استرالیا

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 4211

استرالیا یکی از کشورهای زیبای جهان است که به واسطه این زیبایی یکی از مقاصد گردشگردی مردم در نقاط مختلف دنیا به حساب می‌آید. امروز تصمیم داریم شما را با کشور استرالیا و مشخصه‌های منحصر به فرد این سرزمین آشنا کنیم. پس با ادامه این مطلب همراه باشید و از عکس های کشور استرالیا لذت ببرید.

 

استرالیا چگونه کشوریست

 

معرفی کشور استرالیا

استرالیا کشوری است که در نیم‌کره جنوبی زمین و قاره اقیانوسیه واقع شده است. اقیانوسیه کوچکترین قاره جهان بوده و استرالیا سرزمین اصلی آن به حساب می‌آید. 65 هزار سال پیش از آنکه در قرن 17، کاوشگران هلندی پا به خاک استرالیا گذاشته و آن را هلند جدید (New Holland) نامگذاری کنند، بومیان استرالیا در این منطقه سکونت داشتند. با این حال انگلیس در سال 1770 ادعای مالکیت قسمت شرقی این منطقه را کرد و در نهایت در تاریخ 26 ژانویه 1788 که به روز ملی استرالیا نیز نامگذاری شد، این کشور به عضویت اتحادیه کشورهای همسود (مشترک المنافع) درآمد. قلمروهای همسود از مستعمرات بریتانیا به حساب می‌آیند که در حال حاضر ملکه بریتانیا، یعنی الیزابت دوم به طور رسمی ملکه و رئیس کشور آنها است استرالیا که دومین کشور بزرگ این مجموعه بوده، یک کشور پادشاهی مشروطه پارلمانی فدرال است و در کنار مجلس و نخست وزیر دارای ملکه بوده و فرمانده کل است که به نمایندگی از ملکه الیزابت ریاست دولت را برعهده دارد. یکی از نکات جالب در خصوص کشور استرالیا این است که با هیچ کشوری همسایه نبوده و مرز خاکی ندارد. در سمت شرق این کشور اقیانوس آرام، در سمت غرب اقیانوس هند، در سمت شمال چندین دریا و خلیج و در سمت جنوب آن اقیانوس منجمد جنوبی قرار گرفته است. 

پایتخت استرالیا کجاست ؟

پایتخت استرالیا ، شهر کانبرا است. ساختمان مجلس و خانه فرماندار کل کشور، دیوید هرلی در این شهر واقع شده است. کانبرا نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و بزرگ‌ترین شهر غیر بندری کشور استرالیا است. در شهر کانبرا شاهد سیستم کاملا شهری هستیم و هیچ روستایی در کانبرا وجود ندارد. در نتیجه کانبرا یک شهر کاملا توسعه‌یافته و پیشرفته است.

 

اختلاف ساعت ایران و استرالیا - در این صفحه اختلاف ساعت کشورمان با شهرهای استرالیا نظیر سیدنی و ملبورن به همراه اطلاعات جالب دیگری قرار گرفته است. 

 

مساحت و جمعیت استرالیا

استرالیا بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه و ششمین کشور بزرگ جهان به حساب می‌آید. این کشور چیزی در حدود 26 میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت آنها شهرنشین بوده و در حاشیه شرقی دریا متمرکز شده‌اند. مساحت استرالیا 7,686,850 کیلومتر مربع است و سیدنی بزرگتری شهر آن به حساب می‌آید. 

مذهب و زبان مردم استرالیا

استرالیا دین رسمی ندارد و براساس قانون اساسی این کشور  دولت اجازه تصویب هیچ قانونی بر پایه دین را ندارد. با این حال، طبق آخرین آماری که از این کشور در دسترس است 52 درصد از مردم مسیحی، 30 درصد بدون دید و 28 درصد مابقی پیرو ادیان دیگر هستند. استرالیا زبان منحصر به فردی ندارد و زبان ملی این کشور انگلیسی استرالیایی است. با این حال این زبان در مناطق مختلف گویش‌هایی کمی متفاوت دارد. به واسطه ورود مهاجرین به این سرزمین، چینی و ایتالیایی نیز بین مردم این کشور رایج است. 

 

استرالیا برای زندگی چطور است؟

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استرالیا

با مهاجرت اروپایی‌ها به استرالیا، باوجود اینکه این کشور فاصله زیادی با اروپا دارد، از نظر فرهنگی بسیار نزدیک به این قاره است. در چند قرن اخیر و باوجود حمایت‌های مالی دولت استرالیا از نظر فرهنگی به شدت پیشرفت کرد. در شهرهای بزرگ و حتی کوچک این کشور ساختمان‌های هنری فراوانی وجود دارد که جلوه‌های زیبایی به این سرزمین داده‌اند. ملبورن که یکی از پرجمعیت‌ترین و در عین حال ثروتمندترین شهرهای اروپا بوده، معماری زیبایی داشته و تئاترها، موزه‌ها و گالری‌های زیبایی را در خود جای داده است. 

آب و هوای استرالیا

آب و هوای کشور استرالیا به دلیل وسعت بالای این منطقه یکسان نیست و تحت تأثیر جریانات اقیانوسی می‌تواند متفاوت باشد. در قسمت شمال آن بیشتر منطقه‌ای گرمسیری با فصول بارانی و خشک بوده؛ جنوب غرب آن آب و هوا مدیترانه‌است و در جنوب شرقی آب و هوا اقیانوسی و نیمه گرمسیری. با این حال بیشتر مناطق آن هر 4 فصل سال را تجربه می‌کنند. از نظر پوشش گیاهی استرالیا یکی از بهترین مناطق جهان به حساب می‌آید که حیوانات و پرندگان نادری را در خود جای داده است. حیواناتی مانند کوالا، کانگروه و سگ‎های وحشی دینگو تنها در کشور استرالیا به حیات خود ادامه می‌دهند.

اقتصاد استرالیا

اقتصاد استرالیا بر پایه بازرگانی و کشاورزی است. تولیدات اصلی این کشور پنبه، گوشت، غلات و نیشکر است و در کنار آن معادن فراوانی نیز در استرالیا یافت می‌شود. آمریکا، چین، ژاپن و کره جنوبی نزدیک‌ترین شریکان تجاری استرالیا به حساب می‌آیند و براسا گزارش سازمان ملل متد در سال 2006، استرالیا سومین کشور توسعه یافته جهان از نظر شاخص توسعه انسانی بوده است. 

نماد کشور استرالیا

نشان ملی استرالیا، نماد رسمی این کشور به حساب می آید و نسخه کنونی آن توسط جرج پنجم بریتانیا در 19 سپتامبر 1912 استفاده شد. این نشان از 6 بخش تشکیل شده که هر کدام از آنها نمایانگر یکی از ایالت‎های استرالیا است و در کنار آنها نام کشور و کانگور و شترمرغ استرالیایی قرار گرفته است.

 

نماد کشور استرالیا چیست؟

 

مهم ترین شهرهای استرالیا

استرالیا از 6 ایالت و 2 قلمرو تشکیل شده که در مقایسه با ایالات، قلمروها اختیارات کمتری دارند. این مناطق عبارتند از :

  • ایالت نیو ساوت ولز  یا ولز جنوبی تازه که مرکز آن سیدنی است
  • ایالت کوئینزلند که مرکز آن بریزبن است
  • ایالت استرالیای جنوبی  که مرکز آن آدلاید است
  • ایالت تاسمانی  که مرکز آن هوبارت است.
  • ایالت ویکتوریا  که مرکز آن ملبورن است.
  • ایالت استرالیای غربی  که مرکز آن پرت است
  • قلمرو سرزمین شمالی که مرکز آن داروین است
  • قلمرو پایتختی استرالیا  شامل شهر کانبرا و اطراف آن است

به غیر از کانبرا که پایتخت استرالیا بوده و از جنبه سیاسی و اقتصادی در رتبه بالایی میان شهرهای این کشور قرار دارد، سیدنی، ملبورن، بریزن، پرت و آدلاید دیگر شهرهای مهم این کشور به حساب می ‎آیند. 

جاهای دیدنی استرالیا

استرالیا چه از نظر زیبایی‌های ذاتی و چه ساخت دست بشر، کشوری فوق العاده با جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر به حساب می‌آید. چند نمونه از زیباترین جاهای دیدنی استرالیا را در ادامه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

تالار اپرای سیدنی

یکی از شاهکارهای معماری جهان، تالار اپرای سیدنی است که در منطقه بنلونگ پوینت واقع شده است. معمار این بنا یورن اوتزان دانمارکی بود که در وسط کار از پروژه انصراف داد و پس از ترک استرالیا هرگز برای بازدید از شاهکار خود به این کشور برنگشت. 

دیواره بزرگ مرجانی

این دیواره از مجموعه بزرگی از صخره‌های مرجانی تشکیل شده و در شرق استرالیا واقع شده است. این نقطه بزرگترین مجموعه از صخره‌های مرجانی دنیا را در اختیار دارد. این منطقه به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده و در لیست عجایب هفتگانه طبیعی جهان نیز قرار گرفته است. 

پرت

پرت دور افتاده‌ترین شهر بزرگ جهان است که سفر به آن نیازمند هزینه زیادی است. با این حال، برگزاری رویدادها و تفریحات جذاب باعث شده تا گردشگران زیادی به این شهر سفر کنند.

 

جاذبه های گردشگری استرالیا

 

دریاچه هیلیر

یکی از خاص‌ترین دریاچه‎ های جهان، هیلیر است که در Middle Island واقع شده است. رنگ این دریاچه به رنگ صورتی است و در واقع آ بی که درون آن قرار دارد به همین رنگ است.

پارک ملی کوهستان آبی (Blue Mountains)

این پارک در 81 کیلومتری غربی سیدنی قرار گرفته است و از میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید. مه و هاله نور آبی رنگی که از درخت‌های اکالیپتوس این منطق به چشم می‌خورد، جلوه زیبایی به نمای آن بخشیده است. 

داروین

داروین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای استرالیا به حساب می‌آید که سال‎های سال بومیان این سرزمین در آن سکونت داشتند. پس از ورود هلندی‌ها در قرن 17 به این شهر، بریتانیایی‌ها به افتخار چارلز داروین نام این شهر را داروین انتخاب کردند. 

گلدکست

ساحل طلایی که در کوئینزلند واقع شده منطقه‌ای توریستی به حساب می‌آید. ساحل این نقطه از استرالیا مکانی رویایی برای موج‌سواران و علاقمندان به دریا و تفریجات دریایی به حساب می‌آید.

اولورو

اولور در پارک ملی اولورو کاتا جوتا قرار گرفته و از جذاب‌ترین جاهای دیدنی استرالیا و معروفترین نماد طبیعی این کشور به حساب می‌آید. اولورو که صخره‌ای از جنس ماسه سنگ است به نام صخره آیزر نیز شناخته می‌شود و یکی از دلایل شهرت آن تغییر رنگ در ساعت‌های مختلف روز است. این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و در اطراف آن چشمه و غارهای فراوانی یافت می‌شود. 

ملبورن

به دلیل وجود رستوران‌، فروشگاه، تئاتر و ساختمان‌های زیبا و فروان در کنار پارک‌ها، باغ‌ها و فضای باز خاص ملبورن جذابیت خاصی برای گردشگران دارد. باغ‌های گیاهی سلطنتی، نگارخانه ملی ویکتوریا و ورزشگاه کریکت از مکان‌های دیدنی این شهر بزرگ به حساب می‌آیند. 

پل بندرگاه سیدنی

مانند ساختمان اپرا سیدنی، این پل نیز بسیار مشهور است. "جالباسی" بزرگترین پل قوسی فولادی در جهان است که 500 متر طول داشته و در ارتفاع 134 متری از بندگاه سیدنی واقع شده است. یکی از تفریحات گردشگران به استرالیا صعود به نوک این پل و تماشای منظره بی‌نظیر از سیدنی به حساب می‌آیند.

نقشه استرالیا

 

کشورهای قاره استرالیا

 

 

 

گزارش مشکل

سوالات متداول آنچه درباره کشور استرالیا باید بدانید

کشور استرالیا در قاره اقیانوسیه واقع شده است. اقیانوسیه کوچکترین قاره جهان بوده و استرالیا سرزمین اصلی آن به حساب می‌آید.

زبان استرالیا منحصر به فرد نبوده، به عبارتی زبان ملی این کشور انگلیسی استرالیایی است، به واسطه ورود مهاجرین به این سرزمین، زبان های چینی و ایتالیایی نیز بین مردم این کشور رایج می باشد. 

نظرات کاربران درباره استرالیا

مریم احدی آبان 1400
7 نفر پسندیدند

قاره استرالیا چند تا کشور دارد

ادمین آبان 1400
4 نفر پسندیدند

سلام به شما کاربر گرامی لحظه آخر

استرالیا در واقع بخشی از قاره اقیانوسیه می باشد. سرزمین استرالیا، متشکل از جزایری چون نیوزلند، تاسمانیا، گینه نو و هزاران جزیره‌ کوچک دیگر می باشد. 

یاوری خرداد 1400
22 نفر پسندیدند

کشور استرالیا برای زندگی خوبه؟

ادمین خرداد 1400
5 نفر پسندیدند

سلام به شما کاربر گرامی لحظه آخر

بی شک بله

کشور استرالیا یکی از بهترین کشورهایی است که می توانید برای زندگی انتخاب کنید چرا که در قبال شهروندی در این کشور امکان بهره گیری از امکانات و مزایایی چون کیفیت بالای خدمات درمانی، سیستم آموزش باکیفیت، امکان دریافت کارت اقامت دائم، آب و هوای مطلوب، درآمد بالا، امکانات رفاهی مناسب، امنیت بالا و حیات وحش متنوع را خواهید داشت. 

بهناز مرداد 1397
37 نفر پسندیدند
استرالیا واسه اقامت و تحصیل فوق العاده خوبه

lahzeakhar.com/Destination/2024-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7

امتیاز 5 از 5 | از بین 107 کاربران به استرالیا