معرفی آفریقا شمالی

📅 بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید : 1998
آفریقا :
واژه آفریقا از دیدگاه برخی از واژه فنیقی به معنای گرد و غبار و همچنین از نگاه برخی دیگر از واژه یونایی آفریکه یه معنای بی سرما و همیشه گرم الهام گرفته شده است.
بزرگترین کشور آفریقا الجزایر و همچنین کوچک ترین منطقه آن جزیره سیشل که در اقیانوس هند واقع شده است، می باشد. در این کشور کوچک ترین ناحیه خشکی آن گامبیا نام دارد.
قاره وسیع و پهناور آفریقا، کهن ترین قاره جهان است و همچنین تاریخ آن به دوران اولیه پیش از نوسنگی باز می گردد.
شمالی ترین نقطه آفریقا دماغه الغیران (واقع در کشور تونس)، جنوبی ترین نقطه دماغه آگولهاس (واقع در کشور آفریقای جنوبی)، شرقی ترین نقطه دماغه گوآردافوئی (واقع در کشور سومالی) و غربی ترین نقطه نوک المادی (واقع در کشور دماغه سبز) می باشد.
این قاره از شمال به دریای مدیترانه، از شمال شرق به کانال سوئز و دریای سرخ، از شرق به خلیج عدن، از جنوب شرق به اقیانوس هند و همچنین از غرب به اقیانوس اطلس محدود می شود.
قاره پهناور آفریقا در کل دارای 61 کشور می باشد که با این تعداد کشور حدود یک هفتم از جمعیت جهان را در خود جای داده است. این قاره شامل شش ناحیه می باشد که این نواحی عبارت اند از : آفریقای شمالی، آفریقای شمال شرقی، آفریقای غربی، مرکز آفریقا، شرق آفریقا و جنوب آفریقا می باشد.
مساحت، مسافت و آب و هوای آفریقا :
کشور آفریقا سومین قاره وسیع و پهناور جهان بعد از قاره آسیا و آمریکا می باشد. این کشور مساحتی بالغ بر 30 میلیون و 221 هزار و 532 کیلومتر مربع (30.221.532) را دارا می باشد. این قاره پهناور با این مساحت چیزی حدود 20.3 درصد ، از مجموع خشکی های زمین را در بر می گیرد.
عرض این قاره پهناور چیزی بالغ بر 8000 کیلومتر از شمال به جنوب و همچنین طول آن نیز در حدود 7400 کیلومتر از شر ق به غرب می باشد. 
فاصله هوایی کشور عزیزمان ایران (تهران) تا آفریقای جنوبی (پرتوریا) 7195 کیلومتر می باشد که این فاصله هوایی معادل با 9 ساعت و 17 دقیقه می باشد. همچنین فاصله ایران (تهران) تا جمهوری آفریقای مرکزی (بانجی) 4843 کیلومتر می باشد که این فاصله هوایی نیز معادل با 6 ساعت و 15 دقیقه می باشد.
مسافت از تهران تا دبی 1222 کیلومتر و از آنجا تا ژوهانسبورگ 6408 کیلومتر می باشد که این فاصله در مجموع عددی معادل با 7630 کیلومتر می شود و همچنین فاصله زمانی آن نیز از تهران تا دبی 2 ساعت و 15 دقیقه و از دبی تا ژوهانسبورگ حدود 8 ساعت و 30 دقیقه می شود.
زبان، مذهب و واحد پول کشور :
در قاره آفریقا پراکندگی زبان های آفریقایی و آسیایی از ساحل تا جنوب غرب آفریقا امتداد یافته است. این پراکندگی زبانی، به زبان های نیجر و همچنین کنگو تقسیم بندی شده است که این تقسیم بندی، عظمت زبان های زیر مجموعه خانواده بانتو را نشان می دهد.
قاره آفریقا شامل بیش از هزار یا حتی بیش از دو هزار زبان می باشد. آفریقا شمالی عمده ترین قاره چند زبانه در جهان است. در انتها می توانم برایتان بگویم که در این قاره عمدتا پنج خانواده زبانی بومی وجود دارد. 
در این قاره پهناور، مسیحیت و اسلام رایجترین مذاهب می باشند. تقریبا حدود 46.3 درصد از کل آفریقایی ها مسیحی و همچنین 40.5 درصد از آنها نیز مسلمان هستند. در آفریقا شمالی حدود 11.8 درصد از مردم آن پیرو مذاهب آفریقای بومی می باشند و همچنین تعداد اندکی از آنها نیز هندو همراه با اعتقاداتی از سنت یهودی می باشند.
واحد پول این قاره پهناور در بخش های آفریقای غربی و مرکزی فرانک و همچنین در بخش آفریقای جنوبی راند می باشد. 
جمعیت این قاره طبق آخرین سرشماری چیزی بیش از 1 میلیارد و 266 میلیون و 698 هزار نفر می باشد. از این جمعیت سرشماری شده چیزی بالغ بر 50 میلیون و 586 هزار و 757 نفر مربوط به بخش آفریقای جنوبی می باشد و بقیه این جمعیت مربوط به بخش های دیگر این قاره می باشد.
فرهنگ و دین :
فرهنگ قاره پهناور آفریقا به وسیله یک نظام کاملا یکپارچه از ارزشهای اجتماعی مشخص می شود و همچنین از طریق فرآیندهای تاریخی اطلاع رسانی می شود. اگر بخواهم از جالبترین ویژگی فرهنگ آفریقایی برای شما بگویم، می توانم از ماهیت تقریبا یکدست از یک شبه زبان آفریقایی برای شما سخن بگویم. این شبه زبان آفریقایی ریشه در روابط تاریخی و باورهای معنوی دارد که در نسل، زبان، سیاست در حال شکوفایی و همچنین تراژدی های توامان و استعمار آفریقا شمالی جای گرفته است.
تفریحات و جاذبه های گردشگری :
کشور آفریقا سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند که یکی از دلایل جذب گردشگر در این کشور تفریحات و جاذبه های بسیار خاص و هیجان انگیز آن می باشد. گردشگرانی که قصد سفر به آفریقا را دارند، بهتر است قبل از سفر، با برخی از این تفریحات و جاذبه ها بیشتر آشنا شوند. این تفریحات و جاذبه های گردشگری شامل: