آشنایی با کشور مجارستان

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 2674

مجارستان کشوری در اروپا است که آن را به نام سرزمین مجارها نیز می‌شناسند، زبان رایج مجارستان هیچ شباهتی با زبان های اصلی اروپایی ندارد و می‌توان گفت که در بین کشورهای اروپایی این زبان بی نظیر و منحصر به فرد است. مجارها در تمام طول تاریخ احساسی مانند احساس انزوا را تجربه کردند و به همین دلیل است که فرهنگ و آداب و رسوم مجارستانی ها متفاوت می باشد. 

 

کشور مجارستان

 

آشنایی با کشور مجارستان

پادشاهان مومیایی شده و غارهای زیرزمینی شاید یکی دیگر از مهم عجایبی است که هرگز درباره مجارستان نمی دانستید. معماری افسانه ای در مجارستان، چشمه‌های آبگرم، تاریخ دلربا و اسرار ناشناخته تنها بخش دیگری از محبوبیت های این کشور به شمار می رود. با ورود به مجارستان می توانید چیزهای کاملاً غیر منتظره را تجربه کنید، یادگارهای تاریخی و نمادهایی از یک ملت که همگی در کنار هم باعث شهرت جهانی مجارستان شده است.

پایتخت مجارستان

مجارستان کشوری محبوب از نظر توریستی در بین ۳۰۰ کشور اروپا است، این شهر با قرار داشتن در رتبه سی و هفتمین کشور توریستی جهان هر ساله بیش از ۳ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. وجود میراث های گردشگری در بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان باعث شده تا جایگاهی ویژه را در جذب توریست داشته باشد.

پارلمان مجارستان در بین بزرگترین پارلمان‌های جهان قرار می گیرد و وجود بزرگترین سیستم آب گرم در دنیا در بوداپستِ مجارستان یکی دیگر از مواردی است که می توان اشاره کرد.

شاید یکی از مهم‌ترین نکات جذاب درباره بوداپست قرار گرفتن این شهر در بین دوست‌داشتنی ترین شهرهای اروپا است که در نوع خود حائز اهمیت می باشد. مجله آمریکایی فوربس اذعان داشته که بوداپست امروزه در بین ۹ کشور زیبای جهان قرار دارد. بوداپست پایتخت مجارستان در دهه های اخیر به واسطه بازسازی های قابل توجه در لیست جذاب ترین شهرهای اروپایی قرار گرفته است. 

در سال های نه چندان دور بوداپست به واسطه دارا بودن جاده های آسفالت نشده و بسیار ناهموار چندان مورد توجه گردشگران قرار نمی گرفت. 

اما امروز خیابان های سنگفرش و تخت سنگ های زیبا در بوداپست توجه گردشگران را به خود جذب می‌کند. روزگاری در بوداپست وجود ساختمان های تاریک سایه شومی را روی شهر انداخته بود اما امروزه به لطف معماری شهری پیشرفته آسمان در تمامی نقاط بوداپست به خوبی در دسترس است.

پایتخت کشور مجارستان در سال های اخیر به یکی از متفاوت ترین جاهای دیدنی بزرگ در اروپا تبدیل شده که چیزهای بسیار زیادی را برای گردشگران در خود جای داده است. کلیساها و معماری های جهانگردی ویژه از مهمترین مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد، پل های تاریخی زیبا در بوداپست نیز یکی دیگر از مواردی است که قطعاً هر چشمی را به خود متوجه می کند.
ساختمان های پارلمان مجارستان که از طریق یک جاده کوهی قابل دسترس است به سادگی از پست ترین نقاط بوداپست نیز قابل مشاهده می باشد. ترسیم معماری قرون وسطایی بوداپست با اشاره به قلعه ها، میخانه ها رستوران ها و مغازه های گردشگری ضروری ملموس تر خواهد بود. درخت های قطور، بوتیک ها و کافه های زیبا در بوداپست این شهر را به یک مقصد فوق العاده در مجارستان تبدیل کرده است.

 

بوداپست

 

کشورهای همسایه مجارستان

اسلوونی کرواسی صربستان رومانی اوکراین اسلواکی و اتریش از مهمترین کشورهای همسایه مجارستان شناخته می شوند.

مساحت و جمعیت کشور مجارستان

معاهده صلح تریانون در سال ۱۹۲۰ و پس از اتمام جنگ جهانی اول باعث از دست رفتن ۷۱ درصد از مساحت مجارستان و همینطور ۵۸ درصد از جمعیت این کشور شد. این کشور با حدود ۹۳ کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در سال های اخیر به عنوان یکی از کشورهای اروپایی با کاهش نرخ رشد منفی جمعیت محسوب می شود. 

کاهش نرخ جمعیت و همین طور افزایش قابل توجه مرگ و میر مجارستانی ها به ویژه در دهه ۱۹۸۰ باعث شده تا این کشور جزو کشورهای کم جمعیت اروپا شناخته شود. میانگین سنی مردان در مجارستان ۷۲ سال و میانگین سنی زنان در این کشور حدود ۷۸ سال در سال ۲۰۱۷ تخمین زده شده است. بیش از ۳۰ درصد از جمعیت مجارستان در بوداپست زندگی می کنند و روند تمرکز جمعیت در این شهر طی سال های اخیر افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۸ میانگین تعداد شهروندان خارجی که به مجارستان مهاجرت کرده اند بیش از ۱۵۶ هزار نفر تخمین زده شد، عمده مهاجران مجارستانی اتباع کشورهای رومانی، آلمان، اسلواکی، اوکراین هستند. تراز مثبت جمعیت در سال ۲۰۱۸ در مجارستان باعث شد تا نرخ کاهش جمعیت مجارستان به حداقل ممکن برسد. 

بیش از ۶۴ درصد از شهروندان مهاجر مجارستانی از کشورهای اروپایی به مجارستان مهاجرت کرده‌اند و بخش دیگری از این مهاجران جز اتباع کشورهای آسیایی و همینطور آفریقایی هستند. بیش از ۴۷ درصد از خارجی ها در بوداپست و حدوداً ۳۶ درصد از مهاجرین در شهرهای خارج از پایتخت مجارستان زندگی می کنند. 

 

پل زیبای مجارستان

 

این کشور که در قرن بیستم حدود ۱۹ میلیون نفر جمعیت داشت و به عنوان پرجمعیت ترین کشور سلطنت اتریش-مجارستان شناخته می شد، پس از تشکیل دیکتاتوری صلح تریانون دو سوم قلمرو خود را از دست داد و جمعیت این کشور در سال ۱۹۲۰ از ۱۸.۳ میلیون نفر به ۷.۹ میلیون نفر کاهش یافت.
همچنین مواردی از جمله جنگ و تلفات نظامی هم باعث کاهش بیشتر جمعیت مجارستان پس از سال ۱۹۲۰ شد. تراکم جمعیت مجارستانی ها بین مناطق شهری و روستایی بسیار متفاوت بوده و شهر بوداپست امروزه به عنوان بزرگ ترین شهر در مجارستان شناخته می شود. 

از دیگر شهرهای بزرگ این کشور می توان به Debrecen ، Szeged ، Miskolc ، Pécs ، Győr اشاره کرد، مجارستان به ۱۹ شهرستان تقسیم می‌شود که ایالت بوداپست به عنوان پایتخت این کشور از هر ایالت دیگری مستقل است.

مذهب و زبان کشور مجارستان

زبان مردم مجارستان هیچ شباهتی با زبان های دیگر در اروپا ندارد. مجارستانی ها به زبان مجاری با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و این زبان به عنوان زبان اول یا زبان برتر مجارستان می‌شود که حدود ۹۰ درصد از جمعیت این کشور به واسطه این زبان با یکدیگر صحبت می کنند. 

بیش از ۵۰ درصد از مردم مجارستان پیرو کاتولیک هستند و این در حالی است که کمتر از ۲۰ درصد مردم این کشور هیچ وابستگی به ادیان ندارند. در مجارستان هم چنین می توان شاهد زندگی بیش از حدود  یک میلیون یهودی بود که این به معنای آزادی دین در کشور مجارستان است. به طور کلی اقوام بلغاری، کولی، یونانی، کروات، لهستانی و آلمانی که در مجارستان زندگی می کنند دارای ادیان کاتولیک لوتری و قدرت طلب، یهودی، بودایی و اسلام هستند.

 

نمای کشور گرجستان

 

آداب و رسوم و فرهنگ مردم مجارستان

بسیاری از مردم جهان هیچ اطلاعی در رابطه با آداب و رسوم و فرهنگ مردم و مجارستان ندارند، مجارستان که کشوری واقع شده در مرکز جغرافیایی اتحادیه اروپا است، امروزه به عنوان یکی از کشورهای افسونگر شناخته می‌شود که شاید شناخت فرهنگ مردمان آن برای دیگر اقوام در جهان جذاب و جالب توجه به نظر بیاید. 

کاهش مساحت و وسعت مجارستان به واسطه تهاجم و جنگ های پی در پی سال های مختلف صورت گرفته و به همین دلیل این موضوع نقش کلیدی در تعیین فرهنگ و آداب و رسوم مردمان مجارستان داشته است. مجارستان در بین کشورهای کمونیستی قرار می گیرد که تا چند سال گذشته مرز های مشترکی با اتریش، اسلواکی، کرواسی و اوکراین داشت اما با تمام این تفاسیر همچنان می توان شاهد حفظ سنت ها و فرهنگ اصیل مجارستانی توسط مردم مجارستان بود. 

در بین مردم مجارستان فرهنگ و عادات مختلفی وجود دارد و به طور کلی نمی توان شاهد یک فرهنگ ویژه و خاص در این کشور بود، زمینه های اخلاقی و فرهنگی مختلفی باعث ایجاد تمدن یا فرهنگ غالب در مجارستان شده است. 

هم مرز بودن مجارستان با کشورهای یاد شده و همینطور وجود مهاجران آلمانی، کروات، روسی و ترکیی تاثیر ملموسی در فرهنگ و آداب و رسوم مجارستان داشته است. مردم مجارستان اعتقادی به زندگی بعد از مرگ ندارند و نمی توان واهمه ‌ای از مرگ را در مردمان این کشور شاهد بود. علاقه شدید مردم  مجارستان به شعر، موسیقی، ادبیات و به طور کلی این موارد نمایشگر شوخ‌طبعی، علم آموزی و استعداد طلبی این اقوام است. 

 

آداب و سوم مردم مجارستان

 

یکی از مهم‌ترین باورها در بین مردم و مجارستان باور به ارزش های خانوادگی است و بر همین اساس می توان گفت که یک رکن مهم در بین ارکان کشور مجارستان حفظ خانواده و ارزش‌های سنتی است. در کنار فرهنگ و آداب و رسوم مردم مجارستان شناخت عادات غذایی و فرهنگ غذایی این گوشه از اروپا نیز می تواند در نوع خود جالب باشد. شکل‌گیری فرهنگ غذایی مردمان مجارستان در تاریخ کهن این کشور ریشه دارد و رژیم های غذایی در کشور اسلاوی، ایتالیا و آلمان تاثیر زیادی بر فرهنگ غذایی مردم مجارستان داشته است.

جالب ترین نکات درباره باورها و نوع پوشش در مجارستان غیر معمول بودن پوشیدن شلوارک توسط مردان در شهر است. صداقت را نیز می‌تواند به عنوان یکی از اصلی ترین چاشنی های روابط خانوادگی و دوستانه در مجارستانی ها به شمار آورد، مجارستانی ها همچنین به عنوان یکی از رسمی ترین اقوام جهان در روابط کاری محسوب می‌شوند. تبادل اطلاعات خصوصی یا شخصی یکی از جالب ترین موضوعات برای آغاز گفت و گو ها در مجارستان محسوب می گردد.

اقتصاد مجارستان

کشور مجارستان امروزه به عنوان یک قدرت متوسط در اروپا شناخته می شود و بررسی جنبه های اقتصادی این کشور نشان می‌دهد که مجارستان به عنوان پنجاه و هفتمین اقتصاد بزرگ جهان امروزه فعالیت می کند. همچنین این کشور با قرار گرفتن در رتبه سی و هفتمین صادر کننده بزرگ جهان و سی و ششمین کشور وارد کننده کالا در جهان بادرامد بالا جزو برترین کشورهای اروپایی از منظر اقتصاد به شمار می‌آید. 

مجارستان همچنین به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورها در دنیا شناخته می شود، ایجاد سیستم‌های رفاهی برای شهروندان از جمله سیستم بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی یکی از مهمترین پارامترهای است که می‌توان به آن اشاره کرد. 

تحصیل در مقاطع آموزش متوسطه یا تحصیلات عالیه در مجارستان با استفاده از بورسیه به طور رایگان انجام می‌شود، موقعیت های مجارستان در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی بسیار مطلوب بوده و بر همین اساس می‌توان گفت که شاخص کیفیت زندگی در کشور مجارستان بسیار بالا است. 

 

اقتصاد مجارستان

 

طبق آخرین بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۸ مشخص شد که مجارستان از نظر ابتکار و نوآوری در بین کشورهای جهان رتبه سی و سوم را به خود اختصاص داده است. اقتصاد کشور مجارستان به واسطه تولید ناخالص داخلی با بیش از ۱۹۵ میلیارد دلار همینطور به واسطه فعالیت بیش از ۲۰۰ هزار نیروی کار جزو اقتصاد های مطرح جهان به شمار می‌آید. 

متوسط نرخ بیکاری در مجارستان ۷.۱ درصد است، به همین دلیل می توان گفت که حدود ۸۰ درصد از مردم مجارستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. ماشین آلات، مواد غذایی، مواد اولیه، الکتریسیته و همینطور سوخت به عنوان مهمترین محصولات صادراتی مجارستان شناخته می‌شود، که عمدتاً به کشورهای فرانسه، ایتالیا، آلمان، اتریش، لهستان و رومانی صادر می شود. اصلی ترین کشورهای صادرکننده محصولات و کالاها به مجارستان اتریش، ایتالیا، فرانسه، هلند، لهستان، روسیه، آلمان و چین هستند.

آب و هوای مجارستان

آب و هوای کشور مجارستان به واسطه تنوع اقلیم و همینطور وسعت این کشور در هر نقطه از بوداپست تا روستاها متفاوت است، مجارستان در تابستان معمولا آب و هوای معتدل و در زمستان آب و هوای سرد را تجربه می کند. 

شرایط آب و هوایی در این کشور شباهت زیادی با شرایط آب و هوایی اروپایی دارد و به همین دلیل هم در برخی از روزهای سال در ماه زمستان می‌توان شاهد بارش سنگین برف در مجارستان بود. به لطف پیشرفت حمل و نقل و همینطور کیفیت بالای زندگی در شهرهای بزرگ مجارستان از جمله بوداپست می‌توان شاهد آب و هوای عالی در این مناطق بود و این در حالی است که شرایط آب و هوا در نقاط دیگری از مجارستان هیچ شباهتی با آب و هوای بوداپست ندارد.

باغات و جنگل‌های متعدد در مجارستان یکی از تاثیرگذارترین پارامترها در ایجاد شرایط آب و هوایی مطلوب این کشور به شمار می رود، یکی از اصلی ترین ویژگی های آب و هوایی مجارستان تابستان های بارانی و زمستان‌های بسیار سرد است. 

به طوری که می‌توان گفت در برخی از روزهای زمستان هوا تا منفی ۷ درجه نیز کاهش پیدا می‌کند، ماه مارس به عنوان سردترین و یکی از ابری ترین ماه های سال در مجارستان شناخته می شود. البته که دمای هوا در ماه فوریه حداقل به  منفی ۱۵ درجه نیز می‌رسد. ماه سپتامبر، به عنوان بهترین ماه سال برای سفر به مجارستان، قطعا پیشنهاد خارق العاده ای است، چرا که در این ماه آب و هوا مجارستان بسیار مطبوع بوده و همینطور می توان شاهد فضای ایده آل برای گردشگری در این کشور به لطف عدم وجود گردشگران زیاد بود.

جاهای دیدنی مجارستان

برای گردشگران که مجارستان را به عنوان مقصد نهایی در اروپا انتخاب می کنند آشنایی با جاذبه های گردشگری این کشور برای کاوش اهمیت بسیار زیادی دارد. مجارستان یکی از کشورهای محبوب اروپایی است که قطعاً مقصد نهایی خوبی برای کاوشگری گردشگران محسوب می گردد. ساختارهای معماری خیره کننده بوداپست به عنوان پایتخت مجارستان تنها یکی از جاذبه‌های گردشگری این کشور به شمار می رود که می تواند نمایشی از تاریخ غنی مجارستان تحت تاثیرات اقوام رومی، ترکی و اسلامی باشد. با دیدن بقایای تاریخی در استحکامات رومی که حدوداً متعلق به قرون وسطا است، می توانید درک کاملی از فرهنگ و تاریخ مجارستان به دست آوردید.

دبرسن

دومین و یکی از بزرگترین شهرهای مجارستان به عنوان مرکزی فرهنگی شناخته می شود که محل تاسیس کالج کالوینست و همینطور محل قرارگیری دانشگاه دبرسن شناخته می شود. معماری چشمگیر این شهر در زمان برگزاری مسابقات بین المللی و همین طور جشنواره های موسیقی بسیار حائز اهمیت است، بازدید از موزه Deri به عنوان یکی از بزرگترین آثار مصر باستان در مجارستان پیشنهاد متفاوتی برای گردشگران این کشور به شمار می رود، این شهر همچنین محل قرارگیری بزرگترین کلیسای پروتستان نیز است.

 

دبرسن

 

دریاچه آبگرم هویز

هویز بزرگترین دریاچه آبگرم در جهان که دمای آن حدوداً ۲۴ تا ۳۷ درجه سانتی گراد است، لذت آب تنی در دریاچه هویز به دلیل وجود جریان آب تمیز در این دریاچه و همینطور گستردگی و طراوت خاص آن لذتی وصف ناپذیر خواهد بود. 

هویز به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در مجارستان شناخته می شود که چشمه های آب گرم در آن خاصیت درمانی دارند و پیاده روی در جنگل های مجاور هویز نیز لذت آبتنی در این دریاچه را  دو چندان می کند. برگزاری جشنواره های غذا و همینطور کنسرت های سرگرم کننده در هویز فضایی متفاوت را برای گردشگران به تصویر می کشد.

 

دریاچه هویزه

 

پارک آگتلک در شمال مجارستان

پارک آگتلک Aggtelek درشمال مجارستان قرار دارد که شامل فضایی فوق العاده می باشد، قرار گرفتن بزرگترین غار استالاکیک اروپا در پارک ملی Aggtelek توجه بسیاری از گردشگران را به واسطه وجود گیاهان و جانورانی چشم نواز به خود جلب می کند.

 

پارک آگتلک در شمال مجارستان

 

دریاچه بالاتون یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری مجارستان

بالاتون Balaton Uplands به عنوان بزرگترین دریاچه آب شیرین شناخته می شود که در بهترین نقطه از مجارستان قرار گرفته است. خط ساحلی این دریاچه ۱۹۷ کیلومتر است که فرصتی عالی را برای کشف زیبایی‌های این ساحل در اختیار گردشگران قرار می دهد. 

بازدید از تپه های آتشفشانی، هتل ها و سواحل جذاب در مجاور دریاچه بالاتون قطعاً برای هر گردشگری وسوسه برانگیز خواهد بود. پیاده روی در مسیر های تعبیه شده و بازدید از پارک ملی در کنار تماشای زیبایی های قلعه، بخشی دیگر از جاذبه هایی است که باید به آن اشاره کرد.

 

دریاچه بالاتون

 

نقشه مجارستان

در ادامه ی این مطلب می توانید نقشه کشور مجارستان را مشاهده نمایید.

 

نقشه مجارستان

 

 

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره آشنایی با کشور مجارستان

علی مرداد 1397
13 نفر پسندیدند
مجارستان ویزا می خواد ؟ اگر لازم داره چند روز زمان میبره؟
شیوا تیر 1397
9 نفر پسندیدند
من حدود 4 سال پیش رفتم مجارستان خیلی خوشم اومد منتهی بیش تر از توقع داشتم

lahzeakhar.com/Destination/2064-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به آشنایی با کشور مجارستان