شمال

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 1284
شمال :
شمال در واقع یک اصطلاح جغرافیایی است که به مناطق و سرزمین های سرسبز و حاصلخیز، اما نه چندان کم وسعت گفته می شود. این وسعت، از شمال، رشته کوه البرز و از جنوب، دریای خزر را شامل می شود. شمال ایران شامل 3 بخش است که این بخش ها عبارت اند از : استان گیلان، استان مازندران و بخشی از استان گلستان
برای ورود به منطقه های شمالی ایران یک سری راه های اصلی وجود دارد که این راه ها شامل : جاده های چالوس، هراز، قزوین – رشت، فیروزکوه، گردنه حیران و همچنین جاده گرگان – مشهد می شود.
مساحت، مسافت و آب و هوای شمال :
مساحت استان گلستان 20.367 کیلومتر مربع، مساحت استان گیلان 14.044 کیلومتر مربع و همچنین مساحت استان مازندران 23.756 کیلومتر مربع می باشد.
در استان مازندران آب و هوا با توجه به موجودیت دریا، جنگل و همچنین کوه، به دو نوع تقسیم می شود. این تقسیم بندی شامل : آب و هوای معتدل مرطوب و کوهستانی می شود.
استان کیلان به دلیل اینکه در مناطق کم ارتفاع دریای خزر واقع شده است، به همین دلیل دارای آب و هوایی هیرکانی می باشد. در کل می توان گفت که این استان دارای آب و هوایی مرطوب و بارانی می باشد.

استان گلستان در کل به دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی، ارتفاع و امتداد رشته کوه های البرز، دوری و نزدیکی به دریا، وزش بادهای محلی و همچنین بیابان های جنوبی ترکمنستان، در بیشتر فصل های سال دارای آب و هوایی معتدل می باشد.
فاصله بین تهران تا گلستان 504 کیلومتر می باشد که این فاصله معادل با 7 ساعت و 10 دقیقه می باشد.
فاصله بین تهران تا گیلان 333 کیلومتر می باشد که این فاصله معادل با 4 ساعت و 18 دقیقه می باشد.
فاصله بین تهران تا مازندران 278 کیلومتر می باشد که این فاصله معادل با 4 ساعت و 2 دقیقه می باشد.
زبان، مذهب و جمعیت  :
مردم استان گلستان به زبان های ترکمنی، مازندرانی، فارسی و همچنین ترکی صحبت می کنند.
در استان گیلان نیز سه گروه زبانی وجود دارد که این گروه های زبانی عمدتا شامل: گیلکی، تاتی، تالشی و همچنین اقلیتی از گروه های دیگر ایرانی و کردی می شوند.
در استان مازندران مردم اکثرا به زبان های مازندرانی، فارسی و یا تبری با هم سخن می گویند.
جمعیت مازندران طبق آخرین سرشماری حدود 3 میلیون و 280 هزار 82 نفر می باشد. در این استان 60 شهر و بیش از 3 هزار آبادی سکونت دارند.
جمعیت گیلان طبق آخرین سرشماری حدود 2 میلیون و 530 هزار 696 نفر می باشد. در استان در حدود 3.3 درصد از جمعیت ایران را تشکیل می دهد.
جمعیت گلستان طبق آخرین سرشماری حدود 1 میلیون و 868 هزار 819 نفر می باشد.

فرهنگ و دین :
مازندران :
در استان مازندران دو نوع گویش وجود دارد که این گویش ها عبارت اند از : گویش تبری و مازندرانی
این گویش ها شامل : نوری، آملی، بابلی، چالوسی، تنکابنی، فیروزکوهی و شهرمیرزادی می باشد.
مازندران دارای فرهنگ و تمدن بسیار اصیل و کهن آریایی می باشد. در این استان مراسم باستانی و مذهبی با شکوهی به دلیل این فرهنگ و تمدن برگزار می شود. در استان مازندران موسیقی اصیل مازندرانی نواخته می شود و همچنین دارای سوغات فراوانی از جمله : کمج، آب دندان، نان کوهی، عسل کوهی، شربت بهار نارنج ، مربای بهار نارنج، آلبالو، انار و همچنین سیر ترشی و غیره می باشد.
گیلان :
بخش عمدی از مردم گیلان، همانند اکثریت مردم ایران شیعه هستند. در این استان بخش قابل توجهی از تالشی ها، سنی شافعی می باشند. در استان گیلان در بخش غربی این استان، ابوجعفر قاسم بن محمد تومی اسلام سنی و همچنین در شرق این استان حسن بن علی اطروش ناصرالحق، مردم را به دین شیعه زیدی فراخواند.
گلستان :
در این استان در حدود 61 درصد از مردم شیعه و همچنین در حدود 39 درصد آن تسنن هستند. در استان گلستان تمامی گروه های فارسی زبان اعم از بومیان کهن، ترک های آذری زبان و همچنین سیستانی ها اهل تشیع هستند و دیگر گروه ها شامل ترکمن ها، بلوچ ها نیز اهل تسنن می باشند. مسیحیان، صوفیان و بهاییان نیز از اقلیت های کوچک مذهبی هستند.

تفریحات و جاذبه های گردشگری :
مناطق شمالی ایران سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند که یکی از دلایل جذب گردشگر، تفریحات و جاذبه های بسیار خاص و هیجان انگیز آنها می باشد. گردشگرانی که قصد سفر به استان های شمالی را دارند، بهتر است قبل از سفر با برخی از این تفریحات و جاذبه ها بیشتر آشنا شوند. این تفریحات و جاذبه های گردشگری شامل :
استان مازندران :
جاذبه ها و مناطق گردشگری این استان شامل : 
باغ عباس آباد، پل محمد حسن خان بابل، پل معلق بابلسر، آرامگاه میر حیدر آملی، پل دروازه چشمه، برج رسکت، سد شیاده، برج دیدبانی کاخ بابل، مجموعه تاریخی فرح آباد، حمام فرح آباد، خانه شهریاری، خانه نیما یوشیج، حمام وزیری، پل چشمه کیله، برج لاجیم و همچنین سه گنبدان و کاخ شاپور و قلعه سفید
استان گیلان :
جاذبه ها و مناطق گردشگری این استان شامل : 
روستای ماسوله، قلعه رودخان در فومن، شهر لاهیجان، بازار انزلی، بازار آستارا، کلبه وحشت بندر انزلی، جاده گردشگری خلخال و اسالم، آبشار لاتون، شیطان کوه، هتل ییلاقی خانی ماسال، دریاچه بره سر، منطقه ییلاقی دشت النزه، پارک جنگلی سراوان، دریاچه استیل، ییلاق اولسبلنگاه، روستای صفرا بسته، آبشار ویسادار و همچنین تالاب سوستان و پارک جنگلی گیسوم و امام زاده ابراهیم و سرولات
استان گلستان :
جاذبه ها و مناطق گردشگری این استان شامل : 
پارک ملی گلستان، امام زاده آق امام، آرامگاه مختومقلی فراغی، برج گنبد قابوس، پارک جنگلی ناهارخوران، پارک جنگلی تنگه چهل چای، آبشار لوه، آبشار تمام خزه ای کبودوال، مسجد جامع گرگان، پارک شبنم نوده خاندور، امام زاده محسن کریم آباد، پارک جنگلی مرتفع هزار پیچ و همچنین چشمه گل رامیان

رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید :
شهرهای شمالی ایران شامل : مازندران، گیلان و گلستان از جمله شهرهایی هستند که از لحاظ رستوران، کافه و مراکز خرید دارای تنوع زیادی می باشند. این شهرها دارای رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید فراوان و همجنین شیک و سنتی می باشند که هر گردشگری را به خود جلب می کنند. ما در این قسمت میخواهیم شما را با تعدادی از آنها آشنا کنیم.
گیلان :
رستوران و غذای محلی کدبانو گیلان، رستوران گیلان خوراک، رستوران بهشت گیلان و رستوران سینی پر گیلانیان
مازندران :
رستوران آبادگران، رستوران امیر طوبایی، رستوران تمیشان، کباب تیشین، رستوران حسن رشتی، رستوران حاج محسن، رستوران ایتالیایی ماتو
گلستان :
رستوران بارانک گرگان، رستوران بهشت هیرکان گرگان، رستوران عمارت گرگان، رستوران و مرکز تفریحی باباطاهر گرگان، رستوران اکبر جوجه گرگان و رستوران سید مسعود گرگان
برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اخبار، جاذبه ها، تفریحات، رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید استان های شمالی ایران (مازندران، گیلان و گلستان) می باشند، می توانند با مراجعه به بخش اطلاعات گردشگری این سایت، اطلاعات جامع و کامل تری را به دست آورند.


گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره شمال

هیراد مرداد 1397
9 نفر پسندیدند
همه ی نقطه ی شمال زیبایی های خودشو داره واسه گشتن کل شمال 1 ماهم کمه باید کل شمال و گشت

lahzeakhar.com/Destination/2025-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به شمال