امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کویر مصر

کویر مصر در استان اصفهان و در نزدیکی شهرستان خور و بیابانک قرار دارد، این کویر در 40 کیلومتری شرق جندق و 55 کیلومتری شمال خور می باشد. روستاهای بسیاری اطراف کویر مصر را احاطه کردند که می توان به معروف ترین آنها که روستای مصر است اشاره کرد، همچنین روستاهای دیگری به نام های امیرآباد، فرحزاد، بیاضه، گرمه وجود دارند که در ادامه بیشتر از آنها می خوانیم.

روستای بیاضه:
روستای بیاضه با خانه هایی که از خشت و گل ساخته شده اند تشکیل شده است، این خانه ها که در حیاطشان عموما حوض های بزرگ وجود دارد در تابستان خنک و دلنشین هستند. این روستا در 400 کیلومتری اصفهان قرار دارد و متعلق به شهرستان خور می باشد. در اطراف بیاضه زمینی برفی شکل وجود دارد که این سفیدی برف مانند حاصل نمک ها هستند و کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که دلیل نام گذاری بیاضه همین است زیرا بیاض به زبان عربی به معنی سفید می باشد. قلعه دیدنی و بی نظیری در این روستا وجود دارد که قدمتی باستانی دارد و بسیار مشهور است که در سفرنامه ناصر خسرو به آن اشاره شده است، این قلعه در زمان های قدیم مکان زندگی تمام ساکنان این روستا بوده که در گذشت زمان غیرقابل سکونت شده است.

روستای گرمه:
 در نقطه ای دیگری از کویر مصر روستای گرمه می باشد که در جاده ابریشم قرار دارد، روستایی پر از نخل های زیبا و دارای جاذبه های تاریخی دیگری همچون چشمه آب معدنی با خواص درمانی می باشد. مردم این روستا به زبان پهلوی که اصیل ترین زبان فارسی است صحبت می کنند.

روستای فرحزاد:
 در کنار همه این روستاهای بی نظیر کویر مصر، روستایی به نام فرحزاد وجود دارد که در فاصله دو کیلومتری شمال روستای مصر قرار گرفته است. این روستا دارای دو خانوارمی باشد که شغل اصلی آنها دامپروری و کشاورزی است. روستای فرحزاد معمولا اقامتگاه گردشگران است که در خانه معروف و مشهور باستانی طباطبایی ساکن می شوند. سبک معماری خانه های این روستا به شکل درونگرای خانه های محلی کویر مصر بنا شده اند.

 این سه روستای نام برده شده واقع در اطراف کویر مصر بوده که سالیانه میزبان گردشگران بسیاری می باشند

نظرات ثبت شده
19 👍 2 👎
20 تیر 1396

16 👍 0 👎
20 تیر 1396

درج نظر
  • تور های مشابه
تمامی فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است و کلیه حقوق برای تیم لحظه آخر محفوظ است