همه چیز درباره ابوظبی

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 1601

شهر ابوظبی پایتخت شیخ نشین امارات و بزرگ‌ترین شهر آن است، و یکی از شهرهای بسیار زیبا و جالب امارت به شمار می‌آید، که در سایه شهرت دبی قرارگرفته است. همین امر باعث می‌شود که به اندازه آن معروف نباشد. این شهر از امکانات و جاذبه های تفریحی، گردشگری زیادی برخوردار است و در برهه ای از زمان به عنوان گران‌ترین شهر جهان برای مسافرت اعلام شد. اما می‌توان گفت شهر ابوظبی در تعداد طرفدارانش دست کمی از دبی ندارد. در اینجا می‌خواهیم به معرفی کامل شهر ابوظبی بپردازیم.

ابوظبی کجاست؟

شهر ابوظبی پایتخت لوکس کشور امارات متحده عربی در حاشیه جنوبی خلیج فارس قرار گرفته است. درباره نام ابوظبی باید بگوییم که در آنجا از ایام قدیم منابع آب شیرین بسیاری وجود داشته است وگله ای از آهوها هم درآنجا زندگی می‌کردند.  وجود آب شیرین موجب مهاجرت قبیله ای به نام یاس به آنجا شده بود و به خاطر وجود آهوها نام آنجا را ابوظبی گذاشتند.  این قبیله در سال 1761 میلادی در ابوظبی یک جا نشین شده و از آن روز به بعد باعث رشد و پیشرفت آن منطقه شدند. ابوظبی از سه منطقه مجزا تشکیل شده است. بخش اول آن خود شهر ابوظبی است و بخش دوم العین که در منطقه شرقی واقع شده است. بخش سوم هم که منطقه غربی است شامل شهرهای بدزاید وتوابع آن می‌شود و فدرال امارت است، خانواده امیر امارات وامیر ابوظبی نیز در این مکان ساکن هستند.

 

ابوظبی کجااست؟


امروزه شهر ابوظبی دبی مقر اصلی فعالیت های اقتصادی، سیاسی، تجاری وفرهنگی می باشد . البته اهمیت سیاسی و اداری آن نیست که این شهر را به شهری جذاب و دیدنی تبدیل کرده است. بلکه این شهر یکی از زیباترین معماری ها را در بین دیگر شهرهای عربی و امارات داراست . برای این کار اماراتی ها از معماران ژاپنی برای طراحی ساختمان‌ها استفاده کردند و با معماری شگفت انگیزی که ژاپنی ها انجام دادند، این شهر و ساختمان‌های آن را به زیبایی تمام وحیرت انگیزی ساخته شد.

مساحت وجمعیت شهر ابوظبی

شهر ابوظبی با 972 کیلومتر مربع مساحت که حدود  80% خاک امارات را در برگرفته است و جمعیتی برابر با 1.5 میلیون نفر جمعیت به عنوان بزرگترین شهر امارت شناخته می‌شود.  

آب وهوای ابوظبی

شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی از نظر آب وهوایی در تمام فصول دارای اقلیمی خشک و بیابانی است. از این رو ابوظبی نیز مانند تمام شهرهای حاشیه خلیج فارس آب و هوایی گرم وخشک دارد. در این شهر گرم‌ترین آب و هوا برای خرداد ماه تا مهر است و رطوبت نیز به بالاترین حد خود میرسد که این هوای گرم  همراه با رطوبت بسیار غیر قابل تحمل می‌شود .اگر شما قصد سفر به ابوظبی دبی را داشتید بهترین زمان مسافرت فروردین تا خرداد وشهریور تا آبان است، که آب وهوایی خنک‌تر دارد. اما اگر مایلید سفری ارزان‌تر داشته باشید باید در فصل گرما مسافرت کنید و در آنجا برای آنکه گرمازده نشود مانند افراد بومی باید برای انجام امور صبح زود ویا عصر از خانه خارج شوید.

جاذبه های گردشگری شهر ابوظبی

ابوظبی این شهر شیخ نشین جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که از نظر مذهبی، فرهنگی وهنر حائز اهمیت بوده و هرکدام در نوع خود بی نظیر هستند. به طوری که اگر هرکدام از آن ها در شهر وکشور دیگری قرار داشت از اصلی ترین جاذبه های آن شهر به شمار می‌آمد. در اینجا به معرفی چند نمونه از جاذبه های گردشگری می‌پردازیم.

مسجد شیخ زاید:

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر ابوظبی می‌توان به مسجد شیخ زاید اشاره کرد که از آن به عنوان شاهکار معمار مدرن اسلامی در امارات یاد می‌کنند. مسجدی ساخته شده از سنگ مرمر که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می‌کند و نکته جالب نورپردازی آن است که با حالت های مختلف ماه دچار تغییر می‌شود. این مسجد عظیم‌ترین مسجد امارات است و بزرگ‌ترین لوستر بابیش از 9تن وزن و بزرگ‌ترین فرش به وزن 12 تن که توسط 1200 کارگر ایرانی بافته شده است در این مسجد قرار دارد. همچنین 4 مناره 107 متری، 80 گنبد مرمری و هزار ستون با حکاکی های منحصر به فرد باعث شده که این مسجد همچون نگینی در شهر ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی بدرخشد. 

 

موزه-لوور-و-مسجد-شیخ-زاهد-ابوظبی

 

موزه لوور ابوظبی:

این روزها موزه ای به نام موزه لوور در ابوظبی افتتاح شده است، که تا پیش از آن این موزه در پاریس به چشم می‌خورد . طراحی این موزه را فردی به نام جین نوول انجام داده است. این موزه در وسط آب قرار گرفته است و دارای 55 ساختمان است که 23 بخش آن را به گالری ها اختصاص داده اند.  این موزه دارای گنبدی عظیم به قطر 180 متر است و درآن آثار هنری 13 موزه مشهور لوور را قرض گرفته و به نمایش گذاشته‌اند.

قصر امارات:

خواهر برج خلیفه ی دبی، قصر امارات در ابوظبی است. البته فرق هایی نیز این دو ساختمان باهم دارند، آن هم این که این قصر را به صورت افقی ساخته اند و این فرق باعث تمایز این دوساختمان شده است. از جاذبه های این قصر می‌توان به گنبدهای زیبای 14 تایی، دروازه های طاق دار و ساحل اختصاصی بزرگ اشاره کرد که بسیاری از جشن‌ها و برنامه‌های بزرگ دراین قصربرگزار می‌شود. این مکان امکان رزرو آنلاین و اقامت را نیز برای افراد فراهم کرده است.

مهیج‌ترین تفریحات در شهر ابوظبی:

پارک آبی یاس: ابوظبی دبی بیش از ۲۰۰۰ منطقه حفاظت‌شده و پارک دارد پارک آبی یاس با مساحت 15 هکتار در  این شهر واقع شده است که در آن بیش از 450 نوع وسیله بازی و تفریح از جمله سرسره آبی استخر موج و... را داراست و میزبان گردشگران از سراسر دنیاست.
دهکده میراث: برای کسانی که قصد دارند با سبک زندگی مردم امارات از گذشته تا کنون آشنا شوند دیدن از دهکده میراث ابوظبی به آن ها توصیه می‌شود.
باغ وحش امارات: باغ وحش امارات که در فاصله 30 دقیقه ای از شهر ابوظبی قرار گرفته، مکانی است جذاب که شما به همراه بچه ها خود می‌توانید از تماشای حیواناتی مانند: ببرهای کمیاب سفید، زرافه ها، فیل ها، گورخرها و خرس قطبی در کنارهم لذت برید.
سافاری ابوظبی: یکی دیگر از جذابیت های ابوظبی رفتن به کویر واحه العین و سوار شدن خودروهای آفرود است که لذت آن با چیزی قابل مقایسه نیست همچنین سوار شدن بر شترها و تماشای ستارگان در شب‌های  کویر و شرکت در جشن های محلی از تفریحات بسیار مهیج است.

 

پارک ابی یاس و سافاری ابوظبی

 

حمل و نقل عمومی در ابوظبی: 

با اینکه ابوظبی به عنوان بزرگ‌ترین شهر شیخ نشین امارات متحده عربی است، ولی از لحاظ سیستم حمل ونقل فاصله زیادی با شهرهای مدرن جهان دارد. ابوظبی شهری پرجمعیت ، شلوغ و پرترافیک است و مخصوصا در مرکز شهر ترافیک های سنگینی بوجود می‌آید. با این وجود در این شهر خبری از حمل و نقل عمومی مدرن مانند مترو مونوریل و... نیست. اگر در شهر ابوظبی قصد استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی را داشته باشید می‌توانید از اتوبوس های عمومی و سریع السیر و یا از تاکسی برای رسیدن به مقصد استفاده کنید .

 فاصله ابوظبی تا دبی: 

فاصله ابوظبی تا دبی 140 کیلومتر است و اگر قصد دارید بین این دوشهر تردد کنید، بهتر است از ابتدا خودرو سواری اجاره نمایید.

غذاهای محلی ابوظبی: 

هر کشور و یا منطقه ای غیر از ویژگی های تاریخی قومی، ملیتی و یا جاذبه های گردشگری دارای خوراکی ها و غذاهای خاص و منحصر به فرد نیز می‌باشد. بنابراین بسیاری از گردشگران به دنبال تست کردن غذاها وخوراکی های محلی هستند. در اینجا به  توضیح چند نمونه از غذاهای محلی کشور امارات و شهر ابوظبی می‌پردازیم.
شتر شکم‌پر: در کتاب گینس از شترشکم‌پر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین، پرحجم ترین و لوکس‌ترین غذاها نام برده شده است. برخی اوقات افراد تصور می‌کنند، این غذا افسانه ای بیش نیست اما این غذا خوشمزه وشگفت انگیز در مراسمات قبیله ای و اشرافی اعراب از گذشته تا کنون وجود داشته است. این غذای شکم‌پر  شامل چندلایه‌ای از مرغ، تخم مرغ، ماهی و گوسفند همراه با گوشت شتر است که با توجه به به فرهنگ بومی مردم آن منطقه این غذا را با دست سرو می‌کنند. 
 الهریس: کسانی که این غذا را امتحان کرده و طعم آن را چشیده اند، میدانند که همان حلیم ایرانی است، که با پخت طولانی گندم و بره تهیه می‌شود که طعمی لذیذ و دلنشین دارد همچنین می‌توانید در سرو این غذا بسته به ذائقه خود از حلیم و یا شکر استفاده کنید و از طعم آن لذت ببرید.

 

غذاهای ابوظبی


فلافل: فلافل به عنوان یکی از پرطرفدارترین غذاها در کشورهای عربی شرقی و همچنین ایران شناخته می‌شود. در خاورمیانه این غذا طعامیا نام دارد، که ماده اصلی آن نخود است و معمولا درکنار غذا سرو می‌شود.
هوموس: هوموس، یک سس مشهور از فرهنگ خاورمیانه است. این غذا با نخود، روغن زیتون، ارده، آبلیمو، سیر و نمک تهیه می‌شود. هوموس با نان پیتا و به عنوان پیش غذا سِرو می‌شود.
شاوارما: شاوارما، غذای مشهور و پرطرفدار که شهرت بسیاری در سرتاسر آسیا دارد. این غذا از گوشت بره و مرغ به همراه سبزیجات رنگارنگ، سیب زمینی سرخ شده، خیارشور و سس سیر تهیه می‌شود. البته طعم و روش  آماده سازی این غذا در هر جا متفاوت است ولی همچنان هر نوع آن شهرت بسیاری در میان افراد دارد. 
اگر بخواهیم بهترین رستوران های ابوظبی را نام ببریم میتوان به رستوران ماء الورد واقع در برج های اتحاد، رستوران سفرة بلد واقع در هتل شانگریلا، رستوران زهره لبنان در خیابان شیخ زاید و رستوران دیوان لوبرج مستقر در هتل قصر الامارات اشاره کرد.

بهترین مراکز خرید ابوظبی:

وقتی اسمی از ابوظبی برده می‌شود خرید کردن را نیز برای افراد یاد آورمی‌شود. زیرا ده ها مرکز خرید لوکس و جذاب را در خود جای داده است. که افراد می‌توانند بهترین خرید ها را داشته باشند و در کنار خرید از تفریحات آن مجموعه هم استفاده کنند. در این مراکز خرید بهترین محصولات از بهترین برندها در محیطی مدرن عرضه می شود. این مراکز بهترین شرایط را برای خرید وگشت وگذار به خصوص در هنگام گرمای تابستان دارند. همچنین تنوع بی‌نظیری که در این مراکز وجود دارد، باعث می‌شود شما هیچ کمبودی احساس نکنید. . مراکز خرید بزرگ‌تر امکاناتی مثل سینما، محوطه بازی و سرگرمی مخصوص بچه‌ها، امکانات ورزشی و... دارند. رویدادهای هنری و فرهنگی، رقص‌های محلی و نمایش‌های فرهنگی زیادی در این مراکز برگزار می‌شود  وشما می‌توانید یک روز کامل را در این اماکن به خرید وتفریح بگذرانید واز آن ها لذت ببرید. در اینجا قصد داریم شما را با چند نمونه از مراکز خرید آشنا کنیم.

 یاس مال:  

مرکز خرید یاس، در یکی از بهترین نقاط ابوظبی واقع شده است. یاس به عنوان یکی از بهترین مراکز خرید ابوظبی بیش از 370 مغازه انواع برندهای لوکس ومعمولی از جمله اپل استور، دپارتمان استور لوکس که شامل کیف، کفش و پوشاک کودکان است به اضافه‌ی فروشگاه‌های بزرگ از برندهای مشهور دنیا از جمله زارا، نایکی، آدیداس، برشکا، شنل، دیور، یونیک، دیزل را درخود جای داده است. 

 

مراکز خرید ابوظبی

 

مرکز خرید الوحده:

این مرکز خرید، طراحی بسیار جذاب و وسیعی دارد با یک بخش فضای باز که دارای راهروهای متعدد با فروشگاه‌های جذاب و فریبنده است که هر فرد  را مشتاق  به خرید می‌کند. این مرکز خرید در قلب شهر ودر نزدیکی ایستگاه اتوبوس قرار دارد از این رو دسترسی به آن راحت است. یکی از عجایب این مرکز خرید وجود 4 هزار جای پارک برای مشتریان است و همچنین این مجموعه محلی فوق العاده را برای کودکان و نوجوانان فراهم کرده است که در آن سرگرم باشند. این مرکز خرید از ساعت 10 تا 11 شب فعال و آماده خدمات رسانی به مشتریان است.

مرکز خرید دالما:

این مجموعه فاصله کمی تا فرودگاه ابوظبی دارد، از این رو گردشگران زیادی به آنجا برای خرید، تفریح ویا خوردن غذاهای سنتی وبین المللی مراجعه می‌کنند. این مجموعه به عنوان نماد سرگرمی نیز شناخته شده است، زیرا جدیدترین بازی ها وسرگرمی‌ها را برای افراد فراهم کرده‌است. انواع بازی های کامپیوتری در کنار مراکز خرید و فروشگاهی و فست فود ها فضای جذابی را برای کودکان و بزرگسالان به ارمغان می‌آورد.
 از دیگر مراکز خرید می‌توان به مرکز خرید مارینا، لیواسنتر، حامدسنتر، مشرف مال، ابوظبی مال و الراحه مال اشاره کرد، که همگی از مراکز خرید فوق العاده و بی‌نظیری در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی به شمار می‌آیند.

مهم‌ترین رویدادهایی که در شهر ابوظبی برگزار می‌شوند

 امارات یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. در کنار بناهای حیرت آور و مراکز تفریحی جذاب ودیدنی به خاطر تنوع فرهنگی نیز مشهور است. این کشور بهترین شهرهای خاورمیانه را دارد و فستیوال های فرهنگی ومتنوع زیادی در آن‌ها از جمله در شهر ابوظبی برگزار می‌شود، که حتما باید در آن ها حضور یافت و از نزدیک تماشا کرد. به چند نمونه از این فستیوال ها در ادامه پرداخته شده است.

 

فستیوال در ابوظبی

 

فستیوال آوافی امارات:

فستیوال آوافی یک جشن سالانه فرهنگ و تاریخ است. این جشن در صحرای راس‌الخیمه و در فضایی باز با انجام ورزش ها جشن گرفته می‌شود. این فستیوال که  هرساله و در فصل تابستان برگزار می‌شود به خاطر مسابقات جذاب و متفاوتش مشهور شده‌است. در کنار این جشن ها یک بازار اصلی در این فستیوال ایجاد می‌شود که میتوانید از آن ها خرید کنید و یا در کافی شاپ های آن قهوه ویا چای میل‌کنید.  در کنار این‌ها از آثار هنری نمایشگاه ها استفاده کرده و لذت ببرید. این فستیوال یکی از بهترین فستیوال های امارات متحده عربی است که اگر به آن جا سفر کردید حتما از آن بهره ببرید.

فستیوال روز ملی:

این فستیوال هر ساله در دومین روز ماه دسامبر در سراسر امارات متحده عربی برگزار می‌شود ویکی از مهم ترین فستیوال های آن ها است. در این روز بیشتر آثار تاریخی ملی به نمایش گذاشته می‌شود و ورود برای عموم آزاد است. شهرهای دبی و ابوظبی نیزدر روز ملی را در بناهای تاریخی خود آزادی و اتحاد را جشن فوق العاده ای می‌گیرند. 
عید: هرساله در روز پایان ماه رمضان بعد از آن که ماه رویت شد در امارات متحده عربی جشن عید را برگزار می‌کنند که یکی از مهم‌ترین فستیوال های مذهبی آن‌ها است. سفر به شهرهای دبی و ابوظبی در این روزهای فستیوال بسیار فرصت خوبی است زیرا رویدادهای زیادی آن روز دراین شهرها برگزار می‌شود که باعث جذابیت بیشتر این فستیوال می‌شود.

فستیوال بین المللی جاز ابوظبی:

شهر ابوظبی میزبان فستیوال هیجان انگیز جاز است و در آن بعضی از بهترین ستاره های جاز و موسیقی پاپ شرکت می‌کنند. این فستیوال تنها فستیوال جاز برگزار شده در منطقه است و ستاره هایی مثل جان لجند و ریکی مارتین مرتبا در این فستیوال شرکت کرده اند.

فستیوال ادبیات ایرلاین امارات:

یکی دیگر از مهم‌ترین فستیوال های امارات متحده عربی فستیوال ادبی بین المللی است که حدود 250 جلسه با گردهمایی صدها نویسنده از سراسر دنیا برگزار می‌شود و درآن ورکشاپ‌های شعر، خواندن، مباحثه و دیگر کلاس‌هایی برای کودکان و بزرگسالان برگزار می‌شود. توجه این فستیوال ادبی بر روی پرورش دادن نویسندگان آینده وگسترش دادن مهارت در کشور است.
از دیگر فستیوال های برگزار شده میتوان به فستیوال صحرای کلاسیک دبی گلف، جام جهانی دبی و... اشاره کرد که شما می‌توانید با هماهنگ کردن سفرتان با برگزاری این فستیوال‌ها از جذابیت بی‌نظیر و حیرت انگیز آن‌ها لذت ببرید.

سوغات ابوظبی 

ابوظبی پایتخت مدرن و زیبای کشور امارات متحده عربی از نظر فرهنگ عربی و توسعه‌ گردشگری، بسیار غنی است. ازاین رو این شهر سوغاتی های گوناگونی دارد، که هرکدام نشان‌دهنده‌ی سبک زندگی اهالی آن منطقه است. معمولا صنایع دستی و سوغات بومی و محصولات محلی طرفداران بیشتری برای خرید به عنوان سوغات دارند. از سوغات ابوظبی می‌توان زیورآلات طلا، فرش، صنایع دستی چوبی، عطرهای عربی، خرما شیرینی وشکلات، دست بافت‌های سنتی به نام صوغه و آثار هنری ونقاشی‌ها را نام برد.

نقشه ابوظبی

 

نقشه ابوظبی

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره همه چیز درباره ابوظبی

سارنگ مرداد 1397
12 نفر پسندیدند
واسه ابوظبی هم نیاز به ویزا داره؟ حالا اصلا جای گردشگری هست و ارزش سفر داشته باشه؟

lahzeakhar.com/Destination/2029-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B8%D8%A8%DB%8C

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 کاربران به همه چیز درباره ابوظبی