آفریقا دومین قاره بزرگ جهان

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 2376

آفریقا یکی از قاره‌های زمین بوده و دومین قاره‌ی بزرگ جهان بعد از آسیا محسوب می‌شود. این قاره همچنین دومین قاره‌ی پرجمعیت در سیاره زمین است. آفریقا به طور مشخص قاره‌ای منحصر به فرد در میان 7 قاره جهان است و فرهنگ‌های متنوعی دارد. این قاره از لحاظ میراث فرهنگی و تنوع فرهنگی بسیار غنی بوده و ثروت زیادی از منابع طبیعی و جاذبه‌های گردشگری بدست می‌آورد. در ادامه جزییاتی از قاره‌ی آفریقا را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

قاره ی آفریقا

 

آشنایی با آفریقا

آفریقا، دومین قاره بزرگ (بعد از آسیا) است که تقریباً یک پنجم از کل سطح زمین را پوشش می‌دهد. این قاره از غرب به اقیانوس اطلس، از شمال به دریای مدیترانه، از شرق به دریای سرخ و اقیانوس هند و از جنوب به آب‌های اقیانوس اطلس و هند متصل است.

مساحت و جمعیت آفریقا

همانطور که اشاره کردیم، آفریقا وسعت زیادی دارد و مساحت آن حدود ۳۰.۳ کیلومتر مربع است. آفریقا ۱۶ درصد از جمعیت انسانی جهان را تشکیل می‌دهد. قاره آفریقا در میان تمام قاره‌های جهان، جوان‌ترین گروه سنی را دارد و سن متوسط در آفریقا ۱۹.۷ سال است. بر اساس آخرین برآوردهای سازمان ملل، جمعیت فعلی آفریقا تا ۱۰ فوریه سال 2021 به 1.360.011،723 نفر رسیده است. در نتیجه با این تعداد جمعیت، آفریقا 16.72٪ از کل جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. تراکم جمعیت در آفریقا 45 نفر در هر کیلومتر مربع است. 43.8٪ از جمعیت آفریقا نیز شهرنشین هستند که این معادل 587،737،793 نفر است.

مهم‌ترین کشورهای آفریقا

یکی از مهم‌ترین کشورهای آفریقا، کشور مراکش است که پربازدیدترین کشور این قاره نیز به حساب می‌آید. این کشور در سال 2019 شاهد 12.3 میلیون بازدید کننده بوده است و همین موضوع مراکش را به پربازدیدترین کشور در کل قاره تبدیل کرده است.  یکی دیگر از کشورهای مهم آفریقا، کشور مصر می باشد که این کشور نیز سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. مصر دومین کشور پربازدید آفریقا بوده و دلیل محبوبیت این کشور به دلیل اهرام ثلاثه، مقبره‌های فراعنه و آثار تاریخی است.
کشور آفریقای جنوبی نیز یکی از مهم‌ترین کشورهای قاره آفریقا بوده که محبوب‌ترین مکان برای بازدید از صحراهای بسیار بزرگ است و سالانه بیش از ۱۰.۵ میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند.
کشور تونس که به نام «مراکش دوم» نیز شهرت دارد، یکی از کشورهای مهم قاره‌ی آفریقا است. کشور تونس یک کشور مقرون‌به‌صرفه برای سفر بوده و یک کشور باستانی و تاریخی با صحراهای وسیع به حساب می‌آید.
کشور زیمبابوه کشوری محصور در خشکی بوده که به دریاچه ویکتوریا ختم می‌شود و طول این آبشار که یکی از بزرگترین آبشارهای جهان است به 17708 متر می‌رسد.
ساحل عاج کشوری است که بهترین استراحتگاه‌های ساحلی و جنگلی را در آفریقا دارد. این کشور برای گردشگران سراسر جهان به خصوص گردشگران اروپایی بسیار جذاب است.
یکی دیگر از کشورهای مهم آفریقا، کشور کنیا است. کنیا یکی از خوش آب و هواترین و خوش منظره‌ترین کشورهای آفریقا و جهان است و تاکنون فیلم‌های زیادی در این کشور ساخته شده‌ است.

 

سواحل زیبای آفریقا

 

پیشرفته ترین کشور آفریقا

یک کشور توسعه یافته، به عنوان یک کشور مستقل تعریف می‌شود که در مقایسه با سایر کشورها، دارای یک اقتصاد توسعه یافته و زیرساخت‌های پیشرفته فنی است. هر سال، برنامه توسعه سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر می‌کند که شاخص‌ها و شاخص‌های توسعه انسانی را مشخص می‌کند. این گزارش، مروری بر وضعیت توسعه در سراسر جهان و شناسایی پیشرفتها در کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته است. 
 کشورهای آفریقایی زیادی در سال‌های اخیر توسعه یافتند. یکی از کشورهای آفریقایی که بیشترین رشد را داشته کشور سیشل می باشد. سیشل پیشرفته‌ترین کشور آفریقا است که بالاترین امتیاز را میان کشورهای آفریقا در حوزه‌ی توسعه و پیشرفته گرفته و در رتبه‌بندی HDI در جایگاه ۶۲ قرار دارد. رشد اقتصادی این کشور عمدتا توسط گردشگری صورت می‌گیرد و تولید ناخالص داخلی آن از سال 1976 تقریباً 7 برابر افزایش یافته است. پس از سیشل، می‌توان کشورهای موریس، الجزایر، تونس، بوتسوانا، لیبی و گابن را جزو پیشرفته‌ترین کشورهای آفریقایی دانست.

زبان و مذهب مردم آفریقا

مردم آفریقا به زبان‌های مختلفی صحبت می‌کنند و تنوع زبان میان کشورهای مختلف وجود دارد. گفته می‌شود که بیش از هزار زبان در این قاره وجود دارد. مردم این قاره می‌توانند به چندین زبان آفریقایی صحبت کنند و حتی به زبان‌های اروپایی نیز تسلط دارند. از جمله زبان‌های این قاره می‌توان به زبان‌هایی از خانواده‌ی آفروآسیایی، هندواروپایی، میانجی، نیلوصحرایی، آسترونزیایی، نیجر کنگو و دیگر زبان‌های رایج اشاره کرد. به طور کلی گستردگی زبان در قاره آفریقا بسیار است و مردم به چندین زبان مختلف مسلط هستند. همچنین شایان ذکر است که آفریقا عمده‌ترین و اصلی‌ترین قاره چندزبانه در جهان است.
به تصویر کشیدن تاریخ آفریقا به دلیل کمبود منابع مکتوب، یک چالش است و بسیاری از محققان برای تعیین جزئیات گذشته این قاره، باید فقط به تاریخ شفاهی، باستان شناسی و ژنتیک اعتماد کنند. تاریخ ثبت شده‌ی تمدن اولیه از مصر آغاز شد و بعداً به نوبیا و مغرب گسترش یافت. اسلام در قرون وسطی در سراسر آفریقا گسترش یافت و همچنان دین برتر در آفریقای شمالی است که از همین رو در این منطقه بسیاری از مردم به زبان عربی صحبت می‌کنند.

 

مردم قاره آفریقا

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آفریقا

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آفریقا بسیار کهن است و به دوران تاریخی دوری متصل می‌شود. در اواخر قرن پانزدهم، اروپاییان و اعراب، از قاره آفریقا افرادی را به عنوان برده می‌گرفتند. در طول قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم استعمار اروپا در آفریقا به سرعت توسعه یافت تا اینکه پس از جنگ جهانی دوم، اروپا ضعیف شد و استعمار زدایی آغاز شد. 
برخلاف اروپا که تاریخ، اغلب در سازه‌های در حال تخریب ثبت می‌شود، داستان قاره آفریقا در مردمی که در آنجا زندگی می‌کنند ثبت شده است. در واقع مهم‌ترین چیز در مورد قاره آفریقا، مردم این منطقه است. فرهنگ آفریقا، بسته به اینکه از کدام کشور بازدید می‌کنید، فوق‌العاده جالب و متنوع است. این قاره محل سکونت جمعیت‌های مختلفی از قبیله‌ها است که بسیاری از آنها تحت تأثیر عوامل خارجی قرار گرفته‌اند. هر کشور قبایل، زبان‌ها و تفاوت‌های فرهنگی خاص خود را دارد. حتی کشورهای کوچک آفریقایی مانند اوگاندا که بیش از سی قبیله مستقر دارند نیز از فرهنگ خاص خود پیروی می‌کنند.
فرهنگ مردم آفریقا را می‌توان در غذا، هنر، قبایل و زبانشان مشاهده کرد. آفریقایی‌ها یکی از بزرگترین علاقه‌مندان به هنر مجسمه سازی هستند. شکل هنری مجسمه سازی آفریقایی به هزاران سال قبل و با اولین مجسمه سازی در مصر برمی‌گردد.
بسیاری از مردم ساکن روستاهای شرقی، غربی و جنوبی آفریقا، کشاورز هستند. آنها تقریباً به طور کامل از طریق غذایی که خودشان پرورش می‌دهند، زندگی می‌کنند. غذاهای سنتی آفریقایی نیز در بازارهای بیرونی به فروش می‌رسد. 
در کشورهایی مانند مراکش و الجزایر، کوسکوس یک غذای محبوب است که با گوشت و سبزیجات سرو می‌شود. در آفریقای غربی، پرورش و مصرف گیاهان کاساوا، ذرت و گیاهان چوبی رایج است. هنگام بازدید از کشورهای آفریقایی خواهید فهمید که آنها بسیار سنتی هستند و بیشتر خانم‌ها و دختران وظیفه پختن غذا را بر عهده دارند. استعمار همچنین بر روی غذا و نوشیدنی‌هایی که در برخی از مناطق آفریقا مانند کنیا سرو می‌شود نیز تأثیر گذاشته است. نوشیدن چای بین مردم آفریقا بسیار رایج است.
وقتی صحبت از تاریخ و فرهنگ آفریقا می‌شود، چیزهای زیادی برای یادگیری و بررسی وجود دارد. بهترین راه برای درک آداب و رسوم و فرهنگ‌های مختلف این قاره، بازدید از کشورهای آفریقایی و صحبت با مردم این منطقه است. با داشتن متنوع‌ترین آداب و رسوم، زبان‌ها و سنت‌های جهان، آفریقا واقعاً یک قاره جذاب است.

اقتصاد آفریقا

اقتصاد آفریقا از تجارت، صنعت، کشاورزی، گردشگری و منابع انسانی قاره تشکیل شده است. آفریقا یک قاره سرشار از منابع است و رشد اخیر این قاره به لطف فروش کالاها، خدمات و تولید بوده است. آفریقای غربی، آفریقای شرقی، آفریقای مرکزی و آفریقای جنوبی تا سال 2050 به تولید ناخالص داخلی تا حداکثر 29 تریلیون دلار خواهند رسید. 
در مارس 2013، آفریقا به عنوان فقیرترین قاره مسکونی جهان شناخته شد. با این حال روند اقتصادی این قاره رشد یافت و روزبه‌روز بهبود پیدا کرد. اگر این روند رشد ادامه پیدا کند وضعیت درآمد متوسط کشورهای آفریقایی تا سال ۲۰۲۵ به حداقل ۱۰ هزار دلار خواهد رسید.

آب و هوای آفریقا

قاره آفریقا عمدتا از صحراها بزرگ و کویرهای خشک تشکیل شده است. در این منطقه شاهد آب و هوای خشک استوایی هستیم. در برخی از کشورها به دلیل مجاورت با دریا شاهد آب و هوای خنک و معتدل‌تری هستیم. اما به طور کلی دمای هوا در این منطقه عموما بالا بوده و مردم این منطقه روزهای بسیار گرمی را در طول سال سپری می‌کنند. مناطق کویری این قاره بسیار خشک هستند و مناطق حاشیه‌های کویر، آب و هوایی نیمه خشک دارند اما در مناطقی از آفریقا در طول تغییر فصل، بارندگی زیادی وجود دارد.

 

جاهای دیدنی آفریقا

 

مهم ترین جاذبه های گردشگری آفریقا

قاره‌ی آفریقا سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند و جاذبه‌های گردشگری زیادی در این منطقه وجود دارد که می‌توان به جاذبه‌های گردشگری زیر اشاره کرد:

 • آبشار ویکتوریا در زامبیا و زیمبابوه
 • اهرام ثلاثه جیزه در مصر
 • پارک ملی Serengeti در تانزانیا
 • پارک ملی Masai Mara در کنیا
 • منطقه حافظت شده Ngorongoro در تانزانیا
 • شهر اقصر در مصر
 • شهر مراکش در کشور مراکش
 • پارک ملی Kruger در آفریقای جنوبی
 • پارک ملی Bwindi در اوگاندا
 • دهکده Sidi Bou Said در تونس
 • شهر جنه در مالی
 • کوهستان Table در آفریقای جنوبی
 • مجمع الجزایر Zanzibar در تانزانیا
 • صحرای بزرگ آفریقا (ساهارا)

نقشه آفریقا

در ادامه میتوانید نقشه آفریقا را از وب سایت لحظه آخر مشاهده نمایید.

 

نقشه قاره آفریقا

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Destination/2090-%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%82%D8%A7-%D8%AF%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%82%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 کاربران به آفریقا دومین قاره بزرگ جهان