همه چیز درباره یزد

📅 بروزرسانی : ۳ اسفند ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 6 دقیقه بازدید : 1574
آب و هوا
زبان و جمعیت
مراکز تاریخی
اماکن زیارتی
شهرهای مهم
جاذبه ها
رستوران ها
یزد، استانی است ما بین رشته کوه های خرانق و همچنین شیرکوه که در دشتی گسترده به نام دشت یزد اردکان قرار گرفته است و مرکز آن نیز شهر یزد نام دارد. اولین صندوق امانات جهان در حدود 1700 سال پیش در این شهر تاریخی بنا شده است. اوج آبادانی این شهر مربوط به سده هشتم هجری به بعد بوده است. طیق گفته ها سلسله اتابکان یزد، از مهم ترین عوامل پیشرفت این شهر، در سده های گذشته به شمار می‌رود. این شهر به دلیل نام گذاری آن توسط خواجه نظام الملک طوسی به دار العباده معروف شده است.
 
یزد

مساحت و آب و هوای یزد

مساحت شهرستان یزد 70011 کیلومتر مربع است و همچنین ارتفاع این شهر از سطح دریا 1230 متر است. میانگین دمای سالانه یزد 19 درجه سانتیگراد است. این شهرستان در دره ای خشک و پهناور واقع شده است. یزد دارای آب و هوایی گرم و خشک و بیابایی می باشد و همچنین در این شهرستان نوسان دما در فصل های تابستان و زمستان و حتی در شب و روز، بالا و بسیار متغیر است. بنابراین میتوانیم بگوییم که یزد، شهری دو فصل میباشد. فصل بلند گرما از ماه اسفند تا ماه مهر و همچنین فصل کوتاه سرما از ماه آبان تا اواخر ماه بهمن می باشد.
فاصله بین یزد تا تهران 626 کیلومتر می باشد که این فاصله زمانی برابر با 6 ساعت و 47 دقیقه می باشد و همچنین فاصله هوایی تهران تا یزد 502 کیلومتر می باشد که این فاصله هوایی معادل با 1 ساعت و 7 دقیقه است.
 
آب و هوای یزد

زبان، مذهب و جمعیت یزد

مردمان این شهر به زبان پارسی رایج در کشور عزیزمان ایران صحبت می کنند و همچنین به لهجه یزدی نیز سخن می گویند. این مردم در واژه ها و ترکیبات زیبای پارسی، در گویش خود استفاده می کنند. در شهر یزد، معتقدان به آیین زرتشتی، در میان خود به زبان بهدینی نیز سخن می گویند. در انتها می توانم بگویم که گویش یزدی بخشی از پارسی دری می باشد. واحد پول این شهر همانند واحد پول کشور عزیزمان ایران، ریال است و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری حدود 1 میلیون و 139 هزار نفر است.

مراکز تاریخی و باستانی شهر یزد

 • خانه لاری ها
 • خانه عربها
 • خانه حاج کاظم رسولیان
 • خانه ملک التجار
 • مدرسه خان
 • مدرسه شهاب الدین قاسم طراز
 • باغ دولت آباد
 • آتش ورهرام (بهرام ) یزد

مراکز تاریخی یزد

اماکن زیارتی و مذهبی شهر یزد

 • مسجد جامع کبیر
 • مسجد میر چخماق
 • مسجد ملا اسماعیل
 • مسجد بندر آباد
 • مسجد آمنه گل
 • امامزاده ابوجعفر،
 • بقعه سید خلیل
 • بقعه دوازده امام
 • بقعه شاه سید رضا
 • بقعه شیخ احمد فهادان
 • بقعه شیخ داد
 • مقبره شیخ زین ‌العابدین علی خاموش
 • بقعه سید پنهون
 • امامزاده زیدبن موسی کاظم
 • امامزاده میرحسن
 • بقعه زرندیان
 • بقعه سادات قل هو اله

مسجد جامع کبیر

فرهنگ و دین

مردمان یزد، مردمانی مسلمان و همچنین شیعه دوازده امامی هستند. در یزد تعدادی زیادی از زرتشتیان ایرانی و همچنین تعداد کمی از یهودیان، ساکن هستند. معمولا در کشور عزیزمان ایران، استان یزد را به عنوان استان مذهبی می شناسند. اگر بخواهیم دلیل توجه مردمان این دیار را به بحث مذهب را برای شما بازگو کنیم، می توانیم از برگزاری مراسم گوناگون شیعیان این شهر، به ویژه مراسم نخل برداری، که در ماه محرم اجرا می شود، اشاره کرد. با وجود اینکه بیش تر مردم یزد مسلمان میباشند، اما با این وجود اقلیت های دینی دیگری نیز در این شهر وجود دارد.

شهرهای مهم استان یزد

شهر یزد

شهرستان یزد مرکز استان یزد بوده و در دره ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوههای شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت. ایـن شهـر از شمال به شهرستان اردکان و از شرق به شهرستان بافق و از جنوب به شهرستان تفت و از غرب به استان اصفهان محدود گشته است. شهر یزد از قرن پنجم رو به گسترش نهاد و اتابکان سهم به سزایی در آبادانی این شهر ایفا کردند. اکثر دانشمندان قرن هفتم و هشتم برای در امان ماندن از هجوم مغول این شهر را مرکز فعالیت خود قرار دادند. این شهرستان اماکن دیدنی و جاذبه های جهانگردی متعددی دارد که از مهم ترین آنها میتوان به مسجد کبیر یزد، مسجد جامع فهرج، بقعه سید رکن الدین، مجموعه باغ دولت آباد، تکیه و مسجد امیر چخماق، آب انبار شش بادگیری، آتشکده و برج و باروی قدیمی و ... اشاره کرد.
 
شهرهای مهم استان یزد

شهرستان اردکان

اردکان بزرگترین شهرستان استان یزد است. نام اردکان از دو واژه ارد به معنی مقدس و کان به معنی معدن تشکیل شده است. این شهرستان در مسیر جاده یزد به تهران قرار گرفته و بیش از 24 هزار کیلومتر وسعت دارد. از مراکز تاریخی و باستانی شهر اردکان میتوان به رباط ابوالقاسم رشتی، رباط خرگوش و رباط ساغند اشاره کرد.

شهر بافق

شهر بافق در دوران پیش از اسلام نیز وجود داشته و جزو قلمرو هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان بوده است. در روزگار ساسانیان منطقه یزد، از جمله شهر بافق رو به آبادی نهاد و از جایگاه ویژه ای برخوردار گردید. بافق در روزگار عثمان بن عفان به دست مسلمانان گشوده شد.
امامزاده عبداله یکی از بناهای عالی است که از حیث سبک و گنبد و کاشی کاری و تزئینات داخلی اثری ارزشمند محسوب میشود و در بافق قرار دارد. بدنه اتاق مرقد با کاشی های مسدس لاجوردی و با حاشیه سیاه و سفید از آثار قرن 8 و 9 هجری پوشیده شده است. سقف داخلی بنا گنبدی مقرنس کاری شده است و دیواره و گوشواره های زیر گنبد رنگ آمیزی و نقاشی شده است. کتبیه های امامزاده به خط حسین یزدی و عمل حسن ولددین جعفر استاد معمار باشی است.
 
شهر بافق

شهرستان تفت

شهرستان تفت با مساحتی حدود 7000 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان یزد قرار دارد. در فرهنگ لغات فارسی به معنای گرم و یا به معنای سبدی چوبین که در آن میوه جای دهند آمده است. از اماکن تاریخی و دیدنی این شهرستان میتوان به کاروانسرای علی آباد، چشمه ‌تامهر، مسجد جامع طرزجان، مسجد شاه ولی اشاره کرد.

شهرستان مهر‌یز

شهرستان مهریز با 15 هزار کیلومتر وسعت در 35 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد. مهریز نام شهر مشخصی نبوده بلکه عنوان ناحیه ای است شامل مجموعه ای از روستاها که نام قدیم آن مهریجور بوده و به مهرنگار دختر انوشیروان نسبت داده شده است. از اماکن تاریخی و دیدنی این شهرستان میتوان به مسجد جامع، قلعه تاریخی سرو قدیمی منگاباد، کشته خانه، قلعه رباط سربرد و چشمه‌ غربالبیز اشاره کرد.
 
شهرستان مهر‌یز

شهر میبد

شهر میبد در شمال غربی یزد و در حاشیه جاده تهران - بندرعباس قرار دارد. مساحت این شهر در حدود 845 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک به 1220 متر است. بر ‌اساس افسانه ها، میبد در روزگار کیومرث بنیان نهاده شده است. میبد یکی از نمونه های نادر شهرهای باستانی ایران به شمار میرود و هنوز بسیاری از پدیده ها و عناصر شهرهای قدیم مانند راه، بناها و تشکیلات وابسته به آن، کهن دژ، شارستان، بیرونه ها را میتوان در آن تشخیص داد.
قدیمی ترین سند هویت تاریخی و آغاز شهرسازی در سرزمین یزد نارین قلعه میبد است. از اماکن تاریخی و دینی شهر میتوان از مسجد جامع، عمارت نارین قلعه، رباط شاه عباسی، برج کبوتر خان، آتشکده حسن آباد، مزرعه کلانتر، پیر خرمن و پیر مزرعه حاجی نام برد.

تفریحات و جاذبه های گردشگری شهر یزد

یزد سالانه مشزبان تعداد زیادی از گردشگران تور یزد بوده که یکی از دلایل جذب گردشگر در این کشور تفریحات و جاذبه های بسیار خاص و هیجان انگیز آن می باشد. گردشگرانی که قصد سفر به یزد را دارند، بهتر است قبل از سفر با برخی از این تفریحات و جاذبه ها بیشتر آشنا شوند. این تفریحات و جاذبه های گردشگری شامل :
آتشکده بنای است که در سال 1313 خورشیدی با تلاش و همت و همچنین کمک مالی زرتشتیان یزد پارسیان هندوستان احداث گردید. ساختمان این بنا بسیار زیبا می باشد و همچنین برگرفته از هنر معماری هخامنشیان است. در انتها میتوانم بگویم که بر پیشانی این عمارت، نقش فروهر جلوه گر می باشد که زیبایی شاخصی به این عمارت داده است.
 
تفریحات شهر یزد
باغ دولت آباد، در امتداد قنات دولت آباد احداث گردید. این قنات توسط محمد تقی خان، مشهور به خان بزرگ احداث گردید. همچنین این باغ، محل اقامت این حاکم مقتدر بوده است. این بنا مجموعه ای از چندین عمارت شامل بهشت آیین، تالار آیینه، هستی و بادگیر می باشد. همچنین فضای سبز این باغ نیز شامل درختان کاج و سرو، گل سرخ محمدی و همچنین درختان میوه به ویژه انگور و انار است. باغ دولت آباد دارای یک بادگیر چشمگیر، 33.8 متری است که از شگفتی های این باغ می باشد.
آب انبار شش بادگیری، آب انباری است قدیمی که دارای شش بادگیر می باشد و در محله تپه یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و همچنین یک مخزن می باشد. مخزن این آب انبار تخم مرغی شکل می باشد. این آب انبار 55 پله دارد.

رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید

یزد یکی از شهرهای اصلی کشور عزیزمان ایران بوده که از لحاظ رستوران، کافه و مراکز خرید دارای تنوع زیادی می باشد. یزد دارای رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید فراوان و همجنین شیک است که هر گردشگران زیادی را با تور یزد به خود جذب می کند. ما در این قسمت میخواهیم شما را با تعدادی از آنها آشنا کنیم.
رستوران مشیرالممالک، یکی از بهترین و مجلل ترین رستوران های استان یزد است. برای آن دسته از بازدیدکنندگانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اخبار، جاذبه ها، تفریحات، سوغات یزد، رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید شهر یزد می باشند، می توانند با مراجعه به بخش اطلاعات گردشگری این سایت، اطلاعات جامع و کامل تری را به دست آورند.
گزارش مشکل

سوالات متداول همه چیز درباره یزد

یزد دارای آب و هوایی گرم و خشک و بیابایی است و همچنین در این شهرستان نوسان دما در فصل های تابستان و زمستان و حتی در شب و روز، بالا و بسیار متغیر است. بنابراین میتوانیم بگوییم که یزد، شهری دو فصل میباشد. فصل بلند گرما از ماه اسفند تا ماه مهر و همچنین فصل کوتاه سرما از ماه آبان تا اواخر ماه بهمن می باشد.

 جمعیت یزد طبق آخرین سرشماری حدود 1 میلیون و 139 هزار نفر است.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/Destination/2020-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DB%8C%D8%B2%D8%AF

امتیاز 5 از 5 | از بین 101 کاربران به همه چیز درباره یزد