امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به معرفی کامل فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی

فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی

معرفی فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی ترمینال ها امکانات دسترسی خطوط هوایی فعال

پایتخت کشور هندوستان دهلی نو می باشد که به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری فراوان، سالانه گردشگران و مسافران زیادی را به سمت خود می کشد. گردشگران کشور هند اگر بخواهند از جذاب ترین شهر این کشور شروع به دید و بازدید کنند ما به آنها شهر دهلی که در مرکزیت کشور هند قرار دارد را پیشنهاد می کنیم. فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی، فرودگاه اصلی شهر دهلی نو می باشد و پر رفت و آمدترین فرودگاه هند به شمار می‌رود. دهلی نو نمادی از تلفیق فرهنگ های مختلف و مذهب های گوناگون در هند می باشد که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال قبل می رسد. این شهر به همراه دمشق و بنارس از قدیمی ترین شهرهای دنیا به حساب می آیند.

 

فرودگاه دهلی کجاست؟

 

فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی

فرودگاه سفدر جونگ در سال ۱۹۳۰ در محله ای با این نام در شهر دهلی نو ساخته و تا سال ۱۹۶۲ به عنوان اصلی ترین فرودگاه در این شهر به شمار می رفت. به دلیل افزایش ترافیک مسافران، پروازهای غیرنظامی به فرودگاه پالام که بعداً به نام ایندیرا گاندی (به پاس گرامیداشت یاد و خاطره این شخص، اولین نخست وزیر زن هند) تغییر نام یافت، انتقال داده شد.
این فرودگاه در ۱۶ کیلومتری شهر دهلی نو قرار دارد که رکورد تعداد مسافران در این فرودگاه ۱۳۰۰ نفر در ساعت بوده و به دلیل افزایش جمعیت در دهه ۱۹۷۰ یک ترمینال دیگر نیز که در حدود چهار برابر بزرگتر از ترمینال قبلی ساخته شد؛ با افتتاح ترمینال جدید در سال ۱۹۸۶ نام فرودگاه نیز به فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی تغییر نام یافت. فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی نو از سال ۲۰۰۹ به عنوان شلوغ ترین فرودگاه هندوستان از نظر تعداد مسافران شناخته می‌شود که در سال ۲۰۱۷ این فرودگاه از نظر تعداد مسافران و با جابجایی بیش از ۶۳ میلیون نفر در رتبه شانزدهم فرودگاه های جهان و هفتمین فرودگاه در آسیا قرار گرفت.

 

فرودگاه گاندی دهلی


این فرودگاه دارای ۳ باند پرواز با طول ۴۴۳۰ و ۳۸۱۰ و ۲۸۱۳ و با عرض ۶۰ ،۴۶ و ۴۵ می باشد. در سال ۲۰۰۶ فرودگاه ایندیرا گاندی به عنوان اولین فرودگاه هندی در دو باند خود در دو جهت متفاوت فرود و برخاست همزمان دو هواپیما را تجربه کرد. سال ۲۰۰۸  باند پرواز سوم فرودگاه افتتاح شد که این باند پرواز یکی از طولانی‌ترین آستانه های پرواز می باشد، در واقع این باند به دلیل تولید صدای کمتر هواپیما در زمان فرود ایجاد شده است. باند پرواز سوم فرودگاه ایندیرا گاندی پروازهای این فرودگاه را از میانگین ۵۰ به 100 پرواز در ساعت رساند.
این فرودگاه با کد یاتا DEL از اواسط سال ۲۰۱۲ تمامی باندهای پرواز خود را به منظور کنترل ترافیک در ساعات طول روز به صورت همزمان مورد استفاده قرار داد که به دلیل افزایش پروازها و افزایش تقاضا برای فرود در این فرودگاه برنامه‌ای برای ساخت باندی موازی با سه باند قبلی در دستور کار قرار گرفت. فرودگاه ایندیرا گاندی در ارتفاع ۲۳۷ متری از سطح دریا قرار دارد که در حال حاضر میزبان بیش از ۸۰ ایرلاین از سر تا سر دنیا می باشد و همچنین مسیر دهلی نو به بمبئی نیز سومین مسیر هوایی پر مسافر در جهان به حساب می آید.
ناگفته نماند که در سال ۲۰۱۵ کمپانی اسکای ترکس این فرودگاه را به عنوان بهترین فرودگاه در آسیای مرکزی انتخاب کرده بود. این فرودگاه مسافربری در سال ۲۰۱۵ جایگاه دوازدهمین فرودگاه پرترافیک آسیا و بیست و پنجمین فرودگاه جهان را با ثبت ۳۹.۸ میلیون نفر مسافر به دست آورده است. قرار بر این است که تا پایان سال ۲۰۳۰ ظرفیت سالانه فرودگاه ایندیرا گاندی به ۱۰۰ میلیون نفر مسافر برسد و هم اکنون این فرودگاه توسط اداره فرودگاه های کشور هندوستان مدیریت می شود.

 

فرودگاه ایندیرا در دهلی

 

ترمینال های فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی

فرودگاه ایندیرا گاندی در مجموع سه ترمینال مسافربری دارد که به شرح زیر می باشد:
*پایانه شماره ۱ فرودگاه بین المللی ایندیرا گاندی که اخیرا توسط ایرلاین‌های لوکاست هندی مورد استفاده قرار می گیرد، برنامه هایی برای افزایش ظرفیت گردشگران در این ترمینال از ۱۸ میلیون نفر به ۳۰ میلیون نفر تا پایان سال ۲۰۲۲ در دستور کار خود قرار داده است.
*پایانه مسافربری شماره ۲ در تاریخ یکم می سال ۱۹۸۶ میلادی با ارزش ۹۵۰ میلیون روپیه افتتاح گردید که تا جولای سال ۲۰۱۰ به عنوان پایانه ای برای پروازهای خارجی استفاده می‌شد از آن به بعد از ترمینال شماره ۳ برای پروازهای حجاج فقط سه ماه از سال استفاده می شد و در سال ۲۰۱۷ بعد از اصلاح ساختمان ترمینال یکی از ایرلاین های داخلی به نام گو ایر به این ترمینال منتقل شد و هم اکنون برای پروازهای روزانه سه ایرلاین هندی مورد استفاده قرار گرفته است.
*پایانه شماره ۳ که توسط کمپانی هوک طراحی شده، دارای مساحتی در حدود ۲۰ هکتار می‌باشد که طبقه پایین به پروازهای ورودی و طبقه بالا مختص پرواز های خروجی است. افتتاح رسمی این ترمینال در سال ۲۰۱۰ انجام شد و تمامی ایرلاین های بین المللی تا پایان جولای این سال به این ترمینال نقل مکان کردند یکی از جذابیت های ترمینال شماره ۳ وجود یک کابین خلبان هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ سری ۸۰۰ است که برای مسافران امکان تجربه ای ناب را فراهم می آورد. پایگاه شماره ۳ برای اولین بار در هندوستان به سیستم راهنمای اتوماتیک پارکینگ در پارکینگ چند طبقه به گنجایش ۴۳۰۰ خودرو، مجهز شده است.

 

فرودگاه ایندیرا شهر دهلی


امکانات فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی

فرودگاه ایندیرا گاندی برای ارائه بهترین تجربه سفر برای گردشگران، خدمات رفاهی و تفریحی بی نظیری را ارائه می دهد که در ادامه شما را با چند مورد از این امکانات آشنا خواهیم کرد:
از سرتاسر محوطه فرودگاه امکان دسترسی به اینترنت وای فای رایگان با سرعت بالا برای مسافران وجود دارد. فرودگاه دهلی تلاش خود را برای راحتی مسافران با شرایط مختلف و منحصر به فرد به کار گرفته و در این زمینه، پارکینگ های مخصوص مسافران با معلولیت های جسمی فراهم کرده است. خدمات اورژانسی و مراقبتهای پزشکی در ترمینال های فرودگاه مستقر می باشند و در موقعیت های اورژانسی به ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی خواهند پرداخت.
سالن های استراحت فرودگاه در تمام ترمینال ها در دسترس مسافران قرار دارند. این فرودگاه با در نظر گرفتن یک نکته مهم که اکثر گردشگران به صورت خانوادگی و همراه با کودکان به شهر دهلی سفر خواهند کرد، اتاق های ویژه ای را برای مراقبت از کودکان اختصاص داده و در این اتاق ها انواع اسباب بازی پوشک و سایر ملزومات برای کودک وجود دارد. در سالن ترمینال های فرودگاه دستگاه‌های خودپرداز و هم چنین صرافی هایی وجود دارد که در صورت لزوم می توانید از آن ها استفاده کنید.
در تمامی ترمینال های فرودگاه تعدادی رستوران و کافی شاپ هایی وجود دارد که با ارائه انواع غذا و نوشیدنی به میزبانی از مسافران می پردازند. این فرودگاه در فضای به مساحت ۵۱۰۶ هکتار ساخته شده که به دلیل بزرگی فرودگاه ممکن است پیدا کردن مسیر در آن کمی برایتان دشوار باشد اگر به فرودگاه ایندیرا گاندی سفر کردید برای آن که در این فرودگاه راهی را گم نکنید می توانید از باجه اطلاعات، کمک و راهنمایی بخواهید.

 

درباره فرودگاه ایندیرا

 

دسترسی به فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی 

اتوبوس‌های شاتل فرودگاه ایندیرا گاندی، به صورت رایگان بین ترمینال پروازهای داخلی و خارجی شما را جابه‌جا می‌کنند. به علاوه آن ایستگاه متروی فرودگاه در ترمینال 3 واقع می باشد و هر 10 دقیقه به سمت ایستگاه متروی دهلی نو حرکت می کند. گزینه راحت تر و سریعتر استفاده از مترو می باشد، اما اتوبوس‌های آن هم ارزان قیمت می باشند و یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای گشتن در شهر به شمار می روند. تاکسی‌های این فرودگاه نیز آماده‌ خدمت‌رسانی به مسافران و گردشگران هستند و برای رفتن از مرکز شهر به سمت فرودگاه ایندیرا گاندی می‌توانید از تاکسی‌های مشکی و زرد رنگ کمک بگیرید.

 

راه های دسترسی به فرودگاه ایندیرا

 

خطوط هوایی فعال فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی

به دلیل این که شهر دهلی یکی از مقاصد پرطرفدار و جالب برای گردشگران ایرانی می باشد، شرکت هواپیمایی ماهان دارای پروازهای مستقیم و ثابت از فرودگاه های امام خمینی(ره) و فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به فرودگاه دهلی و بالعکس است.


آدرس فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی

India, Delhi 110037, New Delhi, Indira Gandhi International Airport


وبسایت فرودگاه ایندیرا گاندی دهلی

شما می توانید برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر به سایت فرودگاه دهلی نو مراجعه فرمایید و از پرواز های آن مطلع شوید.

www.newdelhiairport.in
 

کد یاتا : DEL

آدرس وبسایت : http://www.newdelhiairport.in/

گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر