سفر به اقلید

تاریخ انتشار : ۱ خرداد | زمان مطالعه : 3 دقیقه
من و همسرم تصمیم گرفتیم برای مسافرت ایام عید یه جایی بریم که هم نزدیک باشه و هم هزینه زیادی نداشته باشه بخاطر همین اقلید رو انتخاب کردیم. شهرستانی کوهستانی ، سردسیر، خوش آب و هوا و سرسبز با چشمه های بسیار و جاذبه های طبیعی فراوان. این شهر در شمال استان فارس و در 275 کیلومتری شیراز، 230 کیلومتری اصفهان، 210 کیلومتری یزد و 182 کیلومتری یاسوج قرار دارد یعنی دقیقا در مرکز چهار استان مهم کشور اما از آنجایی که این شهرستان در مسیر جاده اصلی قرار ندارد کمتر شناخته شده است.
از شیراز که به سمت اصفهان حرکت می کنیم در مسیر شهرهای مرودشت، سعادتشهر، صفاشهر و بعد از آن سورمق قرار دارد. به سورمق که می رسیم اولین دو راهی یکی به سمت ابرکوی یزد و دیگری به سمت اصفهان می رود. مسیر را به سمت اصفهان حرکت ادامه می دهیم و تقریبا بعد از 2 کیلومتر به دو راهی دیگری می رسیم که یکی به اصفهان و دیگری به اقلید می رود. تقریبا 18 کیلومتر را باید طی کنیم تا به اقلید برسیم.
رفتن به اقلید هم فال بود و هم تماشا هم به بستگان سر زدیم و هم به تفریح در جاهای دیدنی پرداختیم. از جاهای دیدنی این شهرستان می توان پارک انقلاب، چشمه رسول الله، امامزاده عبدالرحمن، امامزاده زبیده خاتون، حوضچه دختر گبر، دریاچه کافتر، تنگ براق، قدمگاه سده، گور بهرام، دامنه های کوه بل و .... نام برد.
 
 
اقلید جاذبه های بکر و طبیعی بسیار زیادی داره برای این چند روز برنامه ریزی کردیم تصمیم گرفتیم روز اول رو بریم چشمه محمدرسول الله (ص) این چشمه آبی زلال و گوارا داره که از دل کوه بیرون می آید. محلی بسیار جالب و دیدنی است که از شهرستان های همجوار برای تفریح و دیدن این چشمه زیاد سفر میکنند. در زیر دست این چشمه دریاچه ای وجود دارد که منظره اونجا رو صد چندان کرده درختان بید و محوطه اطراف این چشمه باعث شده تعداد زیادی خانواده در این مکان نشسته و ناهار یا شام رو  همراه با هوای پر از اکسیژن میل کنند. مکان های دیدنی این چشمه باعث شد که حدود سه ساعت پیاده روی داشته باشیم بدون اینکه احساس خستگی کنیم.
در طول شهر که حرکت می کردیم به خیابانی فرعی به نام فسارود رسیدیم. خیابانی با قدمت طولانی و بسیار بسیار زیبا . عرض جاده کم و حدود 8 متر بود و در دو طرف عرض خیابان درختان چنار بلند سربه هم داده و سایه ای داخل این خیابان افتاده که دوست داشتم ساعت ها در این خیابان وقت بگذرانم
فردای اون روز به سمت چشمه قدمگاه و تنگ براق حرکت کردیم.
چشمه قدمگاه در شهر سده قرار گرفته که با اقلید 90 کیلومتر فاصله داره. پوشش گیاهی مناسب و محوطه ای سرسبز و درختکاری شده در کنار چشمه قدمگاه واقعا منظره بسیار جالبی رو بوجود آورده. 
تنگ براق هم یکی از روستاهای شهرستان اقلید هست که حدود 110 کیلومتر تا اقلید فاصله داره.داخل این روستا تنگه ای در میان درختان انبوه سر به فلک کشیده وجود داره که دارای چشمه های بکر و رودخانه ای خروشان هست . داخل تنگه یه غاری وجود داره که سقف غار دارای سوراخ های زیادی است و دقیقا مثل آبکش آب می ریزد اطراف غار هم با خزه سبز پوشیده شده . این مکان انقدر زیباست که بنام بهشت گمشده مشهور شده با اینکه هوا سرد بود و خیس خیس شده بودیم ولی بازم دوست داشتم برم زیر آب.
مسافرت کوتاهی بود اما خیلی خوش گذشت راستی یادم رفت بگم از اونجایی که گردوی اقلید خیلی معروفه و یکی از سوغاتی های این شهرستان گردو هست برای فامیلها مقداری گردوی درجه یک خریدیم .
واقعا درست گفتن که بسیار سفر باید تا پخته شود خامی،  توی این سفر هر چی بیشتر می گشتم عظمت خدا رو بیشتر درک می کردم و بیشتر به وجودش پی می بردم. 
گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از بین 146 کاربران به سفر به اقلید