمی و شلوغ. بازار وکیل در نزدیکی ارگ کریم خان بازاریست سنتی و تاریخی که به دستور کریم خان زند با معماری زیبا و سقف گنبدی شکل بنا گردیده. 
پس از گشت و گذار در بازار وکیل و چند بازار تو در توی دیگر بسیار خسته شدیم و به منزل دوستمان برگشتیم. با اینکه شیراز مکانهای دیدنی و تاریخی بسیاری دارد و ما دوست داشتیم حداقل از تعدادی از این مکانها بازدید کنیم اما به دلیل اعلام بارندگی و احتمال وقوع سیل تصمیم به بازگشت گرفتیم و صبح روز چهارم فروردین با هوایی بارانی به سمت خروجی شیراز به حرکت در آمدیم. متاسفانه بعد از خروج ما بارندگی شدید و در روز پنجم فروردین وقوع سیل در دروازه قرآن شهر شیراز منجر به آسیب و فوت چند تن از هم وطنان عزیزمان شد.
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از بین 132 کاربران به مسافرت شیراز