تاریخ ارسال :

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به برج پیزا

شگفت انگیز ترین و قدیمی‌ترین برج دنیا با 88 متر طول و 14500 تن وزن درزمان رنسانس در شهر پیزا در ایالت تسکنی کشور ایتالیا به مدت  100 سال طول کشید تا ساخته شود. هدف اصلی ازساخت برج پیزا، قرار دادن یک ساعت بزرگ بر بالای آن بود اما این سازه مدتی پس از ساخت انحراف یافت و کج شد.

 اکنون به همان صورت باقیست که به ان برج کج پیزا نیز گفته می شود. برج کج پیزا 50 متر ارتفاع دارد و هر ساله برشدت انحراف آن اضافه می‌شود. برج کج پیزای ایتالیا با وجودی که تنها برج کج جهان نیست، ولی معروف ترین آن در کل دنیا می‌باشد. این سازه هر سال 2سانتیمتر به کج می‌شود و محققین احتمال می‌دهند تا حدودا 100 سال سال اینده سقوط کند. بعد از آن که زیر بنا حفر شد، معماری ماهر به نام بونامو که مسئول ساختمان این برج بود، اولین سنگ آن را در سال 1177میلادی بنا گذاشت که پیش از آن که ارتفاع برج به 10 متر برسد، مشخص شد برج به میزان زیادی به سمت زمین انحراف دارد.

در گذشته تصور می‌شد که کجی برج پیزا بخشی از طرح اولیه آن بوده است ولی امروزه محققان ثابت کردند که این فرضیه صحت ندارد. از ابتدا ساخت این بنا به صورت عمودی طراحی شده بود ولی در طول ساخت آن به تدریج کج شد. این برج به دلیل کجی منحصر به فردی که دارد از سال 1175 تاکنون همیشه مورد توجه همگان بوده است. در طول ساخت این برج تلاش‌های زیادی انجام گرفت تا با بکارگیری مصالح ساختمانی خاص جلوی کج شدن آن گرفته شود ولیکن که موثر نبود و به قول ضرب المثل ما ایرانی ها خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج. امروزه برای کم کردن میزان کجی این برج و جلوگیری از فرسایش ان تدابیر زیادی اندیشیده اند ولی خیلی کارساز نبوده.

برج پیزا جزو اصلی ترین جاذبه های گردشگری ایتالیا و حتی اروپا می باشد که سالیانه گردشگران زیادی برای بازدید از این بنا به ایتالیا سفر می کنند.

نظرات ثبت شده
درج نظر
تمامی فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است و کلیه حقوق برای تیم لحظه آخر محفوظ است