باغ ارم

تاریخ ارسال :

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به باغ ارم

باغ ارم یکی از معروف ترین و زیباترین باغ های تاریخی ایران است که در شهر گردشگر پذیر شیراز واقع شده است و هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای دیدن آن به استان فارس می آیند.
باغ ارم را باغ گیاه شناسی شیراز نیز می نامند.
این باغ در شمال غرب شهر شیراز واقع شده است که تاریخ دقیقی از زمان ساخت آن ثبت نشده اما در سفرنامه های مربوط به قرن دهم و یازدهم هجری توصیف هایی از باغ ارم به چشم می خورد. همچنین این باغ زیبا در دوره های سلجوقیان و آل اینجو (خانواده‌ سلطنتی در دوره مغول‌ها) پا بر جا بوده و کریمخان زند فرمانروای ایران در دوره زندیه کوشش بسیاری در جهت بهسازی و ترمیم این بنا کرد.
در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار عمارتی در باغ ارم ساخته شد که تا کنون پابرجاست. این باغ هفتاد و پنج سال به دست سران ایل قشقایی افتاد که در این دوره عمارتی در باغ ساخته شد و در دوران پهلوی باز پس گرفته شده، سپس توسط دولت و حمایت مالی محمد رضا پهلوی و فرح خریداری و تعمیر شده و به دانشگاه شیراز اهدا گردید. در حال حاضر نیز این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است.
برخی از ویژگی های ظاهری عمارت وسط باغ ارم :
1) عمارت وسط باغ از نظر معماری، نقاشی، کاشیکاری و گچ بری از شاهکارهای معماری دوره قاجاریه است.
2) این عمارت دارای سه طبقه است که برای ساخت ستون های آن از ستون های تخت جمشید الهام گرفته اند.
3) در پیشانی بنا، دو نیم‌ دایره در دو طرف، و یک تابلو بزرگ در وسط قرار گرفته که از سه هلال روی هم تشکیل شده‌ است.
4) در جلوی عمارت اصلی استخر بزرگی است که تصویر عمارت در آن نمایان می‌شود. مساحت این استخر حدود 335 متر مربع بوده و محیط آن را هجده قطعه سنگ بزرگ 
تشکیل می‌دهد.
باغ ارم تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از نقاط مختلف جهان در این باغ کاشته شده است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل‌ها و گیاهان درآمده‌ است.
این باغ دارای دو نوع پوشش گیاهی در فضای سبز می باشد:
1) درختان و گیاهان غیر مثمر ( بدون میوه ): سرو ناز، کاج، افرا، ارغوان، بید مجنون، سیاه بید، زبان گنجشک، بید مشک، سپیدار و اکالیپتوس.
2) درختان مثمر باغ: انار، ازگیل، نارنج، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام، سیب، به و گلابی. 
در تاریخ ششم تیرماه ۱۳۹۰ در سی ‌و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو باغ ارم شیراز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.
باغ ارم یکی از با شکوه ترین بناهای جهان و از شاهکارهای معماری و هنر جهان به حساب می آید و به سبب وجود گونه های گیاهی گوناگون، باغ ارم در هر فصل، زیبایی های منحصر به فرد خود را داراست اما در فصل بهار تماشایی تر از همیشه است. پس بازدید از این باغ را در این فصل به گردشگران تور شیراز پیشنهاد می کنیم.

نظرات ثبت شده
درج نظر
تمامی فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است و کلیه حقوق برای تیم لحظه آخر محفوظ است