معرفی شهر پکن

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 503
اگر به مسافرت و گردشگری در نقاط مختلف جهان علاقه مند هستید ما به شما شرکت در تور پکن را پیشنهاد می دهیم. این شهر بزرگ می تواند مقصد مناسبی برای تمام افراد قلمداد شود، چرا که میزان جاذبه های گردشگری آن اعم از جاذبه های طبیعی، تاریخی، مدرن و مانند آن ها در شهر پکن به قدری است که شما را شگفت زده خواهد کرد. با هر سلیقه ای می توانید راهی این شهر بزرگ شده و لحظات متفاوتی را در قالب مسافرت به یک شهر تاریخی و مدرن سپری کنید.
چنین تناقضی را نمی توانید در هیچ کجای این جهان پهناور مشاهده نمایید. شهر پکن در زمره محدود شهرهایی است که علاوه بر تاریخ درخشان، در زمان حال نیز گوی سبقت را از سایر مناطق ربوده است و با سرعت بسیار زیادی در عرصه های تجاری، اقتصادی، رفاهی، علوم، صنعت و مانند آن ها در حال پیشرفت است.
بنابراین حتی می توان از آن به عنوان یک مقصد لوکس و لاکچری برای مسافرت های خارجی نیز نام برد. در ادامه به صورت شفاف تر به معرفی این شهر بزرگ در شرق قاره آسیا می پردازیم.
 
پکن چین
 

پکن کجاست ؟

پِکَن در زبان فرانسوی به صورت Pékin و در زبان چینی به صورت北京 نوشته می شود. تلفظ این واژه در زبان ماندارین به صورت بِیچینگ است. این شهر به عنوان پایتخت کشور چین مرکز بسیاری از فعالیت های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، رویدادهای ورزشی و ... شناخته می شود. شهر پکن در نیمه شرقی کشور چین واقع شده و از حیث مساحت نیز در زمره یکی از کوچک ترین شهرهای این کشور پهناور شناخته می شود.
گرچه پکن مساحت بسیار زیادی ندارد، اما یکی از بزرگ ترین شهرهای جهان است که هر ساله هزاران تور مختلف را از سایر کشورها و نقاط مختلف کشور چین به سمت خود می کشاند. پتانسیل های بسیار بالایی که در این شهر تاریخی با قدمتی بالغ بر سه هزار سال دیده می شود باعث شده است همچنان در زمره یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری قلمداد شود.

 

معرفی کشور چین -  برای کسب اطلاعات در رابطه با کشور چین و جادبه های گردشگری اسرار آمیز آن می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

 

پایتخت چین

 

مساحت و جمعیت پکن

پکن با جمعیتی بالغ بر بیست و یک میلیون نفر یک شهر شلوغ و پرجمعیت است. جمعیت این شهر از بسیاری کشورهای کوچک در قاره اروپا بیشتر بوده و به نظر می رسد اکنون اوضاع نابسامانی از شهر پکن در ذهن شما شکل گرفته باشد. اما شاید ذکر واژه (شلوغ) برای این شهر مناسب نباشد، چرا که تدابیر اجتماعی و زیرساخت های مدرن باعث شده اند نظم خاصی در شهر پکن برقرار شده و امنیت اجتماعی نیز به شدت بالا باشد.
مساحت این شهر تقریبا 16.808 کیلومتر مربع است که بخشی از آن نیز به جاذبه های طبیعی و مناطق غیر مسکونی اختصاص دارد. سالانه بیش از چهار میلیون نفر از کشورهای خارجی راهی شهر پکن می شوند، اما این جمعیت برای گردشگران داخلی در کشور چین قابل توجه است چرا که سالانه بالغ بر یک صد میلیون چینی برای بازدید از مناطق گردشگری این شهر راهی پکن شده و از پتانسیل های گردشگری آن بهره مند می شوند.

 

زیبایی های پکن

 

فرهنگ و آداب و رسوم پکن

آداب و رسوم خاصی در سراسر کشور چین حکم فرماست که بسیاری از آن ها را با رنگ و بویی از نفوذ مدرنیته در شهر پکن نیز مشاهده می کنیم. احترام به طرف مقابل و عموم جامعه در میان چینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 
تعهد، کار و تلاش برای آینده ای بهتر یکی از مهم ترین اصولی است که تمامی چینی ها از جمله بچه های پکن با آن بزرگ می شوند. مردم چین اعتقاد دارند که نباید به صورت واضح و آشکار در یک جمع رسمی با عقاید دیگران مخالفت کرد و این کار را نوعی بی احترامی قلمداد می کنند و اعتقاد دارند که تمامی افراد باید به عقاید آزادانه دیگران احترام بگذارند. 
مردم چین فرزندان خود را طبق عقاید کنفوسیوس پرورش می دهند و از همان کودکی به آن ها می آموزند که هر فردی در برابر تمام جامعه متعهد است. دین و مذهب جایگاه گذشته خود را در میان مردم پکن از دست داده است و امروزه به ندرت مسائل مذهبی در این شهر و نقاط دور و نزدیک مطرح می شود، با این حال مردم این شهر به کسانی که تمایلات مذهبی داشته باشند بی احترامی نمی کنند.
غذا و خوراکی بهترین هدیه ممکن برای مردم پکن و سایر شهرهای چین قلمداد می شود. رنگ قرمز رنگ خوشبختی، شادی و هیجان است. آن ها عدد چهار را خوش یمن و عدد هشت را بد یمن می دانند. 
سادگی در تمامی ابعاد زندگی حرف اول را در میان مردم پکن می زند، با این حال آن ها بسیار سعی و تلاش می کنند تا جهان را به جای بهتری برای زندگی مبدل سازند. هرچند بسیاری از ما، مردم چین و پکن را افرادی همه چیز خوار می دانیم، اما بد نیست بدانید که مصرف گوشت در میان مردم پکن بسیار محدود است و گیاهان مختلف به همراه برنج محلی غذای اصلی چینی ها را تشکیل می دهد.

 

مراسم مردم چین

 

دیدنی های پکن

در شهر پکن آنقدر جاذبه گردشگری وجود دارد که تنها یک برنامه جامع و طبقه بندی شده قادر است کمک نماید تا در یک مسافرت چند روزه از آن ها بازدید کنید. شما نیز می توانید بنابر ذوق و علاقه خود در مسافرت به کشور چین و شهر پکن از دیدنی ها و جاذبه های ذیل بازدید نمایید.

دیوار بزرگ چین (Great Wall of China)

دیوار بزرگ چین صرفا در شهر پکن نیست و از شهرهای مختلفی می گذرد، اما شهر پکن یکی از اصلی ترین مکان هایی است که بخشی از دیوار چین را در خود جای داده و حتی مسیرهای متفاوتی برای ورود به پهنای دیوار و بازدید از آن وجود دارد. 
این دیوار قدمتی بیش از 1500 سال داشته و با اهداف سیاسی و نظامی ساخته شده است. هم اکنون به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می شود که حتی خارج از جو زمین نیز قابل مشاهده است. 

 

دیوار چین - اگر شما هم علاقه مند به معروف ترین دیوار جهان یعنی دیوار چین هستید میتوانید با کلیک بر روی لینک اطلاعات مفیدی را از این جاذبه دیدنی کسب کنید. 

 

دیوار بزرگ چین

 

شهر ممنوعه (Forbidden City)

این شهر در زمان حکومت خاندان مینگ ساخته شد و از آنجا که ورود و عبور و مرور اشخاصی غیر از خاندان سلطنتی و کسانی که به آن ها خدمت می کردند به این شهر ممنوع بود، آن را شهر ممنوعه می خواندند. از قصرها و کاخ های ساخته شده در این شهر به عنوان کامل ترین مجموعه معماری چوبی نام برده می شود. 
باغ های بسیار زیبا، قصرهای شکوهمند و رودخانه ای که بیرون از شهر جاری است نمای بسیار زیبایی به این شهر توریستی داده اند. بازدید از این شهر برای عموم آزاد است و وصف ممنوعه آن باز می گردد به سالیانی که تحت سیطره خاندان مینگ بوده است.

 

شهر ممنوعه

 

شهر ممنوعه چین - شهر ممنوعه به عنوان یکی از مهمترین میراث فرهنگی جهانی یونسکو در چین شناخته می شود.

 

معبد آسمان (Temple of Heaven)

زمانی که امپراتور چین از خاندان مینگ، دستور ساخت شهر ممنوعه را داد، همزمان دستوری صادر کرد که معبدی به نام معبد آسمان نیز ساخته شود. وی خود را پسر آسمان می دانست و از این طریق محل خاصی را برای مردم تعیین نمود تا به پرستش آسمان مشغول شوند. 
این بنای تاریخی نیز تماما از چوب ساخته شده است، اما امروزه و با گذشت بیش از ششصد سال از ساخت آن همچنان به عنوان یکی از سالم ترین بناهای تاریخی در سطح جهان شناخته می شود. بد نیست بدانید که این معبد امروزه نماد شهر پکن است.

 

معبد آسمان

 

کاخ تابستانی (Summer Palace)

کاخ تابستانی یک بنای بسیار زیبا و البته عجیب و غریب است که با چشم انداز بسیار زیبایی که دارد، می تواند چشم همگان را به سمت خود خیره نماید. این کاخ برای استراحت امپراطورهای چینی در فصل تابستان ساخته شد و تنها 15 کیلومتر با پکن فاصله دارد. کاخ تابستانی در میان یک تپه و دریاچه ساخته شده است و در فصل تابستان نیز آب و هوای مطلوب و دل چسبی دارد.

 

کاخ تابستان

 

میدان تیانانمن (Tiananmen Square)

میدان تیانانمن بزرگ ترین میدان جهان است که در قلب پکن و پایتخت کشور چین ساخته شده است. این میدان بسیار بزرگ یک تفرج گاه مناسب برای توریست ها قلمداد می شود. بد نیست زمانی که در حال تفریح یا استراحت در میان این میدان هستید تاریخچه آن را نیز مطالعه کنید تا بدانید که بسیاری از داستان های تلخ و شیرین را تجربه کرده و روزگاران خوب و خوش و همچنین ایام تلخ و شیرینی را گذرانده است.

خیابان وانگفوجینگ (Wangfujing Street)

خیابان وانگفوجینگ نیز یک خیابان توریستی در شهر پکن است که با توجه به قدمت بسیار زیادی که دارد به عنوان یک جاذبه گردشگری و تاریخی شناخته می شود. با توجه به اینکه شرایط حمل و نقل موتوری در این خیابان به سمت شهر ممنوعه وجود ندارد می توانید از پیاده روی در این مسیر و تماشای جاذبه های ریز و درشتی که حاکی از تاریخ کهن پکن است لذت ببرید. همچنین کافه ها و رستوران ها آماده پذیرایی از شما هستند. شب ها نیز می توانید از بازی نورها و رنگ ها در این منطقه لذت ببرید. 

معبد لاما (Lama Temple)

معبد لاما یا معبد یونگ حه، دارای سه دالان طاقدار، 5 تالار اصلی، چرخ ‌های گردان مخصوص زائرین، کاشی ‌های خوش رنگ و مجذوب‌ کننده، شیرهای چینی باشکوه، مجسمه ‌ها و دیوارهایی با تصاویری از مغول ‌ها، منچوری‌ ها، تبتی ‌ها و چینی‌ ها است. همچنین در این معبد می توانید از مجسمه 18 متری بودا نیز بازدید کنید. 

 

معبد لاما

 

شیچاهای (Shichahai)

شیچاهای یک جاذبه طبیعی و توریستی است که از مجموع سه دریاچه مختلف با نام های هوهای (Houhai) به معنای دریای عقب، کیانهای (Qiahai) به معنی دریای اول و شیهای (Xihai) به معنای دریای غرب تشکیل می‌شود و جالب است بدانید که در مرکز پکن واقع شده و شما می توانید ساعاتی را در طول روز برای بازدید از این منطقه اختصاص دهید. با توجه به اینکه کافه ها، رستوران ها و اقامتگاه های بسیار زیادی در امتداد این دریاچه ها وجود دارند می توانید لحظات دل انگیزی را نیز سپری کنید. 

 

شیچاهای

 

موزه پایتخت (The Capital Museum)

موزه پایتخت همان موزه ملی چین است که در شهر پکن واقع شده و شما می توانید همانند نمای کلی شهر پکن، جلوه های سنتی و مدرنیته را در یک جا و کنار همدیگر مشاهده کنید. این موزه محل نگهداری صدها وسیله قدیمی و با ارزش است که قدمت برخی از آن ها به بیش از یک میلیون سال نیز می رسد. ساختمان این موزه حاصل یک معماری خلاقانه و ترکیب بسیاری از هنرهای موجود در عرصه ساختمان سازی است و شما می توانید استفاده از چوب، سنگ، آجر و مواردی از این قبیل را در طراحی کلی ساختمان مشاهده کنید.

 

موزه پایتخت

 

کاخ تابستانی قدیمی (Old Summer Palace)

کاخ تابستانی قدیمی در قرن 12 میلادی ساخته شده است و امروزه صرفا بقایای مخروبه ای از آن وجود دارد که باز هم می تواند شکوه این کاخ را در دوره خود بیان نماید. این کاخ یکی از معدود آثار تاریخی در چین است که با اقتباس از هنر معماری اروپایی ساخته شد و جلوه های معماری چینی در آن دیده نمی شود، اما متاسفانه در طول جنگ های جهانی مورد حمله انگلیسی ها و فرانسوی ها واقع گردید و بخش های ارزشمندی از معماری خود را از دست داد. 

پارک بی های (Beihai Park)

پارک بی های در شهر پکن و در شمال غرب شهر ممنوعه ساخته شده است و امپراتورهای چینی در فصل زمستان به این مکان رفته و در آنجا اقامت می کردند. دریاچه بزرگی که در این پارک مشاهده می شود جلوه بسیار زیبایی به پارک بی های داده است و باعث شده از این اثر تاریخی به عنوان یکی از بهترین جاذبه های توریستی پکن نام برده شود. همچنین در این پارک می توانید از برخی تفریحات آبی نیز استقبال کنید. این پارک یک پارک معمولی نیست و بیشتر ارزش تاریخی و فرهنگی دارد.

 

پارک بی های

 

پارک جهانی (World Park)

پارک جهانی پکن یک جاذبه گردشگری و توریستی عجیب و غریب است که به شما این امکان را می دهد تا در یک فضای محدود از تمام جهان بازدید کنید. این پارک 17 بخش مختلف دارد و شما می توانید در هر بخشی از پارک جهانی، معماری، فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ای خاص از تمامی قاره های جهان را ببینید. 
در این پارک نمونه های مینیاتوری جاذبه های مهم جهان نیز وجود دارد که باعث شده است حس یک جهان گردی شبیه سازی شده را تجربه کنید. تخت جمشید، برج ایفل، برج پیزا، تاج محل و اهرام مصر مهم ترین نمونه های تاریخی و مینیاتوری شده در این پارک هستند.

 

پارک جهانی

 

پل مارکوپولو (Marco Polo Bridge)

پل مارکوپولو در 15 کیلومتری جنوب غرب پکن قرار دارد و یکی از قدیمی ترین پل های جهان محسوب می شود. این پل در سال 1189 ساخته شد و با نام پل گوانگلی نیز شهرت یافته است. این پل سواحل رودخانه یونگدینگ را نیز به یکدیگر متصل ساخته و نمای فوق العاده ای را به ویژه در طول شب خلق کرده است. اگر به بازدید از جاذبه های طبیعی با مصنوعاتی از هنر انسانی علاقه مند هستید، به هیچ وجه بازدید از این پل را از برنامه خود حذف نکنید.

هوتونگ (Hutong)

هوتونگ نام بخش قدیمی شهر پکن است که مردم همچنان در آنجا به شیوه ای کاملا سنتی زندگی می کنند. باتوجه به اینکه هوتونگ توسط دولت چین و مسئولین شهر پکن به عنوان یک جاذبه تاریخی قلمداد می شود مردم آن حق مرمت و بازسازی نمای خارجی ساختمان ها را ندارند و صرفا می توانند بخش های داخلی را تغییر دهند. در این بخش از شهر پکن صرفا می توانید با کالسکه رفت و آمد کنید و از زندگی مردم در سال های گذشته بازدید نمایید. 

مترو پکن

مترو پکن با طولی برابر با 555 کیلومتر در شهر پکن ساخته شده است. خط مترو پکن طویل ترین خط متروی جهان بعد از متروی شانگهای است که روزانه بیش از چهار الی پنج میلیون نفر را جابجا می کند. افتتاح این مترو به سال 1969 باز می گردد و از اغلب مناطق شهر پکن می گذرد. 
متروی پکن دارای 18 لاین و 334 ایستگاه است که انتظار می رود در سالیان آینده و با توجه به افزایش قابلیت زیر ساخت ها به تعداد لاین ها و ایستگاه های متروی پکن افزوده شود. 
این مترو به عنوان شلوغ ترین متروی جهان شناخته می شود و رکورد جابجایی بیش از هشت میلیون مسافر را طی یک روز در کارنامه خود دارد، اما فرهنگ مردم به گونه ای است که استفاده آن ها از مترو را تسهیل می کند. آغاز کار متروی پکن از ساعت پنج و سی دقیقه صبح شروع شده و تا ساعت ده و نیم شب ادامه دارد. البته ساعت کار این مترو در مناسبت های خاص و زمانی که ترافیک سنگینی در شهر پکن حاکم می شود افزایش یافته و در خدمت رسانی به مردم فعالیت می کند. 

آب و هوای پکن

پکن یک شهر چهار فصل است و تفاوت دمای چشمگیری در فصل های سرد و گرم مشاهده می شود. تفاوت دما در سردترین و گرم ترین ایام سال ممکن است به سی درجه نیز برسد، با این حال در زمره شهرهایی محسوب می گردد که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. 
دما در اغلب ایام سال بالای صفر درجه بوده و صرفا در ایام خاصی از زمستان و بخصوص دی ماه به زیر صفر درجه سانتی گراد می رسد که البته چندان هم پایین نرفته و در دمای سه الی چهار درجه زیر صفر متوقف می شود. بنابراین اگر ساکن نیمه شمالی کشور هستید سرمای هوا به هیچ وجه برای شما آزار دهنده نخواهد بود .
در فصل بهار آب و هوای معتدل و مطلوبی در سراسر پکن جریان پیدا می کند، اما این شرایط در برخی از اوقات تحت تاثیر طوفان شن قرار گرفته و ممکن است اوضاع را برای شما سخت و دشوار نماید. اردیبهشت ماه که می شود، شرایط مساعدی برای مسافرت به شهر پکن ایجاد شده و میلیون ها مسافر داخلی و خارجی راهی این شهر می شوند.
بارندگی نیز در اواخر فصل بهار و نیمه اول فصل تابستان زیاد بوده و 70 درصد از میزان بارش سالیانه پکن را به خود اختصاص می دهد. فصل پاییز نیز هوای خنک و دل چسبی در سراسر شهر پکن جریان دارد و باران های تابستانه نیز از وقوع گرد و خاک های شدید یا طوفان شن جلوگیری می کنند، اما فصل زمستان هوا به شدت سرد و خشک می شود. اصولا در این فصل میزان گردشگری در شهر پکن به کمترین میزان ممکن می رسد.

نقشه شهر پکن

شما می توانید در این صفحه از وب سایت لحظه آخر نقشه شهر پکن در نیمه شرقی کشور چین را مشاهده کنید. این شهر با بخش های بسیار زیادی از کشور چین و بخصوص بخش های جنوب غرب فاصله بسیار زیادی دارد، اما زیرساخت های موجود و رونق حمل و نقل باعث شده است تا رفت و آمد از نقاط دور دست به پایتخت کشور چین ساده تر و با سرعت بالاتری صورت گیرد.

 

نقشه شهر پکن

 

تصاویری از پکن

در بخش های پایانی می توانید تصاویر بسیار زیبایی از شهر رویایی پکن را مشاهده کنید. معماری و هنر چینی در این تصاویر و بخش های مختلف شهر پکن به چشم می خورد که باعث می شود تور پکن در زمره متفاوت ترین تورهای موجود در شرق آسیا قرار گیرد. شما با شرکت در این تور پرطرفدار می توانید از تمامی جاذبه های شهر پکن بازدید نمایید. 

 

شهر زیبای پکن

 

پکن پایتخت چین

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره معرفی شهر پکن

ساغر مرداد 1397
13 نفر پسندیدند
پکن واقعا جای دیدنی هست
نفسیه تیر 1397
5 نفر پسندیدند
پکن خیلی بیش تر از این هایی که گفتید جاذبه گردشگری و دیدنی داره

lahzeakhar.com/Destination/2051-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D9%BE%DA%A9%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 114 کاربران به معرفی شهر پکن