تاریخ ارسال :

امتیاز 5 از 5 | از بین 103 امتیاز دهنده به حرم امام حسین

حرم امام حسین یا همان حرم حسینی یکی از محبوب ترین اماکن مذهبی در جهان محسوب می شود. حرم امام حسین واقع در کشور عراق می باشد و امروزه مکانی برای زیارت شیعیان شده است.
حرم امام حسین چنان آرامش وصف ناپذیری به زائرین خود می دهد که شیعیان بسیار با آن انس گرفته اند و حتی برخی از زائرین هر ساله به پابوسی ابی عبدالله حسین بن علی می روند. در بخش شمال شرقی حرم امام حسین، حرم عباس بی علی قرار دارد که مابین دو حرم را بین الحرمین می نامند. آرامگاه اباعبدالله در مرکز شهر کربلا، شهری در 80 کیلومتری نجف و 100 کیلومتری بغداد می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در عرض شمالی: 32 درجه و 40 دقیقه و در طول شرقی: 43 درجه و 50 دقیقه است. این مکان نزد گردشگران تور کربلا از تقدس خاصی برخوردار است.
پس از این که امام حسین و یارانش در مرز و بوم کربلا به شهادت رسیدند، قبیله بنی‌ اسد، جسم آن ها را دفن کردند. بنی ‌اسد برای آرامگاه امام حسین نشانه ‌ای در نظر گرفتند و درخت سدره‌ ای را برای علامت آن نهادند. در دوره حکومت بنی‌ امیه، شیعیان به زیارت قبر سید الشهدا می ‌آمدند و قبر کاملا مشخص بود. آخرین عملیات مرمت و احیای بنای حرم امام حسین در سال 371 قمری توسط عضدالدوله دیلمی انجام شد و او فرمان ساخت کل عتبات عالیات را داد. عملیات بازسازی ساختمان حرم در سال 367 قمری آغاز شد و در سال 371 قمری پایان یافت. این مقبره گنبدی بر بالای قبر سید الشهدا دارد. ساختمان اصلی آن همچنان وجود دارد و در آتش‌سوزی سال 407 قمری بر اثر افتادن شمع، تزئینات داخلی آن آسیب دید ولی به این دلیل که در ساختمان اصلی آرامگاه و ستون‌ها چوب استفاده نشده بود، پا بر جا ماند. در واقع بنای اصلی حرم از آثار به جا مانده معماری آل بویه می‌باشد که از تعرض مغولان نیز مصون ماند. در ایام اربعین حسینی جمعیتی شگرف برای زیارت و پابوسی اباعبدالله، با تور کربلا به سمت این شهر راهی می شوند که البته سیل عظیمی از آن ها بنا به نذر و ارادت ویژه ای که به امام حسین دارند پیاده به راه می افتند.

نظرات ثبت شده
درج نظر
تمامی فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است و کلیه حقوق برای تیم لحظه آخر محفوظ است