آشنایی با کویر

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 311

همه ما با شنیدن نام کویر به یاد بیابان برهوتی می افتیم که خالی از هرگونه پوشش گیاهی بوده و هیچ موجود زنده ای نمی تواند در آن دوام آورد. اما این تصور کاملا اشتباه است. همانقدر که یک جنگل سرسبز می تواند زیبا و خیره کننده باشد، کویر هم همانقدر زیبا و افسون گر است. شاید پوشش گیاهی کویر به پرپشتی نواحی جنگلی نباشد اما دارای پوشش گیاهی خاص به خود بوده و گونه های خاص و نادر از جانداران مختلف را در خود جای داده است.

کشورمان ایران کویر های کوچک و بزرگ بسیاری را در خود جای داده و همچنین دارای رکورد گرم ترین دمای هوا در دنیا بوده که در کویر لوت با دمای 71 درجه به ثبت رسیده است. اما این موضوع مانع سفر گردشگران کنجکاو و ماجراجو به کویر های ایران نمی شود. آری سفر به کویر سفری ماجراجویانه است و شاید بتوان گفت کار هر کسی نیست! اما بدون شک می توان گفت که سفر به کویر، یکی از عجیب ترین تجربیاتی است که یک گردشگر می تواند در سفر خود به دست آورد.

تور کویر را می توان تجربه ای متفاوت از زیبائی ها دانست که در محیطی متفاوت و بی نظیر به دست آمده و آرامش وصف ناشدنی را به مخاطبش القا می کند. کویر با زیبایی های خاص به خود، همچون یک ساحره خبره شما را مست و مدهوش خود ساخته و همچون فردی جادو شده به دل خود می کشاند. از این رو تنها سفر کردن به کویر اصلا توصیه نمی شود. چرا که ممکن است آنقدر در زیبایی و آرامش بی انتهایش غرق شوید که راه خود را گم کرده و دیگر نتوانید راه برگشت را پیدا کنید. 

 تجربه تور کویر نه تنها برای گردشگران تور های داخلی کشورمان جذاب است، بلکه سالانه جمعیت بسیاری از گردشگران خارجی، به سوی کویر های ایران رهسپار شده تا تجربه ای متفاوت را به دست آورند. مخصوصا گردشگران اروپایی که در مکانی سرسبز زندگی می کنند، بسیار مشتاق لمس کویر های ایران از نزدیک می باشند.

از جمله مکان هایی که برای تجربه تور کویر در ایران مناسب اند می توان به کویر های شهداد، ورزنه، کلوت ها،  ابوزید آباد، پاکشه و کویر بکر کاغذی اشاره نمود اما محبوب ترین کویر ها نزد گردشگران و کویر دوستان، کویر مصر و کویر مرنجاب می باشد. هر کدام از این کویر ها در یک گوشه از ایران قرار گرفته اند و به همین خاطر گردشگران از هر کجای ایران می توانند بسته به محل سکونتشان، یکی از این کویر ها را انتخاب کنند.

پس از انتخاب مقصد نکته ای که در سفر به کویر بسیار حائز اهمیت می باشد، انتخاب بهترین زمان سفر به کویر است. چرا که کویرها دارای آب و هوای سخت مختص به خود اند. به گونه ای که در طول روز ممکن است زیر آفتاب سوران دوام نیاورید و به هنگام غروب آفتاب و در شب که دیگر خبری از گرمای خورشید نیست، از سرما منجمد شوید. به همین خاطر حتما باید با توجه به مقصدتان فصلی مناسب را برای سفر به کویر برگزینید.

بهترین زمان برای تجربه تور کویر اوایل فصل پاییز و اوایل فصل بهار است که هوا نسبت به مواقع دیگر سال، دارای اختلاف دمای کمتری می باشد. یعنی شما می توانید در طول روز با یک لباس خنک و نازک تابستانی به تفریحات مختلف پرداخته و از جاذبه های گردشگری پنهان در دل کویر دیدن کنید و به هنگام شب، با دوستان و همگروهی های خود، گرد تا گرد آتش نشسته و در کمال آرامش گوش به موسیقی مردمان بومی فرا داده و هم صدا با آنها بخوانید و بنوازید و از شب نشینی  و تماشای آسمان بیکران بالای سرتان لذت ببرید.

شاید با خود بگویید تماشای کویر هم حدی دارد و پس از مدتی حوصله تان سر می رود اما نگران نباشید. چرا که می توانید در تور کویر تجربه ای متفاوت از آفرود و شتر سواری به دست آورده و سوار بر موتورهای ای تی وی، از تپه های عظیم شنی پریده و در دل بیابان ویراژ دهید. همچنین لیدر ها شما را به تماشای جاذبه های باستانی مخفی در دل کویر برده و با اسکان دادن شما در خانه های کاهگلی که بعضا در ریز زمین ساخته شده تجربه ای متفاوت از سفر را برایتان رقم می زنند.

اما چنانچه می خواهید بدون استفاده کردن از تورهای گوناگون به کویر سفر کنید، در نظر داشته باشید که کویر، همانقدر که زیبا و آرام به نظر می رسد، همانقدر هم می تواند خشن و خطرناک باشد. پس به هیچ عنوان تنها به کویر سفر نکرده و حتما با خود چند همراه داشته باشید. مخصوصا کسی که به منطقه آشنا بوده و بتواند در هنگام شب راه درست را به شما نشان دهد تا گرفتار باتلاق های شن نوشوید.

اگر می خواهید خودتان پا به کویر گذاشته و از آن لذت ببرید و یا به ستاره شناسی بپردازید، خود را برای هر شرایطی آماده ساخته و وسایل مورد نیاز سفر به کویر را با خود به همراه ببرید. اول این که ماشینی که از آن استفاده می کنید حتما باید دارای شاستی بلندی باشد تا در میان تپه های شنی گیر نکند. دوم آن که از لحاظ فنی مورد اطمینان باشید چرا که در سفر شخصی و بدون تور کویر، خبری از کمک و یا تعمیرگاه برای ماشین نیست.

سوم آن که حتما با کسی سفر کنید که به راه، محیط و جهت یابی آشنا باشد. اگر هم کسی را سراغ ندارید از راهنما های محلی بخواهید که همراهیتان کنند. و نکته آخر آن که آب و غذای کافی با خود به همراه ببرید و لباس مناسب به همراه کلاه و عینک را در چمدان سفرتان بگذارید.

قبل از سفر به نزدیکان خود در رابطه با مدت سفر و مکانی که می خواهید به آنجا بروید اطلاع دهید تا در صورت بروز هر مشکلی بتوانند به کمک شما بی آیند. اما اگر از ما بپرسید به شما می گوییم که آسودگی و آرامش فکری که در سفر با تور کویر دارید از سفر شخصی به کویر بیشتر بوده و راحت تر است. چرا که نگران راه، حیوانات، شرایط بد هوایی و محل اسکان یا گمشدنتان نیستید. اما گر فردی ماجراجویی هستید که سرش درد می کند برای دردسر و می خواهد همه چیز را خود کشف کند، جاده پیش روی شماست. فقط نکاتی که به شما گفته شد را فراموش نکنید.

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره آشنایی با کویر

محمد آبان 1396
20 نفر پسندیدند
کویر اسمش کویره وگرنه بهشتیه برای ستاره شناسا چون بدون هیچ آلودگی نوری می تونیم ستاره ها رو رصد کنیم
شراره آبان 1396
17 نفر پسندیدند
واااای آسمون کویر بی نظیره آدم احساس می کنه می تونه با دستش ستاره هارو بگیره
زهرا آبان 1396
12 نفر پسندیدند
کویرای ایران فوق العاده هستن اگه مسئولین برای برگزاری تورا سختگیری نکنن بهترینمسافرت می تونه باشه

lahzeakhar.com/Destination/4-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آشنایی با کویر