آشنایی با شهر سرعین

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 3114

استان اردبیل که جزو مهم ترین استان های ایران در صنعت گردشگری محسوب می شود، سالانه گردشگران زیادی را چه از داخل و چه از خارج کشور، به خود جذب می کند. یکی از مهم ترین شهر های این استان نیز، شهر چشمه های آب گرم ایران و یا همان شهر سرعین است؛ واژه ی سرعین به زبان ترکی آذربایجانی، به معنای "خنک" بوده و این معنی، وجه تسمیه مناسبی برای این کلمه می باشد.این شهر که تقریبا 1650 متر ارتفاع از سطح دریا دارد، یکی از معدود شهر های ایران است که در تابستان آب و هوای سرد و مرطوبی دارد؛ شاید بتوان گفت مهم ترین عامل جذب گردشگر توسط این شهر دیدنی و زیبا، وجود چشمه های آب گرم بسیار متعدد آن است؛ اکثر این چشمه های آب گرم که از رشته کوه های البرز و سبلان سرچشمه می گیرند، خواص درمانی بسیار زیادی برای بدن انسان دارند. رفع التهابات پوستی، افزایش استحکام استخوان ها، ایجاد گردش مناسب خون در بدن و...، از جمله خواصی است که آب تنی با این چشمه ها می تواند برای فرد داشته باشد.در این مقاله قصد داریم به بررسی جنبه های مختلف این شهر توریستی بپردازیم و با هم مکان های مختلف دیدنی آن را بررسی کنیم. مطمئن باشید بعد از خواندن این مطلب و در اولین سفرتان به شمال غرب ایران، تصمیم به بازدید از این شهر توریستی زیبا خواهید گرفت! با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

جاذبه های گردشگری سرعین

 

 آشنایی با سرعین اردبیل 

سرعین شهری است که در فاصله  سی کیلومتری استان اردبیل قرار گرفته است. این شهر که بیشتر از 9 آب گرم اصلی دارد، در غرب استان اردبیل واقع شده است و از مرکز اردبیل فاصله ی زیادی ندارد. طبق سرشماری انجام گرفته در سال 95، این شهر حدود پنج هزار و پانصد نفر جمعیت داشته است که همین مقدار جمعیت، سرعین را به یکی از کم جمعیت ترین و کوچک ترین شهر های استان اردبیل تبدیل کرده است. همسایگی این شهر با دیگر شهر های اردبیل نیز به این صورت است که سرعین از شرق، با روستای کنزق، از غرب با روستا های کهریز و علیداشی، از شمال با روستای بیله دره و از جنوب نیز با روستای وریناب و کلخوران همسایه است.

 

اردبیل - معرفی مکان های دیدنی، سوغات و آداب و فرهنگ 

 

مساحت و جمعیت شهر سرعین

در بالا در رابطه با جمعیت شهر سرعین صحبت شد؛ این شهر در سال 1395، تقریبا 5500 نفر جمعیت داشته است و تخمین زده می شود که تا به حال جمعیت شهر سرعین به دلیل زاد و ولد و همچنین عوامی مانند مهاجرت بومیان و...، به بیش از حدود 10 هزار نفر رسیده باشد. سرعین اردبیل مساحتی بیشتر از 128 هزار متر مربع دارد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم سرعین

در عنوان بعدی به زبان و مذهب مردم شهر سرعین اشاره می کنیم، اما در این قسمت باید بگوییم که به دلیل مسلمان شیعه بودن اکثر مردم در این ناحیه، این مردم در مراسم ها و اعیاد اسلامی، سنگ تمام می گذارند؛ برای مثال سرعینی ها رسم دارند که از روز اول ماه ذی الحجه، تا روز عید قربان روزه بگیرند.همچنین در این عید، مردم سرعین ضمن قربانی کردن گوسفند و فرستادن گوشت آن برای اقوام و خویشاوندان، به زیارت اهل قبور نیز می پردازند؛ یکی از مکان های مهم برای سرعینی ها در این روز، امامزاده عبدالله اکبر (ع) می باشد که مردم شهر اقدام به بازدید از آن می کنند.از لحاظ ادبی نیز مردم سرعین اردبیل از ارزش خاصی در میان جمعیت کل شهرستان اردبیل برخوردارند؛ به طوری که ساکنان این شهر، تبحر خاصی در خلق آثار ادبی که به زبان آذری می باشند، دارند. 

زبان و مذهب مردم سرعین

مانند همه ی مردم استان اردبیل، مردم سرعین هم مسلمان هستند؛ اما با وجود مسلمانان اهل تسنن در این منطقه، مسلمانان شیعه، تعداد زیاد تری دارند. تقریبا می توان گفت که زبان رایج میان همه ی سرعینی ها، زبان ترکی آذربایجانی می باشد.

 جاهای دیدنی سرعین

تپه باستانی آناهتیا که به تپه سرعین نیز معروف است، یکی از مکان های تاریخی شهر سرعین اردبیل می باشد. شما می توانید با سفر به سرعین، از این تپه ی باستانی که در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است نیز بازدید کنید. کاوش های باستانی نشان می دهند که قدمت تپه  آناهیتا، به هزاره ی اول و دوم قبل از میلاد حضرت مسیح بر می گردد. همچنین تحقیقات انجام شده در رابطه با این ناحیه ی تاریخی بیانگر آن است که در گذشته از تپه ی سرعین، به عنوان معبد برای زرتشتیان استفاده یاد می شده است. 

 

استخرهای آب گرم معدنی سرعین

 

 جاهای تفریحی سرعین

شاید برای شما نیز جالب باشد که مکان های دیدنی سرعین، به دو دسته ی آب گرم و غیر آب گرم تقسیم می شوند!

 آب گرم های سرعین 

قدیمی ترین آب گرم سرعین، آب گرم گاومیش گلی است که اگر از آن بازدید کنید، حتما متوجه قدیمی بودن آن خواهید شد. خاصیت درمانی آب گرم بر کسی پوشیده نیست، اما چشمه ی آب گرم گاومیش گلی، به دلیل داشتن حرارت بسیار بالا و البته مواد معدنی بسیار زیاد، یکی از شلوغ ترین آب گرم های همین شهر است. از جمله خواص این آب گرم، کمک به درمان بیماری ‌های استخوانی و پوستی است.

 بعد از آب گرم گاومیش گلی، مجتمع آب ‌درمانی سبلان، مطرح ترین آب گرم شهر سرعین است. این آب گرم که از امکانات بیشتری نسبت به آب گرم گاومیش گلی برخودار است، توریست های زیادی را در هر سال به خود جذب می کند.از جمله امکانات موجود در آب گرم سبلان می توان به حوضچه‌ های آب گرم، استخر های سرپوشیده و همچنین وان‌ های انفرادی اشاره کرد. به گفته ی برخی، این مجتمع آب درمانی، بزرگ ترین مجتمع آب درمانی خاور میانه است.  آب گرم های قهوه سویی، قره‌سو، بش باجیلار، پهنلی سو و دیگر آب گرم ها نیز در سرعین اردبیل وجود دارند که می توانید در طول سفرتان از آن ها نیز بازدید داشته باشید.

 

جاهای دیدنی اردبیل - معرفی بهترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان اردبیل

 

 روستا های جذاب سرعین 

 روستای "آلوارس"، روستایی قدیمی است که در نزدیکی شهر سرعین قرار گرفته است و می توانید به راحتی خودتان را به آنجا برسانید؛ این روستا که قدمتی حدود سه هزار سال دارد، در فاصله 12 کیلومتری شهر سرعین واقع شده است و مسافران شهر سرعین، علاوه بر بازدید از مکان های توریستی خود شهر سرعین، از این روستا نیز دیدن می کنند.طبیعت زیبا، هوای خنک، وجود چشمه های متعدد و منطقه های سرسبز و پر درخت، خصوصیاتی است که روستای آلوارس را توصیف می کند.
روستای دیگری نیز در فاصله هفت کیلومتری سرعین اردبیل قرار دارد که حتما باید در سفر به سرعین از آن دیدن کنید؛ این روستا که "شایق" نام دارد، به عنوان یک پل ارتباطی باعث می شود تا شما دسترسی راحتی به پیست اسکی و روستای آلوارس داشته باشید. جدا از این خصوصیت، خود این روستا نیز مناظر طبیعی و بکری دارد که بازدید از آن را حتما به شما توصیه می کنیم.

 چشمه های آب گرم سرعین 

سرعین 9 آب گرم اصلی دارد که به ذکر شش آب گرم مهم از آن ها می پردازیم :

 

آب گرم گاومیش گلی مجتمع آب ‌درمانی دره لرسویی
مجتمع آب‌ درمانی قهوه سوییمجتمع آب ‌درمانی سبلان
مجتمع آب‌ درمانی ایرانیانمجموعه آب ‌درمانی رویال پارک

 

 آب و هوای سرعین

از آنجایی که این شهر در ارتفاعات شهرستان اردبیل قرار گرفته است، در طول سال آب و هوای سردی دارد؛ در مرداد ماه سال 1400، دمای این شهر به میانگین 24 درجه رسیده است و اکثر روز های آن روز هایی همراه با بارش باران بوده اند. رطوبت شهر سرعین تقریبا 50 درصد است و کمینه ی هوا در تابستان این شهر، 15 درجه سانتی گراد می باشد.

 

آب و هوای اردبیل - بررسی وضعیت آب و هوای اردبیل و بهترین زمان سفر به این استان

 

 بهترین زمان بازدید از سرعین

متداول ترین فصل برای سفر به شهر های شمالی ایران، فصل تابستان است؛ در این فصل که شهر های جنوبی و مرکزی آب و هوای گرمی را تجربه می کنند، شهر سرعین هوای خنک و حتی سردی دارد و شاید لازم باشد برای سفر به سرعین، لباس های گرم خود را نیز همراه خودتان ببرید! شما می توانید به جای سفر به شهر های شمالی که رطوبت زیادی دارند و اکثرا شلوغ نیز هستند، برای یک بار هم که شده به سرعین سفر کنید و تجربه ی سفر به این شهر جذاب را داشته باشید!

سوغات سرعین

پرورش زنبور عسل در سرعین که از قدیم الایام رایج بوده است، باعث شده است تا عسل اصل سرعین، یکی از پرطرفدار ترین عسل های موجود در ایران باشد. شما می توانید از عسل این شهر به عنوان سوغاتی برای اقوام خود استفاده کنید. سوغات دیگری که سرعین اردبیل دارد، نوعی شیرینی محلی است؛ این شیرینی که رسته نام دارد، ترکیباتی مانند شیر، شکر، کره ی محلی و مغز گردو دارد.شهر سرعین اردبیل از سوغاتی های مرغوب دیگری نیز برخوردار است که می توان از جمله ی آن ها به گلیم، جاجیم، جوراب های پشمی، خورجین، صنایع نمدی، حلوای سیاه، کره و سرشیر اشاره کرد. در سفر به سرعین، خرید شما از محصولات طبیعی و دست ساز سرعینی ها، می تواند کمک مهمی به اقتصاد گردشگری این شهر کند.

 

غذاهای محلی سرعین

 

غذا های محلی سرعین

اکثر غذا های شهرستان اردبیل، در شهر سرعین نیز یافت می شوند؛ اما یکی از غذا های محلی سرعین که تنها امضای این شهر نیز پای آن خورده است، آش دوغ سرعین می باشد! خوردن یک کاسه آش دوغ با طعم بی نظیر و فراموش نشدنی آن در سرمای شهر سرعین، یکی از بهترین تفریحاتی است که مسافرین این شهر می توانند داشته باشند! 
از دیگر خوراکی های معروف این شهر می توان به کره ی محلی سرعین و یا همان سرشیر این شهر اشاره کرد؛ سرشیری که از شیر گاومیش تهیه شده باشد، به دلیل داشتن طبع گرمش می تواند بدن شما را تا ساعت ها در سرمای این شهر ، گرم نگه دارد! ساکنان این شهر از سرشیر محلی، برای صبحانه استفاده می کنند.

 چطور از تهران به سرعین برویم؟

راه رسیدن به شهر سرعین برای تهرانی ها زیاد سخت نیست؛ اگر در تهران سکونت می کنید و قصد دارید با وسیله  نقلیه ی عمومی  به این شهر سفر کنید، می توانید تنها با رفتن به پایانه  غرب یا همان آزادی، اقدام به خرید بلیط سرعین کنید.اگر هم دوست دارید تا با ماشین خودتان به این شهر زیبا سفر کنید، باید سفر خود را از تهران شروع کنید و سپس شهر های کرج، قزوین، ابهر و زنجان را پشت سر بگذارید. در ادامه باید از زنجان به اردبیل رفته و بعد خود را به سرعین برسانید. پیمایش این فاصله که تقریبا 620 کیلومتر می باشد، هشت الی نه ساعت ممکن است زمان بگیرد.شما همچنین می توانید از مسیر دیگری نیز برای رسیدن به سرعین استفاده کنید؛ این مسیر که از شمال کشور نیز می گذرد، شامل راه های  کرج، قزوین، منجیل، صومعه سرا، خلخال و در نهایت اردبیل می شود؛ این مسیر تقریبا مقدار کمی از مسیر اول کوتاه تر است.

فاصله اردبیل تا سرعین

شهر سرعین اردبیل تا شهرستان اردبیل، تقریبا 30 کیلومتر فاصله دارد؛ شما می توانید برای سفر به سرعین، ابتدا به شهرستان اردبیل رفته، و سپس با استفاده از ماشین شخصی و یا وسایل نقلیه عمومی، اقدام به سفر به شهر سرعین کنید.

نقشه سرعین

در آخر نقشه شهر سرعین را برای شما آورده ایم. امیدواریم با داشتن سفر خوبی به این شهر توریستی زیبا، اوقات خوشی را برای شما رقم زده باشیم!

 

نقشه سرعین
 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره آشنایی با شهر سرعین

نوید تیر 1397
10 نفر پسندیدند
سرعین خیلی مقصد خوبیه به خصوص برای تابستونا که تهران جهنم میشه از گرما

lahzeakhar.com/Destination/2070-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%B9%DB%8C%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آشنایی با شهر سرعین