معرفی کامل کشور کامرون

📅 بروزرسانی : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ بازدید : 1645

جمهوری کامرون که به زبان به فرانسوی République du Cameroun خطاب می شود کشوری در غرب آفریقای مرکزی است که از غرب و شمال با نیجریه از سمت شمال شرقی با چاد به و با جمهوری آفریقای مرکزی از شرق همسایه است، این کشور همچنین از جنوب با مناطقی نظیر گینه استوایی، گابن و جمهوری کنگو همسایه می باشد. کشور کامرون به علت موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خود از اهمیت بسیاری برخوردار است. مخاطب عزیز لحظه آخری جهت کسب اطلاعات هر چه بیشتر در خصوص جاذبه های دیدنی کشور کامرون، فرهنگ و آداب و معاشرت و ... توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کشور کامرون

 

آشنایی با کشور کامرون

جمهوری کامرون به دلیل شرایط قرارگیری خود گاهی به عنوان جزئی از آفریقای غربی و گاهی به عنوان بخشی از آفریقای مرکزی شناخته می شود. موضوعی که کامرون را منحصر به فر می کند وجود 250 زبان بومی در این کشور است. تاریخچه کامرون از روزهایی آغاز می شود که ساکنان اولیه این ناحیه که شامل افراد با تمدن سائو و شکارچیان باکا بودند آن را به عنوان روخانه میگو می شناختند. همزمان با کشف روخانه میگو (کامرون کنونی) توسط کاوشگران پرتغالی در قرن پانزدهم (Rio dos Camarões یا رودخانه میگو) به نام به کامرون تغییر یافت.
در پی جنگ های داخلی و خارجی جمهوری کامرون در سال 1884 مستعمره آلمان شد. پس از جنگ جهانی اول، به عنوان مجوزهای اتحادیه ملل، بین فرانسه و انگلستان تقسیم شد. این کشور در طی روزهای زیادی توسط فرانسه و انگلیس اداره می شد اما در سال 1982 پل بیا، رئیس جمهور فعلی و نخست وزیر اسبق این کشور اقدام به هدایت و اداره این کشور کرد. این کشور به دلیل تنوع زمین شناسی، زبانی و فرهنگی به عنوان "آفریقا در مینیاتور" در جهان شهرت دارد.
عموم مردم کشور کامرون قادر به صحبت به زبان های فرانسوی و انگلیسی هستند، با این حال زبان رسمی این کشورفرانسوی سابق است. آنچه که امروزه کامرون را به عنوان اطلس زبان ها تبدیل کرده است مستعمره بودن و وجود جنگ های داخلی و خارجی است. جمعیت مذهبی مردم کامرون را عمدتاً مسیحی تشکیل می دهد اما در میان مردم این کشور می توان اقلیت هایی مانند مذهب اسلام را نیز یافت. هم چنین برخی از مردم جمهوری کامرون پیرو آیین های سنتی خود هستند.
با توجه به اینکه گفته شده کامرون در قاره آفریقا واقع شده است، شاید عده ای ذهنیتی چندان لاکچری و لوکسی از این کشور نداشته باشند در خصوص این موضوع باید بگوییم که جمهوری کامرون در مقایسه با سایر کشورهای آفریقایی از شرایط اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است اما باز هم نمیتوان با قاطعیت گفت در این کشور فقر وجود ندارد. جاذبه های دیدنی شهر کامرون، شرایط جغرافیایی، وجود سواحل، بیابان ها و زمین های حاصل خیز در کامرون سبب شده تا عمده اقتصاد این کشور بر محور کشاورزی، گردشگری بگردد. هم چنین آن چه که امروزه کامرون را در سطح بین المللی مشهور کرده است، سبک موسیقی خاص و منحصر به فرد و تیم ملی فوتبال موفق آن است.

پایتخت کامرون

Yaoundé (یائونده) با تلفظ فرانسوی [ja.unde] به عنوان پایتخت کامرون شناخته می شود که بیش از 2.8 میلیون نفر جمعیت دارد و دومین شهر بزرگ جمهوری کامرون شناخته می شود. بیشتر اقتصاد Yaoundé بر ساختار اداری خدمات ملکی و خدمات دیپلماتیک متمرکز است. این شهر در کامرون به دلیل ساختارهای برجسته خود از سطح زندگی و امنیت بالاتری نسبت به دیگر نواحی کامرون برخوردار است. عموم صنایع عمده در Yaoundé شامل تنباکو، محصولات لبنی، آبجو، خاک رس، کالاهای شیشه ای و الوار است. این مرکز همچنین به عنوان یک مرکز توزیع منطقه ای برای قهوه، کاکائو، کوپرا، نیشکر و لاستیک محسوب می شود.

 

پایتخت کامرون

 

مساحت و جمعیت کشور کامرون

بر اساس آخرین سرشماری کشور کامرون حدود ۲۶٬۵۴۶٬۰۰۰ نفر را در مساحت ۴۷۵٬۴۴۲ کیلومتر مربع در خود جای داده است. بر اساس تحقیقات این آمار نسبت به دهه گذشته به علت ثبات اقتصادی و اجتماعی کشور کامرون رو به افزایش است. همانطور پیشتر که گفته شد جمعیت پایتخت این کشور حدوداً 8/2 میلیون است اما دوالا بزرگترین شهر کامرون ۱٬۹۰۶٬۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کامرون

از آنجایی که جمهوری 250 قوم مختلف را در خود جای داده است پس باید دارای تنوع بالایی از لحاظ فرهنگی باشد، تنوع در آداب و رسوم و فرهنگ در این ناحیه آن را به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی کامرون تبدیل کرده است. گرچه تنوع مذهبی در این کشور بسیار زیاد است اما تمام مردم این امر را پذیرفته اند و دین به عنوان یک موضوع آزاد و انتخابی در کامرون است.
موضوعی که در میان اقوام کامرونی به عنوان یک فرهنگ جا افتاده، "خانواده" است. خانواده کانون توجه سیستم اجتماعی در کامرون می باشد که شامل پدربزرگ، مادربزرگ، پسر عمو، خاله، عموها و ... است. عموم افراد در کامرون از طریق خانواده خود در جایگاه اجتماعی قرار می گیرند. هم چنین این فرهنگ در جمهوری کامرون جا افتاده است که جوانات از افراد سالمند مراقبت کنند و محل نگهداری از سالمندان در این کشور مفهومی بیگانه است. تعصب در خانواده های کامرونی با بار منفی تلقی نمی شود و عموم خانواده های این کشور حتی تعصب نسنجیده را پذیرفته اند.
یکی از آداب و رسوم مردم کشور کامرون همکاری و تشکیل انجمن کاری تنها با خویشاوندان خود است، به عنوان مثال در کامرون اگر شخصی در بخش فرهنگی مشغول به کار شد، می تواند تمام اقوام خود را در آن بخش به کار بگیرد. دختران در کامرون از استقلال و آزادی مطلوبی برخوردار هستند آن ها می توانند آزادانه کار کنند اما حق مستقل شدن پیش از ازدواج و تشکیل خانواده را ندارند. هم چنین زنان تمایل ندارند به چشمان شخصی که با او صحبت می کنند نگاه کنند حتی اگر آن شخص زن باشد.
در فرهنگ کشور کامرون از بانک به عنوان صندوق کمک ویژه یاد می شود که عموم مردم در هنگام مشکل می توانند از آن با عنوان وام پول بگیرند و در زمان مشخص بازگردانند. یکی دیگر از فرهنگ های جا افتاده در کامرون احترام به نیروهای خدماتی است، به عنوان مثال یک گارسون، باربر و یا نگهبان در کامرون از جایگاه والایی برخوردار است. موضوعی که از فرهنگ کامرون جداناپذیر است موسیقی است با توجه به تنوع فرهنگ در کامرون موسیقی این کشور بسیار هیجان انگیز و جذاب است.

 

مردم کامرون

 

اقتصاد کشور کامرون

سیستم مالی و اقتصادی جمهوری کامرون بزرگترین سیستم در منطقه CEMAC است. همان طور که پیش تر گفته شد عموم مردم بانک را به عنوان صندوق ویژه مالی می شناسند از این رو کمتر از 5 درصد مردم کامرون به حساب بانکی اعتقاد دارند و اغلب مردم بیشتر پول های خود صرف سرمایه گذاری می کنند.
 گر چه این کشور به عنوان عضو جدا و مستقل شناخته می شود اما عمده سود و درآمد نفت این کشور تحت نظارت فرانسه است. موقعیت جغرافیایی جمهوری کامرون آن را به یک ناحیه در امر کشت کاکائو، قهوه، کائوچو و ... سایر محصولات کشاورزی تبدیل کرده است. آنچه که پس از بحث کشاورزی در چند دهه اخیر به کامرون از لحاظ اقتصادی رونق بخشیده است جاذبه های دیدنی کامرون است.

جاذبه های گردشگری کامرون

جاذبه های دیدنی کامرون، چه برای کسی که اولین بار است به آن سفر می کند چه برای کسی قصد چندمین سفر خود را این ناحیه دارد باز هم جذاب است. از تاریخ این کشور گرفته تا معماری، هنر، فرهنگ، آبشارها همه و همه بخشی از جاذبه های دیدنی کامرون محسوب می شوند. هر شهر کامرون به عنوان یک جاذبه دیدنی در این کشور برشمرده می شود. مخاطب عزیز لحظه آخری با ما در ادامه باشید چرا که در مورد چند جاذبه دیدنی این کشور صحبت خواهیم کرد.

منطقه آداماوا

منطقه آداماوا به عنوان یکی از مشهورترین از جاذبه های گردشگری کامرون شناخته می شود که گردشگران در آن می توانند معادن مواد معدنی کامرون، گونه های حیات وحش و غارهای دیدنی کامرون را ببینند. این منطقه به ساختار بکر و طبیعی خود بسیار مناسب برای گردشگرانی است که به هنر عکاسی و فیلم برداری از حیات وحش علاقه مند هستند.

 

منطقه آداماوا

 

Yaoundé

یائونده به عنوان پایتخت کشور کامرون علاوه بر ویژگی های سیاسی و اهمیت اقتصادی خود بسیار از لحاظ جاذبه های گردشگری غنی است، معماری جذاب، گنجاندن تاریخ کامرون در بطن خود، قرارگیری غار Ngoumou و ذخیره گاه جنگلی عثمانو بخشی از جاذبه های گردشگری این شهر است. هم چنین در این شهر می توان تنوع قومیتی کامرون کاملاً مشهود است که این موضوع این شهر را دیدنی تر می کند.

برتوا

برتوا یکی از بخش های شرقی کامرون محسوب می شود که دارای جاذبه های طبیعی نظیر جنگل های کاملاً بکر است. عموم گردشگران پس از رسیدن به این ناحیه و گذر از جنگل معروف برتوا به سمت ارودگاه مشهور این ناحیه می روند تا از فرهنگ بی نظیر مردم کامرون، غذاهای معروف برتوا و موسیقی بی نظیر کامرون در بازه محدود لذت ببرند. هم چنین وجود حیات وحش غنی در این ناحیه از کامرون آن را منحصر به فرد و کمی ترسناک و هیجان انگیز می کند.

ماروآ

ماروآ یکی از شهر های کامرون با جاذبه های ددنی غنی است که امکان شکار را برای بازدید کننده فراهم می کند، اگر علاقه مند به شکار هستید ماروآ یک مکان ایده آل برای شما است. وجود مغازه های صنایع دستی اصیل آفریقا، پارک ملی، معماری زیبای کامرون و کاخ های متعدد از دیگر جاذبه های دیدنی این ناحیه از کشور کامرون است.

شهر دوالا

همان‌طور که قبلاً گفتیم دوالا اولین شهر بزرگ کامرون است که در آن می توانید از بازدید جشن های بومی و فرهنگ اصیل کامرون بازدید کنید. هم چنین در دوالا امکان بنای های تاریخی بسیار را در خود جای داده است که می تواند گزینه جالبی برای علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ ملل باشد. آبشار اکوک کام، دریاچه اوسا و مزارع کاکائو از دیگر ویژگی های بازدید از دوالا است.

 

کشور کامرون

 

به طور کلی بناهای تاریخی، حیات وحش غنی، تنوع فرهنگی در سراسر کشور کامرون وجود دارد، از این رو نمی توان جاذبه های گردشگری این کشور تنها معطوف به یک ناحیه دانست از دیگر جاذبه های گردشگری کامرون می توان به بقایای فسیلی دایناسور ها در شهر Garoua، آبشار افو اکوم، پارک بئونه، پارک ملی کوروپ، جزایر متعدد، جشنواره هر ساله و ... اشاره کرد. کامرون تلفیقی از فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و موسیقی است که همین موضوع آن را نسبت به سایر کشور ها در دیگر قاره ها متمایز می کند.

قوانین کامرون

هر کشوری وابسته به شرایط و جای دادن فرهنگ های مختلف دارای قوانین مشخصی است، دانستن قوانین عمومی در هنگام دیدار با یک کامرونی یا دعوت شدن به یک جلسه در کامرون می تواند به شدت کمک کننده باشد، در ادامه ما 20 قانون مهم و عمومی کشور کامرون را نوشته ایم که مطالعه آن ها خالی از لطف نیست.

 1. دست دادن مرد ها در جلسات اول
 2. مسواک زدن و آراستگی دندان برای لبخند زدن
 3. بوسیدن گونه ها و در آغوش کشیدن دوستان نزدیک و فشردن انگشت میانی به انگشت شصت در هنگام دست دادن
 4. عموم مردم کامرون در هنگام سلام و احوالپرسی از شخصی که از نظر سنی یا موقعیتی بالاتر از آنها باشد، معمولاً سر خود را پایین می اندازند و اصطلاحا به شخص زل نمی زنند.
 5. عموم افراد پیرو دین اسلام معمولا به افرادی با جنس مخالف دست نمی دهند.
 6. عدم عجله در هنگام احوال پرسی
 7. هدیه آوردن مهمان برای میزبان مانند شیرینی، میوه، شراب و ...
 8. تحویل هدیه از شخص تنها با دست راست
 9.  عدم ذوق و بروز احساسات در هنگام دریافت هدیه
 10. عدم صحبت در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی در هنگام مهمانی
 11. برخورد رسمی در هنگام دیدار های اولیه
 12. اول غذا خوردن مردان و سپس به ترتیب زنان و کودکان در کامرون
 13. خوردن غذا با دست و تاکید اکید به خوردن غذا با دست راست
 14. بیان نام و نام خانوادگی خود هنگام دیدار اول
 15. خطاب کردن شخص کامرونی با عنوان عالیجنات به زبان فرانسوی یا انگلیسی
 16. ارائه کارت ویزیت به جهت دیدار بعدی
 17. پوشش کت و شلوار برای آقایان و خانم ها در جلسات رسمی
 18. عدم پشت کردن به شخص در جلسات کاری
 19. استفاده از ضرب المثل های کامرونی در هنگام جلسه رسمی به منظور حفظ ارتباط
 20.  تاکید بر روی نوشتن و گرفتن ابزار در جلسات با دست راست (چپ دست بودن در کامرون بد دانسته می شود.)

کلام آخر

کامرون واقع در خلیج گینه با حیات وحش غنی خود به عنوان یکی از کشور های آفریقایی محسوب می شود که به علت ساختار و تنوع قومیتی خود بسیار منحصر به فرد و جذاب است. آبشار های متعدد، آداب و رسوم های متعدد، بنادر مختلف، استراحتگاه های ساحلی و ... از جمله جاذبه های دیدنی این کشور محسوب می شود. خب به پایان یکی دیگر از مقالات سایت لحظه آخر نزدیک می شویم بسیار خوشحالیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. مخاطب عزیز لحظه آخر اگر به جمهوری کامرون سفر کرده اید خوشحال می شویم نظر خود را با به اشتراک بگذارید.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Destination/3178-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به معرفی کامل کشور کامرون