معرفی شهر اصفهان

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 446

کمتر کسی در ایران و جهان وجود دارد که نام اصفهان و جاذبه های دیدنی آن را نشنیده باشد و به آن علاقه نداشته باشد. یکی از پرجاذبه ترین استان های ایران، اصفهان می باشد که قدمت بسیار زیادی دارد به همین منظور 1 آذر را روز اصفهان نام گذاری کردند. مکان های گردشگری، تفریحی، تاریخی و فرهنگی زیادی در اصفهان وجود دارد به همین دلیل تعداد گردشگران و توریست های داخلی و خارجی این شهر نسبت به سایر شهرهای ایران بسیار زیاد است. اصفهان، نماد قدمت و شکوه ایران زمین می باشد به همین دلیل لحظه آخر در این مقاله قصد دارد تا شما را با نصف جهان آشنا کند.

 

عکس میدان نقش جهان

 

آشنایی با شهر اصفهان

اصفهان سومین استان ایران از نظر جمعیت و وسعت بعد از تهران و مشهد می باشد. استان اصفهان از شمال به استان مرکزی، قم و سمنان، از غرب به استان چهارمحال بختیاری و لرستان، از شرق به استان یزد و خراسان جنوبی و از جنوب به کهکیلویه و بویراحمد و فارس محدود می شود. اصفهان تاثیر به سزایی در تاریخ و فرهنگ ایران از دیرباز تاکنون داشته است. همچنین این استان قطب اصلی صنعت ایران مانند تولیدات آهن و فولاد در کشور می باشد.  کارخانه های بزرگی مانند فولاد، پالایشگاه، کارخانه های سیمان و سرامیک سازی و ... در این شهر قرار دارد.
از غذاهای سنتی و محلی اصفهان می توان به خور ماست، بریونی، کله جوش، گوش فیل و دوغ، ماش و قمری،عدس آبگوشت و آش شله قلمکار اضافه کرد. 

از خصوصیات شهر اصفهان می توان موارد زیر را نام برد :     

 • به ثبت رسیدن 6 اثر تاریخی به عنوان میراث تاریخی در یونسکو
 • انتخاب شدن به عنوان شهر خلاق صنیع دستی و هنرهای سنتی
 • در سال 2006 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد
 • میش و قوچ نماد جانوری این استاد می باشد

تاریخچه اصفهان

طبق تحقیقات انجام شده قدمت شهر اصفهان حدود 50 هزار سال می باشد. این شهر که در فلات ایران قرار دارد در تاریخ کشور تاثیر به سزایی داشته است. کارشناسان و تاریخ نویسان معتقد هستند که این شهر را تهمورث، سومین پادشماه سلسله پیشدادیان، این شهر را ساخته است. در ادامه اصفهان را در 8 دوره مهم تاریخ بررسی کرده ایم :

اصفهان در دوران هخامنشیان :

به دلیل موقعیت جغرافی این شهر در ایران، جغرافی دان یونانی،در آن زمان اصفهان را به عنوان مرکز شهر ایران نام برده بود. در این زمان یهودیان بعد از فتح بابل توسط کوروش به منطقه ای به اسم دارالیهودیه پناه بردند و در ان جا زندگی کردند.

اصفهان در دوران اشکانیان :

اصفهان در زمان اشکانیان به عنوان پایتخت این سلسله انتخاب شده بود به همین دلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. در این دوره این شهر را به عنوان اسپهان می شناختند.

اصفهان در دوره ساسانیان :

اسپهان در این دوره نیز محل اسکان پادشاهان ساسانی قرار داشت.

 

عکس اصفهان قدیم

 

اصفهان در دوره بعد از اسلام :

اسپهان که در سال 23 هجری توسط مسلمانان اعراب مورد محاصره قرار گرفت و فتح شد. خلیفه منصور عباسی برای آبادانی این شهر دستور ساخت کاخی در احمدآباد امروزی را صادر کرد.  تا اوایل قرن 4 زیر سلطه آن ها قرار داشت. اصفهان در سال 327 قمری پایتخت سلسله دیلمیان انتخاب شده بود که در ای دوره این شهر در تمام زمینه ها پیشرفت چشمگیری داشت.

اصفهان در دوره سلجوقیان :

دوره سلجوقیان را می توان زمان آبادانی اصفهان در نظر گرفت. در این زمان بعد از فتح اصفهان به دست طغرل سلجوقیان، ابوالفتح مظفر نیشابوری برای آبادانی این شهر 500 هزار دینار خرج کرد همچنین وی به مدت سه سال از مردم شهر هیچ مالیاتی دریافت نکرد. بعد از این که اصفهان اباد شد مردم دوباره برای زندگی به این شهر آمدند. به این صورت اصفهان رونق و شادابی را به خود گرفت.

اصفهان در دوران صفویان :

در این دوره پایتخت صفویه از قزوین به اصفهان منتقل شد. بیشتر بناهای تاریخی اصفهان در این دوره ساخته شد مانند :

 • مسجدها
 • آب انبارها
 • کاروانسراها

اصفهان در دوران قاجار :

در زمان ناصرالدین شاه، اداره اصفهان به مدت 34 سال به پسر او یعنی مسعود میرزا ظل السلطان واگذار شد. متاسفانه در اینمدت 50 اثر تاریخی و بنای مهم اصفهان ویران شد.

اصفهان در دوران پهلوی :

در دوره پهلوی به دلیل موقعیت و شرایط اصفهان این شهر بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که تمام اماکن تاریخی آن که ویران شده بود بازسازی شد. در سال 57 قسمت هایی از این شهر که مورد سلطه متفقین در آمده بود دوباره به اشغال مردم درآمد.

نام های پیشین اصفهان از گذشته تا کنون  :

 

الیهودیهآپادانا
صفاهانصفاهون
صفویاناصبهان
سپاهان     اسپهان

 

لازم به ذکر است بعد از این که این شهر توسط اعراب محاصره شد نام اسپهان به اصفهان تغییر یافت.

چرا اصفهان به نصف جهان معروف است؟

وجود جاذبه های تاریخی و گردشگری در اصفهان باعث شده است که تمام مردم ایران و جهان این شهر تاریخی و فرهنگی را به نصف جهان بشناسند.

مساحت و جمعیت اصفهان

همانطور که گفته شد اصفهان سومین شهر پرجمعیت ایران و یکصد و شصت و سومین شهر پرجمعیت جهانت می باشد. طبق سرشماری سال 1395، جمعیت این استان 2243،2،49 نفر می باشد. همچنین مساحت این استان بزرگ 220 کیلومتر مربع می باشد که در فاصله 435 متری از تهران قرار گرفته است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم اصفهان

شهر اصفهان که یکی از اصیل ترین و با قدمت ترین شهرهای ایران می باشد دارای آداب و رسوم قشنگی نیز هست مانند :

شب چله، چله زری و عمو چله :

شب چله در اصفهان در دو روز به نام های چله زری و عمو چله برگزار می شد، به این صورت که همه موجودات و اشیا را بر اساس جنس مذکر و مونث تقسیم می کردند. هندوانه که نماد خورشید است را به عنوان میوه اصلی بر سر سفره قرار می دادند. از دیگر کارهایی که در این روز انجام می دادند پهن کردن رختخواب در هوای آزاد برای خوش آمد گویی به عمو چله و چله زری بود.

شب اسفند، سال پنجه :

این رسم بیشتر در اصفهان و کاشان دیده می شود. مردم این شهرها سال را 360 روز حساب می کنند، به عبارت دیگر ماه اسفند را 25 روز در نظر می گیرند. به 5 روز آخر سال، سال پنجه می گویند که در این 5 روز در سرتاسر شهر جشن برگزار می کنند.

مراسم آتش، سرزندگی درختان :

کودکان شهر نطنز در شب های 17،18 و 19 دی ماه بوته ها و هزیم هایی را که جمع کرده اند در تپه های سرتاسر آبادی ها آتش می زنند. آن ها معتقد هستند که نور و روشنایی این آتش ها باعث می شود که درختان میوه های بیشتری را بدهند و آفت ها از بین می رود. همچنین عده ی دیگر برای افزایش میوه ی درختان به قبرستان ده می روند و از شاخه درختان سنگ آویزان می کنند و بعد از تمتم شدن جشن آتش و خاموش شدن آتش ها به ده بر می گردند.

جشن آبریزان، تفریح در زاینده رود :

یکی دیگر از مراسم های قدیمی و زیبای اصفهان جشن آبریزان در رود زاینده رود می باشد. مردم این شهر در یک روز به کنار زاینده رود می روند، مردان به داخل رود می روند و با ظرف به خود آب می پاشند و زنان به بالای پل می روند و به تماشا می پردازند.

 

آداب و رسوم مردم اصفهان

 

زبان و مذهب مردم اصفهان

زبان مردم اصفهان فارسی می باشد اما آن ها با یک لهجه شیرین اصفهانی صحبت می کنند. مردم این استان به جای کلمه است به آخر حرف "س" می چسبانند. لهجه اصفهانی یکی دیگر از زیباترین و شیرین ترین نوع لهجه در ایران زمین می باشد. ارامنه های ساکن در اصفهان نیز به زبان ارمنی صحبت می کنند.
دین و مذهب مردم اصفهان اسلام و شیعه می باشد. اما می توان در این شهر پهناور دین های دیگری مانند مسیحسان، زرتشتیان، ارامنه و ... مشاهده کرد. در منطقه جلفا بیشتر مردمانی که دین آن ها مسیحی است زندگی می کنند.

آب و هوا اصفهان

آب و هوای اصفهان گرم و خشک است به همین دلیل میزان بارش و برف در این استان به شدت کم است. اصفهان تابستان های بسیار گرم و زمستان های سردی را دارد. بهترین زمان سفر به اصفهان فصل های بهار و پاییز می باشد. اگر قصد دارید به این شهر زیبا و تاریخی سفر کنید پیشنهاد ما به شما فصل بهار و پاییز می باشد که هوا در این دو فصل معتدل تر است.

مکانهای دیدنی اصفهان

جای جای این شهر با شکوه و تاریخی، یک آثای تاریخی و جاذبه گردشگری بنا شده است. 6 بنا تاریخی اصفهان به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده است. از جاذبه های گردشگری و تفریحی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاخ چهلستون، شاهکار معماری ایرانی :

باغ چهلستون یکی از جاذبه هایی است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنا در دوران صفویه برای رسیدگی به امور کشور و بازدید شاهان صفویه و مردم و نماینده های خارجی استفاده می شد.

خیابان چهارباغ، خیابان چهار فصل :

خیابان چهار باغ در هر 4 فصل زیبایی خاص خود را دارد. این خیابان یکی از مناسب ترین مکان ها برای پیاده روی می باشد.

کاخ هشت بهشت، زیباترین کاخ دنیا در دوران صفویه :

این کاخ تنها کوشک باقی مانده از چهار باغ دوران صفویه می باشد. معماری تو در توی این بنا بسیا زیبا و حیزت انگیز می باشد.

سی و سه پل، مشهورترین پل اصفهان :

سی و سه پل که بر روی زاینده رود ساخته شده است یکی از مکان های گردشگری این شهر می باشد که بازدید از آن در شب خالی از لطف نیست.

پل خواجو، بهترین مکان شب گردی در اصفهان :

زیبایی پل خواجو مانند پل سی و سه پل در شب دو چندان می شود. در دوران صفویه این پل عنوان زیبانرین پل جهان را به خود اختصاص داده بود.

 

عکس جاذبه های گردشگری اصفهان

تخت فولاد، گورستان تاریخی :

در گورستان تاریخی تخت فولاد مقبره بسیاری از افراد مهم و سرشناس مانند بی بی مریم بختیاری، بابا رکن الدین و ... وجود دارد.

باغ گل ها، بهشتی در اصفهان :

بازدید از باغ گل ها حال و هوای خاص خود را دارد. شما در این باغ می توانید شاهد تنوع گیاهی باشید و از آن ها لذت ببرید.

میدان نقش جهان، شگفتی در دل اصفهان :

میدان نقش جهان از دیگر بناهای ثبت شده در میراث تاریخی یونسکو می باشد. جاذبه هایی مانند کاخ عالی قاپو، بازار اصفهان و ... در دل این میدان قرار دارد.

میدان امام علی، میدان کهنه :

میدان امام علی یکی دیگر از میدان های مهم اصفهان به شمار می رود. میدان عتیق یا میدان کهنه از دیگر نام های میدان امام علی به حساب می آید.

باغ پرندگان، قدیمی ترین باغ پرنده ایرانی :

باغ پرندگان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد که در پارک جنگلی ناژوان قرار دارد. در این باغ بیش از 130 نوع پرنده زندگی می کنند.

عمارت عالی قاپو، قصر دولت خانه :

قصر دولت خانه یا دولت خانه مبارک نقش جهان از دیگر نام های عمارت عالی قاپو می باشد که در میدان نقش جهان واقع شده است.

بازار اصفهان، نماد فرهنگ اصیل اصفهان :

این بازار که یکی از قدیمی ترین بازارهای سنتی ایران می باشد نماد فرهنگ و تاریخ اصفهان می باشد. در بازار اصفهان می توانید شاهد معماری ایرانی و صنایع دستی و هنر مردمان اصفهانی باشید.

مسجد شیخ لطف الله، پربازدیدترین مکان دیدنی اصفهان :

از دیگر بناهای تاریخی این شهر مسجد شیخ لطف الله می باشد که در میدان نقش جهان بنا شده است. این مسجد بسیار مورد توجه توریست ها قرار گرفته است و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

موزه موسیقی، جاذبه ای متفاوت در دل اصفهان :

موزه موسیقی که بسیار مورد توجه گردشگران خارجی می باشد محل نگهداری 300 ساز موسیقی ایرانی می باشد. در این محل می توانید از اجرای موسیقی زنده ایرانی لذت ببرید.

 

مکان های گردشگری اصفهان

 

بازار قیصریه، بازار شاهی :

بازار قیصریه محل مناسبی برای خرید سوغاتی می باشد که شما می توانید به راحتی زیباترین صنایع دستی اصفهان را در این بازار تهیه و خریداری کنید.

مسجد جامع عتیق، مسجد جامع اصفهان :

این بنا نیز در فهرست تاریخی میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. قدمت آن به دوران ساسانی باز می گردد و قدیمی ترین بنا در شهر اصفهان می باشد.

باغ فدک، جاذبه ناشناخته اصفهان :

باغ فدک در شمال شرقی اصفهان قرار گرفته است. این باغ محل مناسبی برای پیکنیک های خانوادگی و گشت و گذار می باشد. همچنین امکاناتی مانند زمین های ورزشی، محل اسکان مسافران، باغ بانوان و ... در این مجموعه قرار دارد.

منارجنبان، مناره لرزان :

منارجنبان مقبره عموعبدالله کارلادانی می باشد. به دلیل داشتن مناره های لرزان شهرت جهانی پیدا کرده است به همین دلیل بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی برای بازدید از آن به اصهان سفر می کنند.

آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم ایران :

اولین تونل آکواریوم ایران، آکواریوم اصفهان می باشد که محل زندکی انواع زیادی از جانوران آبزی می باشد.

 

مکان های تفریحی استان اصفهان

 

کلیسای وانک، بزرگترین کلیسای اصفهان :

به دلیل داشتن نقاشی های تاریخی و زیبای آن کلیسای وانک زیباترین کلیسای اصفهان شناخته شده است.معماری خاص این کلیسا ترکیبی از معماری ایرانی و ارمنی می باشد. همچنین موزه وانک در آن نیز قرار دارد.

کوه صفه، بام اصفهان :

کوه صفحه در بلندترین نقطه شهر وجود دارد که بسیار مورد توجه گردشگران و توریست ها قرار دارد. این کوه محل مناسبی برای کوه نوردی و پیاده روی می باشد. همچنین امکاناتی مانند تله کابین، دره گردنه باد، پارک وحش و ... دارد.

غار پریان و غار فریدون، محبوب ترین محل برای غارنوردان :

غار پریان و غار فریدون یکی از جاذبه های طبیعی شهر اصفهان می باشد. دوست داران غارنوردی می توانند از این دو غار زیبا بازدید کنند.

کویر مصر و کویر مرنجاب، محبوب ترین نقصد طبیعت گردی اصفهان :

کویر مصر و مرنجاب که در اصفهان قرار دارد سالانه گردشگران زیادی را به خصوص در فصل پاییز به این شهر جذب کرده اند.

از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر می توان موارد زیر را نام برد :

باغ خوشبختی آبادحمام شیخ بهائی
دروازهای چوگانکلیسای بیت اللحم
انگورستان ملکعصارخانه شاهی
توحیدخانه اصفهانمسجد حکیم
باغ محمدعلی خانمحله جلفا
آبشار پونه زارمحله ورزنه
آتشکده اصفهانچادگان
مدرسه چهار باغ اصفهانمنار ساربان
آبشار لولاکآبشار آب ملخ
مرکز خرید سنتر اصفهانبرج کبوتر مرداویج

 

 سوغات شهر اصفهان

محال است کمتر کسی به اصفهان سفر کند و از سوغات و صنایع دستی این شهر تاریخی خرید نکند. سوغات اصفهان بسیار متنوع و مشهور می باشد مانند :

 • گز اصفهان
 • جوز قندی
 • نبات
 • سوهان عسلی
 • شیرینی کرکی
 • شیرینی برنجی
 • پولکی
 • عسل
 • برشتوک

 

سوغات شهر اصفهان

 

صنایع دستی اصفهان

با سفر به اصفهان شما به پایتخت صنایع دستی ایران سفر کرده اید. اصفهان یکی از شهرهای ایران است که دارای متنوع ترین صنایع دستی از دیرباز تا کنون می باشد مانند :

 

عکس صنایع دستی استان اصفهان

 

 • میناکاری
 • قلم زنی
 • مسگری
 • خاتم کاری
 • پارچه های قلمکار
 • کاشی سازی
 • سفالگری
 • قلاب دوزی
 • هنر مشبک
 • فیروزه کوبی
 • منبت کاری
 • نگارگری
 • ملیله کاری
   
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره معرفی شهر اصفهان

مژده مرداد 1397
18 نفر پسندیدند
اصفهان که خیلی زیباست واقعا درسته میگن اصفهان نصف جهان بینظیره

lahzeakhar.com/Destination/2027-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به معرفی شهر اصفهان